Přeskočit na obsah

Litovicko-Šárecký potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Šárecký potok)
Šárecký potok
Litovický potok v Praze-Ruzyni
Litovický potok v Praze-Ruzyni
Základní informace
Délka toku21,3 km
Plocha povodí62,4 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-12-02-0060
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj, Praha)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Litovicko-Šárecký potok (na horním toku do Džbánu nazývaný Litovický potok, na dolním toku Šárecký potok či Šárka) je levobřežní přítok Vltavy.

Litovický potok pramení v lesíku u železniční tratě poblíž Chýně. Přes rybník Bašta u Chýně, Břevský rybník, rybník Kala a Litovický rybník pokračuje přes Hostivici (kde se napojuje Jenečský potok) do retenční nádrže Strnad (do níž vtéká i Sobínský potok) před hranicí Prahy a retenční nádrže Jiviny (do níž vtéká Řepský potok) již na území Prahy-Ruzyně. Po podtečení Drnovské ulice následuje asi kilometrová podzemní část, kdy potok prochází mimo jiné areálem Ruzyňské věznice, poté se znovu vynořuje u obory Hvězda (zprava vtéká Světluška), teče přes Liboc, kolem nádraží Praha-Veleslavín do vodní nádrže Džbán, kde jako Litovický potok končí.

Ze Džbánu vytéká Šárecký potok do údolí Divoké Šárky kolem šáreckého koupaliště pod vrchem Dívčí skok (zleva vtéká Zlodějka), údolím Tiché Šárky přes Jenerálku (zleva Nebušický potok), Šáreckým údolím přes Dolní Šárku a Podbabu (zleva Lysolajský potok), a do Vltavy ústí viaduktem na 38,7 km zleva. Celková délka obou potoků je 21,28 km. Úsek 0,0–19,5 je ve správě MHMP, úsek 19,5–21,28 ve správě ZVHS Kladno.

Potok je zařazen ve IV. třídě znečištění včetně přítoků, příčinou domovní splašky, oddělovače, spodní voda z nádrže Džbán a průmyslové znečištění. Výstavba dálnice u Jivin a Šárky negativně ovlivňovala hlavní tok i některé přítoky. Průtok při měření v roce 1999: 20 litrů/s (jiný údaj, z měření pod Strnadem, udává 110 litrů/s).

Před ústím potoka do Vltavy je viadukt železniční trati z Prahy do Kralup nad Vltavou, jižně od ústí stála do roku 1949 železniční zastávka Podbaba.

Mlýny[editovat | editovat zdroj]

Mlýny jsou seřazeny po směru toku potoka.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vodní mlýny (vodnimlyny.cz). 2012–2017, Rudolf Šimek. [cit. 2021-06-17]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]