Důl Jan (Libušín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Důl Jan (Libušín)
Chybí zde svobodný obrázek
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Důl Jan byl vyhlouben v letech 1885 až 1887 a sloužil k těžbě černého uhlí. Byl založen jako dvě samostatné jámy vzdálené od sebe 60 metrů, na vrstevnici svahu v severovýchodní části města Libušín.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Důl byl pojmenovaný po řediteli těžařstva Janu Fitzovi.

Těžba[editovat | editovat zdroj]

Každá jáma měla vlastní těžní a vodotěžní parní stroj o výkonu 300 koňských sil. Do jedné ze zděných těžních budov byla vestavěna ocelová příhradová konstrukce. Důl těžil uhlí z hloubky přes 400 metrů. Těžba byla zahájena v roce 1887. Budova současné radnice byla součástí dolu. Mezi budovou dnešní radnice a areálem stavební firmy Ullmann se nacházel kalový rybník Šmanťák. Vlastní těžba byla ukončena roku 1925.

Uzavření dolu[editovat | editovat zdroj]

V letech 1934 až 1975 sloužil důl jako větrná jáma dolu Schöller. Některé provozní objekty byly demolovány, jedna šachetní budova měla být zachována, ale vlivem nedostatečné údržby se samovolně zřítila. Část ponechaných objektů byla upravena na obytné účely. Na místě zrušeného dolu vznikla městská čtvrť Janovka. Od městské čtvrtí Korej je oddělena výsypkou z vyvážené hlušiny a popela z dolu Jan přes most nad silnicí z Libušína do Vinařic.