Silnice I/61

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silnice I/61
SilniceI61.svg
Základní údaje
Provozovatel Ředitelství silnic a dálnic
Začátek Makotřasy
50°8′52″ s. š., 14°13′2″ v. d.
Konec Malé Přítočno
50°5′59″ s. š., 14°8′21″ v. d.
Celková délka 12,945 km
    v provozu: 12,945 km
Stát ČeskoČesko Česko
Region
 • Středočeský kraj
 • Geodata (OSM) OSM, WMF
  Silnice I/61 v Malém Přítočnu
  Silnice I/61 v Malém Přítočnu
  D7, Makotřasy — (Buštěhrad) — KladnoVelké PřítočnoMalé Přítočno, D6
  Objekty na trase
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Silnice I/61 je silnice první třídy v České republice. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Kladno. Přes město Kladno spojuje dálnice D7 a D6 od Makotřas kolem města Buštěhrad až po Malé Přítočno, její celková délka je zhruba 13 km.

  Nehodovost[editovat | editovat zdroj]

  Navzdory lokálnímu významu (silnice I/61 tvoří pouze spojku mezi městem Kladno a silnicemi I/6 a I/7, čemuž napovídá i její "dodatečné" očíslování) se jedná o frekventovanou trasu s vysokou nehodovostí. Podle mapy celoevropského bezpečnostního programu EuroRAP je na silnici I/61 evidováno 30 mrtvých nebo těžce zraněných, což ji řadí na třetí místo za silnice I/2 a I/67. Protože I/61 zasahuje přímo do Kladna, je na ní velmi hustý provoz a příčinou většiny nehod je místy nevyhovující stavebně – technický stav vozovky a vysoká rychlost, ke které svádějí táhlé úseky a nepřehledná křižovatka s I/7 u Makotřas.[1]

  Průběh silnice[editovat | editovat zdroj]

  Od sjezdu z dálnice D7 (Praha - Chomutov) vede silnice západním směrem na Kladno přes křižovatku na Makotřasy, dále přes křižovatku s odpočívadlem (doprava) na Buštěhrad a (nalevo) na Lidice, přes druhou odbočku na Lidice, dále přes Kruhový objezd západně u Buštěhradu. Přes křižovatku na Hřebeč do Kladna do části (Staré) Kročehlavy (ulice Kročehlavská; v roce 2019 uzavírka a oprava mostu přes Dřetovický potok) na světelnou křižovatku pěti silnic u kročehlavského kostela. Odtud se láme na jih (ulice Unhošťská, Staré a dále Nové Kročehlavy), vede přes obce Velké Přítočno (kruhový objezd) a Malé Přítočno železniční přejezd (železniční trať č. 120 Praha–Rakovník) na mimoúrovňovou křižovatku s dálnicí D6 (Praha – Karlovy Vary). (Přes dálnici silnice dále pokračuje na Unhošť silnice č. II/101 "Aglomerační okruh".)

  Rekonstrukce silnice[editovat | editovat zdroj]

  Od roku 2018 je v křižovatce u Buštěhradu nový kruhový objezd, byla zrekonstruována část silnice od křižovatky na Kladno a Hřebeč až po Lidice, mezi Buštěhradem a Kladnem jsou nově svodidla a bylo zde zrušeno rychlostní omezení (dříve 70 km/hodinu).

  Obchvat Kladna[editovat | editovat zdroj]

  Jihovýchodní obchvat Kladna, resp. části Kročehlavy, by se měl napojovat z mimoúrovňové Křižovatky na dálnici D6 u Malého Přítočna (silnice navazuje na obchvat Unhoště, který je zároveň součástí Aglomeračního okruhu), dále pokračovat mezi obce Velké Přítočno a Dolany, dále mezi lesem V Bažantnici u sídliště v Nových Kročehlavech a obcí Hřebeč, přes dvě východní výpadovky z Kladna (ulice Pražská a Kročehlavská) až na Buštěhrad. V celé plánované trase přeložky silnice č. I/61 je pět křižovatek, všechny jsou navrhované jako kruhové objezdy: z mimoúrovňové křižovatky u D6, přes silnici mezi obcemi Malé Přítočno a Dolany, mezi obcemi Dolany a Hřebeč (s novou silnicí do Velkého Přítočna) a na křižovatkách s výpadovkami z Kladna z ulic Pražská a Kročehlavská. Záměr projektu byl schválen 30. 7. 2015, vydání územního rozhodnutí je dle ŘSD plánováno na rok 2020, stavební povolení a zahájení stavby v roce 2023, uvedení do provozu je plánované na rok 2026.

  Modernizace silnice[editovat | editovat zdroj]

  číslo název délka kategorie zahájení
  výstavby
  uvedení
  do provozu
  křižovatky
  S71 Kladno, obchvat[2] 5,3 km 20,75/90 a 9,5/90 2023 2026

  Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.eurorap.org/wp-content/uploads/2015/03/EuroRAP_EN_mapa2_CR_2011-2013.pdf
  2. https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/465/infoletak_s61_kladno-obchvat.pdf

  Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]