Silnice II/159

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silnice II/159
SilniceII159.svg
Základní údaje
Provozovatel Jihočeský kraj
Začátek Nový Dvůr, I/20
Konec Týn nad Vltavou, II/105
Celková délka 22,1 km
    v provozu: 22,1 km
Stát ČeskoČesko Česko
Region
 • Jihočeský kraj
 • Chybí zde svobodný obrázek

  Silnice II/159 je silnice II. třídy v trase: odpojení od silnice I/23DráchovZáluží (napojení na silnici II/135) – VlastibořSvinky (odpojení od silnice II/135) – KomárovHodětínBřezniceŠiročinyTýn nad VltavouNeznašovAlbrechtice nad VltavouPasekyTálín – napojení na silnici I/20 (u Nového Dvora).

  V Hodětíně se napojuje silnice II/137 a u Týna nad Vltavou silnice II/122. V Albrechticích nad Vltavou se kříží se silnicí II/138 a nedaleko železniční zastávky Řípec-Dráchov se silnicí II/603.

  V Týně nad Vltavou přibírá silnice II/105 (přicházející Milevskou ulicí) a II/147 (Veselská ulice) a všechny tyto silnice společně vedou přes Vltavu. Za Vltavou, v části Malá Strana, se silnice II/159 odděluje ulicí Budějovická.

  Mezi Albrechticemi nad Vltavou a Paseky vede územím Přírodního parku Písecké hory.

  Vodstvo na trase[editovat | editovat zdroj]

  U Dráchova vede přes Lužnici, v Březnici přes Blatecký potok, u Březnice přes Židovu strouhu, v Týně nad Vltavou přes Vltavu, v Tálíně přes Tálínský potok.

  U Komárova vede okolo rybníka Rožberk, z něhož vytéká Blatská stoka. Mezi Týnem nad Vltavou a Neznašovem prochází nedaleko soutoku Vltavy a Lužnice. Mezi Pasekami a Tálínem vede po hrázi rybníka Úlehle a u Tálína okolo Tálínského rybníka.