Silnice II/603

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Silnice II/603
Mapa
Map
Základní údaje
ProvozovatelStředočeský kraj, Jihočeský kraj
ZačátekKrč, Vídeňská ulice
KonecBorek, I/3
Celková délka87,5 km
    v provozu:87,5 km
StátČeskoČesko Česko
Region
 • Středočeský kraj
 • Jihočeský kraj
 • Silnice II/603 v Horních Jirčanech
  Silnice II/603 v Horních Jirčanech
  Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Silnice II/603 je silnice druhé třídy ve Středočeském a Jihočeském kraji. Zahrnuje úseky, po kterých dříve vedla státní silnice I/3 PrahaČeské Budějovice: z hranic Prahy do Poříčí nad Sázavou, Mezno-Veselí nad Lužnicí a ŠevětínBorek. Souhrnná délka těchto úseků byla roku 2017 asi 87,5 km, s postupem výstavby dálnice D3 se součástí II/603 mají stát další úseky dnešní I/3. Úseku mezi Prahou a napojením na silnici I/3 před Benešovem se také říká Stará benešovská a původně byla součástí Vídeňská silnice.

  Průběh silnice[editovat | editovat zdroj]

  Silnice II/603 navazuje na pražskou Vídeňskou vedoucí z Krče přes Kunratice směr Benešov. Vede přes Vestec, Jesenici, Kamenici a Nespeky a končí obcí Poříčí n. Sázavou. Před Poříčím přechází kamenným mostem Sázavu, v centru obce odbočeuje silnice II/109 a po překonání Konopišťského potoka se u obce Mrač napojuje na současnou silnici I/3. Délka tohoto úseku je 23,187 km. Bývá označován jako „stará benešovská“, neboť tudy vedl hlavní tah z Prahy na Benešov před jeho převedením na dálnici D1. Zejména úsek do Kamenice je intenzivně využíván pro příměstskou osobní dopravu a trpí přetížením.[1]

  Další úseky mají povahu doprovodných komunikací podél I/3 nebo D3. Například Mezno u Lažan - Sudoměřice - Tábor nebo Veselí Nad Lužnicí - Ševětín - České Budějovice (ul. Pražská)

  Související silnice III. třídy[editovat | editovat zdroj]

  Číslování silnic vychází z doby, kdy byla silnice ještě vedena jako I/3.

  Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prezentace výsledků sčítání dopravy 2010. scitani2010.rsd.cz [online]. [cit. 2014-03-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-20. 

  Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]