Silnice II/380

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silnice II/380
SilniceII380.svg
Základní údaje
Provozovatel Jihomoravský kraj
Začátek Brno, I/41
Konec Hodonín, I/55
Celková délka 54 km
    v provozu: 54 km
Stát ČeskoČesko Česko
Region
 • Jihomoravský kraj
 • Rekonstruovaný úsek mezi Moutnicí a Těšany (2013)
  Některá data mohou pocházet z datové položky.
  Silnice II/380 v Tuřanech, ulice Revoluční
  Silnice II/380 v Kašnici

  Silnice II/380 je jihomoravská silnice II. třídy vedoucí z Brna do Hodonína. Do roku 1997 se jednalo o úsek silnice I. třídy č. 51, proto má II/380 charakter spíše státní než okresní silnice. Je dlouhá 54 km.

  Vedení silnice[editovat | editovat zdroj]

  Okres Brno-město – Jihomoravský kraj

  Okres Brno-venkov – Jihomoravský kraj

  Okres Břeclav – Jihomoravský kraj

  Okres Hodonín – Jihomoravský kraj

  Kvalita cestování[editovat | editovat zdroj]

  Vozovka je na většině trasy v relativně dobrém stavu, což umožňuje poměrně pohodlné cestování, ale běžné jsou záplaty, které nelícují s původním povrchem. Nejkvalitnější úsek se rozprostírá od obce Moutnice až ke Kloboukům, jelikož zde v letech 2013 a 2014 proběhla kompletní výměna povrchu. Plynulost a rychlost cesty z Brna do Hodonína po této silnici je tedy, kromě probíhajících uzavírek, spíš negativně ovlivněna tím, že se na trase nachází mnoho měst a obcí, několik stoupání, železničních přejezdů a kruhových objezdů. Podle výpočtu aplikace Mapy Google je cesta od samotného začátku silnice v Brně do centra Hodonína dlouhá 57,2 km a zabere 56 minut. Zajímavou alternativou proto může být využití dálnice D2 k exitu 48 (Břeclav, Hodonín) a silnice I/55, která tvoří severní obchvat Hodonína, s napojením k městu silnicí I/51 (ul. Velkomoravská). Tato trasa je sice dlouhá 67,3 km, ale zabere v ideálním případě jen cca 40 minut. Výběr mezi těmito dvěma trasami záleží na tom, zda prioritou je co nejkratší čas nebo ujetá vzdálenost. K využití D2 je ovšem, na rozdíl od II/380, nutná dálniční známka.

  Silnici II/380 využívá poměrně velké množství osobních i nákladních automobilů, především v okolí Brna[1] a Krumvíře[2]. Na většině této silnice není vedena žádná cyklotrasa, světlou výjimkou je jen část Moravské vinné stezky mezi Klobouky a Čejčem,[3] kde šířka a přehlednost dovolují bezpečné míjení cyklistů ostatními účastníky provozu. Naproti tomu zvýšená opatrnost je doporučována na části cyklotrasy 5114 mezi obcí Těšany a křižovatkou se silnicí do Šitbořic.[4]

  Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Model silniční dopravy pro výhledovou síť Jihomoravského kraje, III. etapa – dopravní modely. HBH Projekt s.r.o., březen 2009. Dostupné online.
  2. Odůvodnění změny č. 1 územního plánu obce Krumvíř, AR projekt s.r.o. leden 2008. Dostupné online.
  3. Moravské vinařské stezky, Moravská vinná stezka.
  4. Popis cyklotrasy 5114 (Šaratice - Šitbořice).

  Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]