Úvaly (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Úvaly
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoÚvaly
Souřadnice
Úvaly
Úvaly
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice530469
TraťPraha – Česká Třebová[1]
V provozu od1845
Dopravní koleje5
Nástupiště (nástupní hrany)3 (4)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaPID
Služby ve staniciPlatba v EurechVnitrostátní pokladní přepážkaBezbariérové WCVeřejné parkovištěBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další služby
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Úvaly jsou železniční stanice ve stejnojmenném městě v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji, na adrese Jiráskova 287. Stanice se nachází v km 387,668 trati Praha – Česká Třebová. Doprava zde byla zahájena roku 1845. Ve stanici je od roku 2016 nainstalován informační systém INISS dálkově ovládaný z Centrálního dispečerského pracoviště v Praze, do té doby zde byl systém HaVis řízený přímo z dopravní kanceláře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádraží v Úvalech začalo fungovat v roce 1845, většími úpravami prošlo v 50. letech 20. století v souvislosti s rozšířením úseku Praha-Běchovice – Poříčany o třetí kolej a elektrizací trati.

9. července 1984 po 17. hodně se ve stanici stala nehoda, při níž zemřeli dva lidé a dalších osm bylo těžce zraněno. Pravděpodobnou příčinou bylo vybočení kolejnic v oblouku jako důsledek vysokých teplot.

V letech 20142016 prošla stanice celkovou rekonstrukcí, při které bylo zcela změněno uspořádání nástupišť ve stanici, aby přístup na ně byl v souladu s dnešními požadavky. Opravena byla staniční budova i okolní prostory. Vznikly zde nové chodníky, stojany na jízdní kola, nebo třeba elektronické tabule s odjezdy vlaků, později i autobusů. Bylo také dokončeno prodloužení podchodu do místní části Pod Tratí ležící na severní straně trati a vybudování bezbariérových přístupů na nástupiště.

Návazná doprava[editovat | editovat zdroj]

Úvalské nádraží tvoří důležitý přestupní uzel mezi železnicí a autobusovou dopravou nejen do Úval samotných, ale i okolních obcí. Před staniční budovou, v Jiráskově ulici, se nachází zastávka autobusů Úvaly, žel. st. Pro naprostou většinu autobusů se využívá nástupiště B na chodníku přímo u staniční budovy. Nástupiště A na druhé straně silnice se používá jen ve výjimečných případech. Ze zastávky odjíždějí tyto linky:

  • 391 Úvaly, žel. st. – Úvaly, Radlická čtvrť – Dobročovice – Květnice – Sídliště Rohožník – Nádraží Klánovice
  • 423 (Jirny – Úvaly, Hodov –) Úvaly, žel. st. – Úvaly, Slovany – Škvorec, nám. – Přišimasy – Hradešín – Doubravčice
  • 484 Úvaly, žel. st. – Úvaly, Hřbitov – Tuklaty – Horoušany – Úvaly, Hodov – Úvaly, žel. st.
  • 655 Úvaly, žel. st. – Úvaly, Hodov – Jirny – Nehvizdy – Čelákovice, žel.st. – Lázně Toušeň – Brandýs n. L.-Stará Boleslav, nádr.
  • 677 Úvaly, žel. st. – Úvaly, Hřbitov – Tuklaty – Vyšehořovice – Mochov – Nehvizdy – Nehvizdy, škola
  • 686 Úvaly, žel. st. – Úvaly, Slovany – Škvorec, nám. – Sluštice – Křenice – Říčany, Nádraží – Říčany, Wolkerova

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Přes nádraží vedou nebo z něj vycházejí turistické značené trasy Červená turistická značka 0008 z nádraží v Uhříněvsi, Červená turistická značka 0009 a Zelená turistická značka 3134 (městská naučná stezka).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]