Silnice I/36

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silnice I/36
SilniceI36.svg
Základní údaje
Provozovatel Ředitelství silnic a dálnic
Začátek Nové Město
50°8′51″ s. š., 15°29′39″ v. d.
Konec Čestice
50°7′40″ s. š., 16°8′35″ v. d.
Celková délka 59,57 km
    v provozu: 59,57 km
Stát ČeskoČesko Česko
Region
 • Královéhradecký kraj
 • Pardubický kraj
 • Geodata (OSM) OSM, WMF
  Silnice I/36 u Lázní Bohdaneč
  Silnice I/36 u Lázní Bohdaneč
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Silnice I/36 je silnice I. třídy vytvářející alternativní směr k trase dálnice D11/silnice I/11 přes Pardubice a mimo Hradec Králové. Délka silnice je 59,57 km.

  Před dostavbou dálnice D11 bylo počátkem silnice I/36 její napojení na silnici I/11 ( Silnice I/11 i přes postavení dálnice v úseku Choťánky – Hradec Králové stále nebyla degradována) v Novém Městě v okresu Hradec Králové. Silnice vede k jihovýchodu přes obce Chýšť a Voleč do Rohovládovy Bělé, kde se křižuje se silnicí II/323 spojující Přelouč a Hořice. Pokračuje dále k jihovýchodu přes Bukovku do Lázní Bohdaneč, kde křižuje silnici II/333 Přelouč – Hradec Králové. V dalším pokračování do Pardubic (přes průmyslovou zónu v Semtíně) je po silnici I/36 vedena meziměstská trolejbusová trať. Na okraji Pardubic ve čtvrti Ohrazenice přechází do souběhu s I/37, který opouští u hlavního nádraží. Dále již samostatně vedena po průtahu jižně od centra Pardubic, které opouští na severovýchodním okraji. V Sezemicích trasa I/36 odbočuje doprava na vedlejší komunikaci na málo přehledné křižovatce. Přímým směrem zde navazuje silnice II/298 do Třebechovic pod Orebem. Silnice I/36 pak pokračuje přes Časy do Holic. Mezi západním a severozápadním okrajem města je vedena v souběhu s I/35, pak směřuje do centra a dále východním směrem do Velin. Zde mění směr na severovýchodní a pokračuje do Borohrádku, kde se křižuje s II/305 Týniště nad OrlicíSkuteč a odkud je výchozí II/317 do Litomyšle. Odtud pokračuje dále na severovýchod do Čestic, kde končí křižovatkou se silnicí I/11.

  Význam[editovat | editovat zdroj]

  Dříve sloužila západní část I/36 jako hlavní výpadová komunikace z Pardubic do Prahy. Po dobudování D11 k Hradci Králové a krátkého úseku dálnice D35, která jí spojuje s I/37 u Opatovic nad Labem, tento význam poklesl. Východní část slouží převážně ke spojení Pardubic se silnicí I/35 v Holicích a tím pádem s Brnem a Olomoucí. Ve svém zbytku pak ke spojení Pardubicka s Rychnovska, Žamberecka a Králicka. Úsek Holice – Čestice není využitelný pro dálkovou kamionovou dopravu z důvodu nízkého podjezdu pod železniční tratí Hradec Králové - Choceň v Borohrádku.

  Přeložky[editovat | editovat zdroj]

  V přípravě[editovat | editovat zdroj]

  • Časy-Holice
  • Pardubice, Trnová - Fáblovka - Dubina (SV obchvat Pardubic)
  • obchvat Sezemic

  Studie staveb[editovat | editovat zdroj]

  • Holice-Čestice

  Obchvat Sezemic se bude stavět spolu s úseky D35 Opatovice - Časy a Časy - Ostrov (úseky D35 2018 až 2022, obchvat Sezemic 2020 až 2022).