Železniční trať Kralupy nad Vltavou – Kladno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Trať 093)
Skočit na: Navigace, Hledání
Kralupy nad Vltavou - Kladno
Uhelný vlak v žst. Kladno-Dubí
Uhelný vlak v žst. Kladno-Dubí
Číslo 093
Délka 25,1 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Počet kolejí jednokolejná celostátní trať
Maximální rychlost 60
OpenStreetMap mapová data
Průběh trati
Legenda
25.076 Kralupy nad Vltavou
do Děčína
22.648 Kralupy nad Vltavou-Minice
19.793 Otvovice
18.017 Zákolany
Podlešín - Hostivice
14.062 Dřetovice
dálnice D7
11.911 Brandýsek
9.202 Kladno-Vrapice
7.46 Kladno-Dubí
do Vinařic
do býv. Starého Kladna
6.313 Kladno-Švermov
3.652 Kladno-Ostrovec
vlečka důl Engerth
2.725 Kladno město
vlečka důl Max
z Rakovníka
z býv. Starého Kladna
0 Kladno

Železniční trať Kralupy nad Vltavou - Kladno (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 093) je jednokolejná trať, část celostátní dráhy, spojující města Kralupy nad Vltavou a Kladno ve Středočeském kraji. V dolním úseku trať sleduje údolí Zákolanského potoka, od Zákolan po Brandýsek vystupuje po stráni údolí potoka Týneckého.

Historie[editovat | editovat zdroj]

U vzniku této dráhy stála především potřeba dopravy uhlí a železa z bouřlivě se rozvíjejících kladenských dolů a hutí. Spodek trati tak byl od počátku dokonce velkoryse budován pro dvoukolejný provoz. K položení druhé koleje však nakonec nikdy nedošlo a původní záměr už připomínají jen náspy a propustky dvojnásobné šíře. V roce 1855 byl nejprve zahájen zkušební provoz na Kladensku, v roce 1856 zahájen pravidelný provoz nákladní a později osobní dopravy až do Kralup. Původně byla trať na horním konci ukončena ve stanici Staré Kladno (u železáren pod městem, poblíž dnešní křižovatky ulic Průmyslová a Dubská). Odtud z druhé strany navazovaly koleje Kladensko-nučické dráhy, stoupající serpentinami přes Sítenské údolí do stanice Vejhybka (dnešní stanice Kladno). Zhruba současné podoby nabyla trať roku 1872, kdy byla trať z Kralup doplněna o spojku Kladno - Kladno-Dubí (tj. úsek přes Ostrovec), která nahradila původní úsek přes Staré Kladno, ze kterého se stala vlečka.

Reliktem tohoto uspořádání je kolejový trojúhelník v železniční stanici Kladno a uspořádání stanice Kladno-Dubí, kde se od Kralup směrem Kladno-Ostrovec projíždí odbočným směrem výhybek.

V roce 1990, byl úsek Kladno - Staré Kladno zcela zrušen a trať snesena.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Žst. Kladno-Dubí, pohled po koleji vedoucí přímo od býv. Starého Kladna ke Kralupům. Nyní vlečka krytá výkolejkou, směrem Kladno-Ostrovec se odjíždí odbočkou (kolej vlevo).

Osobní dopravu na trati provozuje společnost České dráhy. Podle jízdního řádu 2009/2010 je v celé délce trati vedeno po 15 spojích kategorie Os každým směrem v pracovní dny, obvykle v hodinovém taktu, o víkendech po 10 spojích v taktu dvohodinovém. Nasazeny jsou dvou- a trojdílné motorové jednotky řady 814 (Regionova). V horním úseku trati je dopravní obslužnost města Kladna posílena tak, že ze stanice Kladno-Ostrovec jsou kromě vlaků výše uvedených vypravovány přímé spoje, většinou Os, některé Sp přes stanici Kladno na pražské Masarykovo nádraží, ve všední dny v počtu 30, o víkendech 23 spojů každým směrem. Tyto pražské vlaky jsou v systému Esko označovány jako S5 nebo R5. Celá trať se nalézá v pásmu 3 Pražské integrované dopravy, na lince S45, přičemž plná integrace (tzn. možnost cestování na jednorázové jízdenky) se vztahuje pouze na úsek Kladno-Dubí - Kladno.

Z hlediska nákladní dopravy je významná stanice Kladno-Dubí, disponující rozsáhlým kolejištěm s odbočkami do staré průmyslové zóny města. Pravidelný nákladní provoz představují v úseku Kralupy nad Vltavou - Kladno-Dubí denně dva vlaky společnosti Advanced World Transport s hnědým uhlím ze severních Čech pro kladenskou elektrárnu.

Navazující tratě[editovat | editovat zdroj]

Kralupy nad Vltavou[editovat | editovat zdroj]

  • Trať 090 Vraňany - Hněvice - Roudnice nad Labem - Lovosice - Ústí nad Labem hl. n. - Děčín hl. n.
  • Trať 092 Kralupy nad Vltavou - Neratovice
  • Trať 110 Kralupy nad Vltavou - Kralupy nad Vltavou předměstí - Podlešín - Zlonice - Louny

Kladno-Dubí[editovat | editovat zdroj]

Kladno[editovat | editovat zdroj]

  • Trať 120 Praha-Bubny - Hostivice - Odbočka Jeneček St.3 - Kladno - Lužná u Rakovníka - Rakovník

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]