Železniční trať Zvoleněves – Kladno-Dubí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zvoleněves – Kladno-Dubí
Trať změněná na cyklostezku v Podlešíně
Trať změněná na cyklostezku v Podlešíně
Číslo naposledy 11b
Technické informace
Délka 15,7 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Napájecí soustava neelektrizovaná
Ozubnice ne
Počet kolejí 1
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
z Kralup nad Vltavou
0.,0 Zvoleněves
z Hostivic / Prahy-Smíchova
Podlešín
2,0 Podlešín zastávka (dříve P. místo)
Podlešínský viadukt; do Loun
Knovízský potok
4,4 Knovíz
5,6 Jemníky
6,6 Pchery
8,7 Saky
9,9 Vinařice (dříve Třebichovice-Vinařice)
Knovízský potok
Knovízský potok
13,1 Tuhaň
vlečka důl Mayrau
14,9 Švermov-Hnidousy (dříve Hnidousy)
z Kladna
15,9 Kladno-Dubí
do Kralup nad Vltavou
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Zvoleněves – Kladno-Dubí byla jednokolejná místní dráha v okrese Kladno. Vznikla v roce 1945 spojením místní dráhy ZvoleněvesVinařice, otevřené roku 1886, s vlečkou z Vinařic do Kladna Dubí. V jízdním řádu pro cestující byla naposledy uváděna v tabulce 11b.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Místní dráha Zvoleněves – Vinařice[editovat | editovat zdroj]

Úsek Zvoleněves – Vinařice vznikl jako prodloužení místní dráhy Kralupy nad Vltavou – Zvoleněves Rakouské společnosti státní dráhy (StEG). Svépomocnou místní dráhu vybudovala společnost Místní dráha Zvoleněves – Smečno, provoz byl zahájen 1. června 1886 a od začátku jej zajišťovala StEG, jež později i dráhu získala. Hlavním důvodem stavby byla vozba uhlí z Kladenského revíru do Kralup nad Vltavou na hlavní trati z Prahy do Podmokel. Při výstavbě se počítalo s prodloužením trati do Kladna-Dubí, nicméně proti se postavila Buštěhradská dráha, jež zde měla pro odvoz uhlí svou vlastní vlečku. Dráha byla s celou společností zestátněna v roce 1909. Na trati byly vedeny 3-4 páry smíšených a později osobních vlaků z Kralup do Vinařic.

Vlečka Buštěhradské dráhy[editovat | editovat zdroj]

Společnost Buštěhradská dráha pro odvoz uhlí z okolí Vinařic postavila vlečku již roku 1875 a po vybudování dráhy ze Zvoleněvsi bránila napojení na Kladno, neboť tato dráha pro ni tvořila konkurenci. Ani po zestátnění Buštěhradské dráhy v roce 1921 ke spojení nedošlo a občané Vinařic si museli počkat až do roku 1945, kdy na přání místních samospráv byla dráha pro lepší spojení obcí se správním a průmyslovým centrem Kladnem dráha prodloužena z Vinařic do Dubí s využitím původní vlečky.

Spojená dráha a zánik[editovat | editovat zdroj]

Nostalgický vlak na konci provozované trati v listopadu 2019

Na novém úseku dráhy byl provoz zahájen 3. prosince 1945. Na celou trať bylo denně vypravováno 5-7 osobních vlaků. V 60. letech v souvislosti s rozvojem autobusových linek a individuálního automobilismu začal počet cestujících klesat, neboť trať nevedla do centra Kladna, ale do Dubí, pro trasu Kladno – Kralupy byla pak vhodnější trať přes Zákolany. V souvislosti s poklesem počtu cestujících klesal v 70. letech i počet vlaků až na 4 páry denně. Pro nerentabilitu provozu a havarijní stav trati byla osobní doprava zastavena 28. května 1982. Úsek Zvoleněves – Vinařice byl zrušen a koleje byly sneseny, zbytek dráhy se využíval jako vlečka pro doly Kladno a Kladno II.

Po ukončení těžby trať chátrala, nicméně nádraží ve Vinařicích koupila společnost Stavební obnova železnic (od roku 1998 součást koncernu Subterra), která zde měla svou základnu a udržovala i dráhu; v roce 2018 však vstoupila do likvidace. V současnosti (2019) je vlastníkem převážné většiny drážních nemovitostí Správa státních hmotných rezerv.[1] Po části trati se konají příležitostné jízdy pro návštěvníky Hornického skanzenu Mayrau.[2][3]

Navazující tratě[editovat | editovat zdroj]

Zvoleněves[editovat | editovat zdroj]

  • 110 Kralupy nad Vltavou – Zvoleněves – Podlešín – Slaný – Zlonice – Louny

Kladno-Dubí[editovat | editovat zdroj]

  • 093 Kladno – Kladno Dubí – Zákolany – Kralupy nad Vltavou

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Viz např. parcela 1600/1 v obci Vinařice (okres Kladno) na cuzk.cz
  2. Pravidelné jízdy do Skanzenu MAYRAU. www.kdskladno.cz [online]. Kladenská dopravní a strojní, 2015 [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. 
  3. btesarova. AKCE PRO VEŘEJNOST 2021. www.kdskladno.cz [online]. Kladenská dopravní a strojní, 2020-10-23 [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JELEN, Miroslav. Zrušené železniční tratě v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha: Dokořán, 2009, 159 s., [16] s. barev. obr. příl. Bod (Dokořán). ISBN 978-80-7363-129-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]