Pardubice hlavní nádraží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pardubice hlavní nádraží
Pohled na staniční budovu
Pohled na staniční budovu
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Pardubický kraj Pardubický
Město Pardubice Pardubice
Souřadnice
Pardubice
Red pog.svg
Pardubice
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 536136
Tratě 010, 031, 238
V provozu od 1845
Zabezpečovací zařízení RZZ
Dopravních kolejí 23 + 2 kusé
Nástupišť (hran) 6 (9)
Prodej jízdenek ano
Návazná doprava MHD v přednádražním prostoru, autobusové nádraží cca 300 m
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaÚschovna zavazadelBezbariérové WCČekárna pro cestujícíRestauraceBankomatPlatba v EurechČD centrumPoštapoznámky=é parkoviště

Pardubice hlavní nádraží je železniční stanicePardubicích na adrese náměstí Jana Pernera 217, ležící na železniční trati z Prahy do České Třebové a dále na východ, významný železniční uzel. Staví zde převážná většina osobních a spěšných vlaků, rychlíků, expresů, vnitrostátních vlaků InterCity, mezistátních vlaků EuroCity, vlajková loď Českých drah - SuperCity Pendolino a také vlaky soukromých železničních dopravců RegioJet a Leo Express.

Staniční budova je jednou z nejvýznamnějších staveb poválečného funkcionalismu. Je to významná budova pardubické architektury vyprojektovaná architektem Karlem Řepou. Budova má dodnes zachovalé původní interiéry a je památkově chráněna. Budova je majetkem České republiky a provozovatelem je Správa železniční dopravní cesty.[1]

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Odjezdová hala

O potřebě nové nádražní budovy v Pardubicích se diskutovalo od 30. let. Architektonická soutěž na jeho projekt byla vyhlášena roku 1948 (původní nádraží bylo poškozeno náletem za druhé světové války). Autory vítězného návrhu se stali architekti Karel Řepa (žák Josipa Plečnika) a Karel Kalvoda, spolupracující se specialistou na dopravní stavby Josefem Dandou. Veřejnosti začala nová budova sloužit 1. května 1958.[2]

Nádražní budova byla navržena s prostornou odbavovací halou, restaurací, stánky, hotelem a podzemním kinem (kino Sirius již zaniklo). Základní hmoty budovy tvoří nízká horizontála odjezdové haly a vertikální hmota hotelu. Budovu oživují červené a černé keramické obklady, navozující dojem režného zdiva. Stěny nádražní haly zdobí mozaiky a černobílé fotografie turistických cílů Československa.[3] Koncem roku 2010 byly fotografie ze sedmdesátých let minulého století vyměněny za novou kolekci autora Štěpána Bartoše, která se zaměřuje na místa v Pardubickém kraji a formálně se podobá původním snímkům z padesátých let.

Spojení[editovat | editovat zdroj]

Stanice Pardubice hl.n. je důležitým dopravním uzlem. Prochází jí důležitá trať 270: (Praha -) Pardubice hl.n. - Olomouc hl.n. - Ostrava hl.n. - Bohumín, která je součástí 1. tranzitního koridoru. Z Pardubic vychází také tratě 031: Pardubice hl.n. - Hradec Králové - Jaroměř a 238: Pardubice - Chrudim - Havlíčkův Brod. Ve stanici zastavují vlaky všech kategorií Českých drah, vlaky soukromého dopravce RegioJet a také všechny vlaky dopravce LEO Express.

Popis stanice[editovat | editovat zdroj]

Hlavní nádraží v Pardubicích leží na trati z Prahy do České Třebové (trať 010) a další tratě - směr Chrudim, Hlinsko v Čechách, Hradec Králové a Jaroměř. Nádraží má 3 ostrovní nástupiště s průjezdnými kolejemi (6 nástupištních hran), jedno jednostranné nástupiště u výpravní koleje (nástupiště I) a dvě nástupiště u kusých kolejí (1A se dvěma hranami, z toho jedna hrana je pokračováním hrany nástupiště I, a IB s jednou hranou). 2., 3. a 4. nástupiště bylo zmodernizováno, stejně jako dva příchozí a odchozí tunely k jednotlivým nástupištím. Třetí tunel je volně přístupný pouze pomocí plošin pro vozíčkáře a zajišťuje bezbariérový přístup na nástupiště. Čtvrtý tunel slouží pouze služebním účelům.

Informační systém[editovat | editovat zdroj]

Stanice je vybavena hlasovým systém HIS od firmy MikroVOX, vizuálním informačním systém VIS od firmy Starmon. Jedná se o hlasový a vizualní informační systém HIS.[zdroj?] Cestující na hlavním nádraží v Pardubicích slyší automatické hlášení systému HIS - hlas českého herce Václava Knopa, v anglické verzi to je Věra Pockley a v němčině Blanka Trčanová. Automatické hlášení informačního systému HIS je i na nádraží v Rosicích (Pardubice - Rosice nad Labem). Dříve Hlášení na Pardubických železničních zastávkách Opočínek, Svítkov, Pardubičky a Černá za Bory bylo dálkově řízeno z DK Pardubice hl.n. stejně jako Hlavní nádraží. Dnes je dálkově řízeno z CDP Praha, stejně jako úsek trati 010 Česká Třebová - Kolín, vyjma stanice Česká Třebová, Brandýs nad Orlicí a Pardubice hlavní nádraží.

Služby ve stanici[editovat | editovat zdroj]

V železniční stanici jsou poskytovány cestujícím služby: vnitrostátní pokladní překážka (ČD), mezinárodní pokladní přepážka (ČD), ČD Kurýr, ČD Centrum, čekárna ČD Lounge, úschovna zavazadel, bezbariérové WC, pošta, veřejné parkoviště, restaurace, pobočka RegioJet, pobočka Dopravního podniku města Pardubic a.s..

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nahlížení do katastru nemovitostí, Pardubice, část Zelené Předměstí, č.p. 217
  2. KLEMENT, Tomáš. Příběh pardubického železničního nádraží [online]. Klub přátel Pardubicka, [cit. 2010-10-05]. Dostupné online. (česky) 
  3. BARTOŠ, Štěpán; LUKEŠ, Zdeněk; PANOCH, Pavel. Kaleidoskop tvarů – Století moderní architektury v Pardubickém kraji. Pardubice : Helios, 2006. 158 s. ISBN 80-85211-19-x.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARTOŠ, Štěpán; LUKEŠ, Zdeněk; PANOCH, Pavel. Kaleidoskop tvarů – Století moderní architektury v Pardubickém kraji. Pardubice : Helios, 2006. 199 s. ISBN 80-85211-19-x.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Pardubice hlavní nádraží
Trať 010 Kolín - Česká Třebová (km traťový: 305,690)
vzdálenost: 42 km
KolínBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 60 km
Trať 031 Pardubice - Jaroměř - Liberec (km traťový: 0,622)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 22 km
Trať 238 Pardubice - Havlíčkův Brod (km traťový: 0,527)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 92 km