Přeskočit na obsah

Silnice II/290

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Silnice II/290
Mapa
Map
Základní údaje
ProvozovatelLiberecký kraj
ZačátekFrýdlant, I/13
KonecPoniklá, I/14
Celková délka52,8 km
    v provozu:52,8 km
StátČeskoČesko Česko
Region
 • Liberecký kraj
 • Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Silnice II/290 je pozemní komunikace silnice II. třídy v Libereckém kraji spojující jeho severní část (Frýdlantský výběžek) se severovýchodním okrajem (západní Podkrkonoší). Začíná ve Frýdlantě na křižovatce se silnicí I/13. Odtud pokračuje východním směrem údolím řeky Smědé. Prochází tak Raspenavou (i jejími částmi Luhem a Lužcem), dále Hejnicemi a Bílým Potokem. Za ním stoupá serpentinami až k horské chatě Smědava, odkud ze severní strany obchází vrchol Jizery (1122 m n. m.) i vodní nádrž Souš a za ní klesá do Desné, kde se naváže na peáž I/10 a I/14. Tu opustí v obci Kořenov (v místní části Tesařov) na křižovatce U Motorestu a po samostatné trase pokračuje přes město Vysoké nad Jizerou a obec Roprachtice do údolí Jizery, kde končí na křižovatce se silnicí I/14 u obce Poniklá.

  V části komunikace vedoucí kolem nádrže Souš dochází k usmrcování migrujících zvířat koly projíždějících automobilů. Ve snaze o snížení tohoto rizika bylo v plánu vybudování pevných zábran, jež by živočichy navedly k propustkům pod silnicí, kterými by se zvířata mohla bezpečně dostat na druhou stranu vozovky. Protože by se však musely zábrany postavit po obou stranách silnice v celkové délce asi dvou a půl kilometru, vyžádaly by si finanční náklady v řádech milionů korun. Navíc měly být zábrany zhotoveny z kovu a hrozilo tak nebezpečí, že by je mohli ukrást zloději. Z těchto důvodů se nakonec od budování ustoupilo.[1]

  V úseku mezi Smědavou a Desnou, tedy v okolí nádrže Souš, jež je zásobárnou pitné vody, je pravidelně v zimních měsících zakázán automobilový provoz.[2][3] Důvodem jsou příliš vysoké náklady, které by si vyžádala údržba, jež by neohrožovala zdroj pitné vody.[4]

  Vedení silnice[editovat | editovat zdroj]

  Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PLUHAŘ, Adam. Auta masakrují tisíce žab. Na silnicích v kraji chybí zábrany. iDNES.cz [online]. 2016-04-10 [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. 
  2. BUŘÍNSKÁ, Barbora. Přehrady Jizerek: technické skvosty se smrtící silou tsunami. iDNES.cz [online]. 2009-10-10 [cit. 2013-08-18]. Dostupné online. 
  3. DANÍČKOVÁ, Blanka. V půlnoci zavřou pro dopravu silnici na Souši. Jablonecký deník [online]. 2012-10-29 [cit. 2013-03-26]. Dostupné online. 
  4. DANÍČKOVÁ, Blanka; ČTK. Silnici kolem Souše, zásobárny pitné vody, opět otevřeli. Jablonecký deník [online]. 2012-5-4 [cit. 2013-07-04]. Dostupné online. 

  Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]