Silnice II/101

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Silnice II/101
SilniceII101.svg
Základní údaje
Provozovatel Středočeský kraj
Začátek Říčany
Konec Říčany
Celková délka 153 km
V provozu 153 km
Region
 • Středočeský kraj
 • Praha
 • Kosoř, silnice 101, hranice Prahy.jpg
  Silnice II/101 u Kosoře

  Silnice II/101 je tzv. aglomerační okruh, původně určený k objíždění pražské aglomerace a dále pro silniční spojení obcí okolo ní - tuto funkci plní dodnes.

  Vedení silnice[editovat | editovat zdroj]

  Říčany - Krabošice - přejezd nad dálnicí D1 - Modletice - Osnice - Jesenice - přejezd nad dálnicí D0 - Zlatníky-Hodkovice - Dolní Břežany - Zbraslav (napojení na silnici II/102) - krátké napojení na silnici I/4 - Lahovice (odpojení od obou silnic) - Radotín - Třebotov - Chýnice - Tachlovice - Nučice - Rudná - podjezd po dálnicí D5 - Drahelčice - Úhonice - Ptice - Červený Újezd - Unhošť - napojení na silnici I/61 - Kladno (odpojení) - Dubí - Vrapice - Stehelčeves - Dřetovice - Kováry - Zákolany - Otvovice - Minice (krátké napojení na silnici II/240) - Kralupy nad Vltavou - Veltrusy - přejezd nad dálnicí D8 - Vojkovice - Hostín u Vojkovic - Chlumín - Semilkovice - Dušníky - Obříství - krátké napojení na silnici I/9 - Libiš - Neratovice - Lobkovice - Jiřice - Kostelec nad Labem - Brandýs nad Labem (krátké napojení na silnici II/610) - přejezd nad dálnicí D10 - Zápy - Mstětice - přejezd nad dálnicí D11 - Jirny - Nové Jirny - Úvaly (krátké napojení na silnici I/12) - Škvorec - Zlatá - Sluštice - Křenice - Říčany.

  V Jesenici se kříží se silnicí II/603, v Rudné se silnicí II/605, v Unhošti se silnicí II/201, v Kostelci nad Labem se silnicí II/244 a u Jirn se silnicí II/611. V Říčanech se napojuje silnice II/107, v Radotíně silnice II/599 a silnice II/115, ve Veltrusech silnice II/608 a v Chlumíně silnice II/522.

  Délka silnice včetně peáží je 153 km a tím se řadí mezi nejdelší silnice II. třídy.

  Vodstvo na trase[editovat | editovat zdroj]

  V Osnici vede přes Botič, v Dolních Břežanech přes Břežanský potok, ve Zbraslavi přes Vltavu, u Vrapic přes Dřetovický potok (opět ve Stehelčevsi), u Kovár přes Zákolanský potok (opět v Zákolanech a Minicích) a v Kralupech nad Vltavou přes Vltavu.