Serpentina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o formě cesty. O ozdobě pojednává článek Serpentina (ozdoba).
Serpentiny Stilfserjoch (Passo dello Stelvio)

Serpentina (z lat. serpentumhad) je prudká zatáčka cesty zpravidla v členitém horském terénu nebo úsek z těchto zatáček složený. Povětšinou se jedná o zatáčku na pozemní komunikaci, která otočí silnici o 160 a více stupňů prakticky do protisměru.

Serpentiny se nacházejí zejména na silnicích, které překonávají vysoké horské hřebeny nebo stoupají na vrcholek nějaké hory apod. Zpravidla se jedná o velmi úzké horské komunikace, kde musí být z bezpečnostních důvodů výrazně snížena rychlost průjezdu všech vozidel, dále zde musí být zajištěno bezpečné potkávání vozidel jedoucích v protisměru.

Větší množství serpentin v členitém horském terénu sice působí poměrně malebným dojmem, z hlediska bezpečnosti silničního provozu se ale jedná o velmi nebezpečná a problematická místa. Právě z těchto důvodů bývají důležité horské cesty často nahrazovány dlouhými silničními tunely (zejména v alpských zemích jako je Švýcarsko, Rakousko a Itálie).

Vybrané příklady českých serpentin[editovat | editovat zdroj]

I v České republice se na mnoha různých silnicích můžeme setkat s většími či menšími serpentinami. Kromě pohoří a hor se s nimi můžeme setkat prakticky na každém větším kopci přes který je vedena nějaká pozemní komunikace (ať už silnice či nějaká místní komunikace).

Ve volné krajině[editovat | editovat zdroj]

Ve městech[editovat | editovat zdroj]

Obecný význam[editovat | editovat zdroj]

Slovo „serpentina“ má ale i svůj obecný význam, zcela obecně se jedná o dlouhý plochý předmět hadovitě se kroutící. Slovo se také občas používá pro označování zábavních papírových proužků, které se vyskytují na plesech a při maškarních, silvestrovských a jiných veselicích, jedná se tedy o synonymum pro papírové konfety.