Kolejový trojúhelník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolejový trojúhelník

Kolejový trojúhelník (někde též triangl) je nejjednodušší zařízení k otáčení kolejových vozidel pomocí příjezdové koleje, jedné (případně dvou) kusých kolejí a tří výhybek. Vozidlo na příjezdové koleji (která může být kusá nebo průběžná) zastaví za výhybkou, která se přestaví. Vozidlo zacouvá na boční kusou kolej a po přestavení výhybky vyjede otočené zpět.

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Takto se otáčely lokomotivy v depuKladně (pokud zde byla kdysi před remízou točna, musela být malá), dále v Horním Dvořišti (při rekonstrukci snesen) i v Summerau, kde je zachován dodnes.

Občas se pro otáčení železničních vozidel využívají i trojúhelníky u některých železničních stanic, odkud vedou tratě dvěma směry, např. u stanice Kunovice na tratích 340 a 341, u stanice Meziměstí na trati 026 nebo zachovaný trojúhelník u stanice Mutěnice na zrušené trati Kyjov - Mutěnice.

Tramvajová doprava[editovat | editovat zdroj]

Kolejové trojúhelníky se používaly i v tramvajové dopravě, kde sloužily k otáčení tramvaje jako tramvajové obratiště. V Praze byl trojúhelník v provozu, mimo jiné, v Krči na tramvajové konečné Na Ryšánce či na Smíchově (triangl Laurová); stále je funkční triangl Zvonařka. V Brně byly trojúhelníky využívány po druhé světové válce jako odstavné koleje a výchozí stanice posilových spojů v době konání velkých akcí. Používaly se ale také v Plzni (provizorní triangl na Borech při výluce tramvajové trati) a v liberecké síti – v Proseči nad Nisou (19721973, odpojen až v 80. letech), v Jablonci nad Nisou (19881989) a v Šamánkově ulici (19901992).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]