Silnice II/240

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silnice II/240
SilniceII240.svg
Základní údaje
Provozovatel Středočeský kraj, Ústecký kraj
Začátek Praha
Konec Františkov nad Ploučnicí, II/262
Celková délka 85 km
    v provozu: 85 km
    ve výstavbě: 0 km
    v přípravě: 13 km
Stát ČeskoČesko Česko
Region
 • Praha
 • Středočeský kraj
 • Ústecký kraj
 • Silnice II/240 u Olovnice
  Silnice II/240 u Olovnice
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Silnice II/240 je silnice II. třídy v trase: odpojení od Evropské navazující na silnice I/7 (v Praze; Horoměřická ulice) – HoroměřiceStateniceVelké PřílepyTurskoKralupy nad Vltavou (krátké připojení silnice II/101) – VelvaryČernucBřízaRačiněves – přejezd nad dálnicí D8Roudnice nad Labem (krátké napojení silnice II/246) – VědomiceChodounyPolepy (krátké napojení silnice II/261) – HrušovanyLibínkyChotiněves (okrajem) – Liběšice (krátké napojení na silnici I/15) – Trnobrany (okrajem) – SrdovHradec (napojení na silnici II/260) – Horní VysokéLovečkovice (odpojení) – VerneřiceValkeřice – napojení na silnici II/262 (u Františkova nad Ploučnicí).

  Na okraji Statenic se napojuje silnice II/241, ve Velvarech silnice II/616 a v Černuci silnice II/239. U Velvar přejíždí nad silnicí I/16. U Račiněvsi se kříží se silnicí II/608.

  U Horoměřic vede nad plánovanou dálnicí D0.

  Vodstvo na trase[editovat | editovat zdroj]

  Na okraji Jenerálky vede přes Šárecký a Nebušický potok, v Černém Volu přes Únětický potok, ve Velkých Přílepech přes Podmoráňský potok, na okraji Kralup nad Vltavou přes Knovízský potok, v Roudnici nad Labem přes Labe, u Polep přes Úštěcký potok, u Liběšic přes Studený potok a u Valkeřic přes Merboltický potok.


  Přetrasování[editovat | editovat zdroj]

  Do budoucna[1], má vzniknout přetrasování a přeznačení trasy, kdy silnice bude začínat na D7 u MÚK Středokluky a pokračovat směrem Velké Přílepy. Od Středokluk se trasa vyhýbá Tuchoměricím ze severu a pokračuje dál kolem Lichocevse. Po přiblížení k Lichocevsi dál pokračuje k Velkým Přílepům, zde vznikne jak MÚK, tak i obchvat Velkých Přílep.[2] Trasa bude pokračovat směrem na Holubice, které obejde z jihu kolem Ersu. Poté kolem Ersu se přiblíží k stávající trase a takřka jí bude kopírovat. Trasa se odklání, až před Kralupy[3] u Debrna, kde zde překročí Vltavu novým mostem, který bude navazovat na Chvatěruby. Od Chvatěrub bude trasa pokračovat ke Kozomínu, kde se napojí na stávající dálnici D8. Samotná budování trasy by mělo začít v roce 2020 a skončit v roce 2023. Stavba je rozdělena na 3 etapy a celková zakázka dosahuje ceny takřka 4 miliard korun[4].

  Modernizace silnice[editovat | editovat zdroj]

  číslo název délka kategorie zahájení
  výstavby
  uvedení
  do provozu
  křižovatky
  Spojka D7 a D8[5] 13 km 13,5/80 2020 2023

  Neshody při trasování[editovat | editovat zdroj]

  Samotná trasa byla několikrát pozastavována, jak z řad obcí kolem kterých by stavba procházela, tak i občanských sdruženích[6] a ochránců přírody. Vznikal tak jak tlak státu[7] na stavbu, kterou bude podporovat finančně, ale vystaví jí Středočeský kraj. Největší pokrok byl[8], když místní statkář a vlastník pozemků[9], přes které stavba povede, nakonec svolil a přistoupil na jednání se státem. Poslední neshodou bylo občanská iniciativa, aby obchvat nevznikl ze strany občanů Velkých Přílep[10].

  Reference[editovat | editovat zdroj]