Železniční trať Kralupy nad Vltavou – Kladno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kralupy nad Vltavou – Kladno
Uhelný vlak v žst. Kladno-Dubí
Uhelný vlak v žst. Kladno-Dubí
Stát ČeskoČesko Česko
Číslo 093
Technické informace
Délka 25,1 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Napájecí soustava neelektrizovaná trať
Počet kolejí 1
Maximální rychlost 60 km/h
Externí odkazy
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
25,076 Kralupy nad Vltavou
trať do Děčína
22,648 Kralupy nad Vltavou-Minice
19,793 Otvovice
18,017 Zákolany (dříve stanice)
trať Podlešín – Hostivice
14,062 Dřetovice
dálnice D7
11,911 Brandýsek
9,202 Kladno-Vrapice
7,460 Kladno-Dubí
do Vinařic
do býv. Starého Kladna
6,313 Kladno-Švermov
3,652 Kladno-Ostrovec
vlečka důl Engerth
2,725 Kladno město
vlečka důl Max
z Rakovníka
z býv. Starého Kladna
0,000 Kladno
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Kralupy nad VltavouKladno (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 093) je jednokolejná trať, část celostátní dráhy, spojující města Kralupy nad Vltavou a Kladno ve Středočeském kraji. V dolním úseku trať sleduje údolí Zákolanského potoka, od Zákolan po Brandýsek vystupuje po stráni údolí potoka Týneckého.

Historie[editovat | editovat zdroj]

U vzniku této dráhy stála především potřeba dopravy uhlí a železa z bouřlivě se rozvíjejících kladenských dolů a hutí. Spodek trati tak byl od počátku dokonce velkoryse budován pro dvoukolejný provoz. K položení druhé koleje však nakonec nikdy nedošlo a původní záměr už připomínají jen náspy a propustky dvojnásobné šíře. V roce 1855 byl nejprve zahájen zkušební provoz na Kladensku, v roce 1856 zahájen pravidelný provoz nákladní a později osobní dopravy až do Kralup. Původně byla trať na horním konci ukončena ve stanici Staré Kladno (u železáren pod městem, poblíž dnešní křižovatky ulic Průmyslová a Dubská). Odtud z druhé strany navazovaly koleje Kladensko-nučické dráhy, stoupající serpentinami přes Sítenské údolí do stanice Vejhybka (dnešní stanice Kladno). Zhruba současné podoby nabyla trať roku 1872, kdy byla trať z Kralup doplněna o spojku Kladno – Kladno-Dubí (tj. úsek přes Kladno-Ostrovec), která nahradila původní úsek přes Staré Kladno, ze kterého se stala vlečka.

Reliktem tohoto uspořádání je zbytek kolejového trojúhelníku v železniční stanici Kladno a uspořádání stanice Kladno-Dubí, kde se od Kralup směrem Kladno-Ostrovec projíždí odbočným směrem výhybek.

V roce 1964 se ve stanici Zákolany stala železniční nehoda, při které zemřelo 14 lidí.[1]

V roce 1990 byl úsek Kladno – Staré Kladno zcela zrušen a trať snesena.[2]

Modernizace úseku Kladno – Kladno-Ostrovec[editovat | editovat zdroj]

Úsek Kladno – Kladno-Ostrovec projde modernizací v rámci modernizace železnice Praha-Kladno s odbočkou na letiště Ruzyně, přičemž součástí stavby je i přestavba stanice Kladno. Celý úsek bude dvojkolejný a elektrifikovaný soustavou 25 kV, 50 Hz. Ve stanici Kladno bude zřízeno jedno vnější a dvě ostrovní nástupiště spojená podchodem, zastávka Kladno město bude přemístěna pod silniční nadjezd, z nějž budou zřízeny přístupy na nástupiště u obou kolejí, přímo na mostě budou umístěny zastávky autobusů, stanice Kladno-Ostrovec bude dvojkolejná s vnějšími nástupišti a s podchodem, nástupiště v obou stanicích a na zastávce budou výšky 550 mm nad temenem kolejnice. V rámci stavby bude též několik železničních přejezdů nahrazeno podjezdy a v zastavěné oblasti budou instalovány protihlukové stěny. Trať bude vedena v původní stopě.

Pro stavbu bylo v červnu 2022 vydáno stavební povolení a v září téhož roku byla podepsána smlouva se sdružením firem Eurovia, Strabag Rail a Elektrizace železnic. Přípravné práce mají začít do konce roku.[3]

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Žst. Kladno-Dubí, pohled po koleji vedoucí přímo od býv. Starého Kladna ke Kralupům. Nyní vlečka krytá výkolejkou, směrem Kladno-Ostrovec se odjíždí odbočkou (kolej vlevo).

Pravidelnou osobní dopravu na trati provozuje společnost České dráhy. Podle jízdního řádu 2009/2010 je v celé délce trati vedeno po 15 spojích kategorie Os každým směrem v pracovní dny, obvykle v hodinovém taktu, o víkendech po 10 spojích v taktu dvouhodinovém. Nasazeny jsou dvou- a trojdílné motorové jednotky řady 814 (Regionova). V horním úseku trati je dopravní obslužnost města Kladna posílena tak, že ze stanice Kladno-Ostrovec jsou kromě vlaků výše uvedených vypravovány přímé spoje, většinou Os, některé Sp přes stanici Kladno na pražské Masarykovo nádraží, ve všední dny v počtu 30, o víkendech 23 spojů každým směrem. Tyto pražské vlaky jsou v systému Esko označovány jako S5 nebo R5. Celá trať se nalézá v pásmu 3 Pražské integrované dopravy, na lince S45, přičemž plná integrace (tzn. možnost cestování na jednorázové jízdenky) se vztahuje pouze na úsek Kladno-Dubí - Kladno.[zdroj?]

Z hlediska nákladní dopravy je významná stanice Kladno-Dubí, disponující rozsáhlým kolejištěm s odbočkami do staré průmyslové zóny města. Pravidelný nákladní provoz představují v úseku Kralupy nad Vltavou - Kladno-Dubí denně dva vlaky společnosti Advanced World Transporthnědým uhlím ze severních Čech pro kladenskou elektrárnu.[zdroj?]

Navazující tratě[editovat | editovat zdroj]

Kralupy nad Vltavou[editovat | editovat zdroj]

  • Trať 090 Vraňany – Hněvice – Roudnice nad Labem – Lovosice – Ústí nad Labem hl. n. – Děčín hl. n.
  • Trať 092 Kralupy nad Vltavou – Neratovice
  • Trať 110 Kralupy nad Vltavou – Kralupy nad Vltavou předměstí – Podlešín – Zlonice – Louny

Kladno-Dubí[editovat | editovat zdroj]

Kladno[editovat | editovat zdroj]

  • Trať 120 Praha-Bubny – Hostivice – Odbočka Jeneček St.3 – Kladno – Lužná u Rakovníka – Rakovník

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vlaku nefungovaly brzdy. V Zákolanech před 55 lety zemřelo čtrnáct lidí. iDNES.cz [online]. 2019-02-20 [cit. 2020-10-28]. Dostupné online. 
  2. WAGULA, Hubert; FEDOROWICZ, Slawomir. 504 Kladno - Kladno-Dubí. Atlas Drah Polska, Česka a Slovenska [online]. [cit. 2022-09-20]. Dostupné online. ISSN 2391-4793. 
  3. ŠINDELÁŘ, Jan. Správa železnic podepsala smlouvu na proměnu železnice v Kladně, stavba může začít. Zdopravy.cz [online]. AvizerZ, 2022-09-20 [cit. 2022-09-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]