Zákolanský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zákolanský potok
Zákolanský potok severně od Okoře
Zákolanský potok severně od Okoře
Základní informace
Délka toku 28,2 km
Plocha povodí 265,82 km²
Průměrný průtok u ústí 0,63 m³/s
Hydrologické pořadí 1-12-02-022
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zákolanský potok je vodní tok ve středních Čechách. Odvodňuje východní část Kladenska a je předposledním větším přítokem řeky Vltavy před jejím ústím do Labe. Délka toku činí 28,2 km. Plocha povodí měří 265,82 km².[1]

V horní části toku je chráněn jako přírodní památka Zákolanský potok.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Zákolanský potok pramení u Pleteného Újezda na jihovýchodním úbočí Kožovy hory. Odtud až k ústí míří zhruba severovýchodním směrem. Protéká vesnicemi Velké Přítočno, Dolany (proto na nejhořejším toku někdy zván Dolanský), Běloky a Středokluky. U Kalingrova mlýna přibírá zleva Lidický potok, přes Číčovice a Malé Číčovice se dostává k rybníku na Okoři. Za Okoří následuje Dolský mlýn a Nový mlýn, u kterého se nad potokem vypíná nedávno rekonstruovaný kamenný viadukt železniční trati č. 121 Hostivice – Podlešín. Kromě této dráhy zde údolí Zákolanského potoka sleduje i oblíbená červená turistická trasa na Budeč a hrad Okoř. Před vesnicí Kováry zleva přitéká Dřetovický potok, po pravé straně se vypíná přírodní památka Kovárské stráně. Jen o několik set metrů dál stojí na kopci nad levým břehem zbytky hradiště Budeč. Uprostřed Zákolan zleva ústí Týnecký potok a odtud po celý zbytek cesty sleduje údolí Zákolanského potoka hlavní silnice a železniční trať č. 093 Kladno – Kralupy nad Vltavou. Přes Otvovice, kde se ve stráních nad potokem kdysi dobývalo černé uhlí, mezi přírodními památkami Otvovická skála a Minická skála dospívá Zákolanský potok na kralupské předměstí Minice. V čím dál více regulovaném korytě protéká městem, na posledním kilometru své cesty přibírá zleva Svatojiřský (Knovízský) potok a přímo u Masarykova mostu v centru Kralup ústí zleva do Vltavy.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

(L = levý, P = pravý)

Přírodní památka[editovat | editovat zdroj]

Potok pod železničním viaduktem u Nového mlýna

Chráněna je většina toku mezi pramenem a Kováry včetně rybníku v Okoři. Předmětem ochrany je rak kamenáč, jeden ze dvou původních českých druhů raka.

Většina toku, část potoka mezi dálnicí D7 u Středokluk a okrajem Kralup, je součástí přírodního parku Okolí Okoře a Budče.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR: stav k 1. 1. 2018 [online]. [2018] [cit. 29. 9. 2018]. Dostupné z: voda.chmi.cz/opv/doc/hydrologicky_seznam_povodi.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]