Záboří nad Labem (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Záboří nad Labem
Nádraží Záboří nad Labem 01.jpg
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
ObecZáboří nad Labem
Souřadnice
Záboří nad Labem (nádraží)
Záboří nad Labem (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice534545[1]
TraťPraha – Česká Třebová
Nadmořská výška210 m n. m.
V provozu od1845
Zabezpečovací zařízeníElektronické stavědlo ESA 11 (DOZ z CDP Praha)[1]
Dopravních kolejí6[1]
Nástupišť (hran)3 (4)[1]
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaautobusová stanice před výpravní budovou
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záboří nad Labem (dříve v němčině Saborsch an der Elbe) je železniční stanice ve stejnojmenné obci na adrese U Nádraží 62, 285 74 Záboří nad Labem. Nachází se ve východní části středních Čech v Středočeském kraji, v okrese Kutná Hora v blízkosti řeky Labe. Leží na trati Praha – Česká Třebová elektrizované soustavou 3 kV DC.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádraží vzniklo na nově budované trati společnosti Severní státní dráha z Olomouce do Prahy v letech 1843-1845, přičemž sloužilo k primární obsluze města Týnec nad Labem, za kterýmžto účelem byla do kilometr vzdáleného sídla zbudována ze Záboří nová silnice a most nahrazující původní přívoz. Slavnostní vlak stanicí projel 20. srpna 1845 za osobního řízení inženýra Jana Pernera, který trať navrhl. (Perner byl synovcem týneckého mlynáře, což jej v této lokalitě trati dostalo do střetu zájmů).

Návrh původně empírové budovy je připisován, stejně jako u všech stanic na této trase, architektu Antonu Jünglingovi. Ve svém původním půdorysu byla později pouze rozšířena o postranní krytá nástupiště. Stanice několikrát měnila svůj název: Saborosch (Záboří), potom Elbeteinitz (Týnec nad Labem-Labská Týnice), od roku 1918 do počátku 21. století Týnec nad Labem - Záboří nad Labem (během druhé světové války stanice pojmenována opět německy). V roce 2019 stanice nesla název Záboří nad Labem.

Roku 1957 byl zahájen elektrický provoz na trati procházející stanicí .

Modernizace[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází I. a III. železniční koridor, leží na trase IV. panevropského železničního koridoru. V letech 2003-2005 byla dokončena rekonstrukce stanice a úpravy parametrů nádraží na koridorovou stanici: nachází se zde ostrovní nástupiště s podchodem, byl instalován elektronický informační systém pro cestující a výpravní budova prošla opravou. Expresní spoje mohou stanicí projíždět rychlostí až 160 km/h. Stanice je vybavena staničním zabezpečovacím zařízením - elektronickým stavědlem ESA 11, které je dálkově ovládáno z Centrálního dispečerské pracoviště Praha.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Plánek stanice Záboří nad Labem. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, srpen 2020. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]