Poříčany (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Poříčany
Výpravní budova
Výpravní budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Obec Poříčany
Souřadnice
Poříčany
Poříčany
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 530964
Tratě 011, 060
Nadmořská výška 210 m n. m.
V provozu od 1874
Zabezpečovací zařízení Elektronické stavědlo ESA 11
Dopravních kolejí 7
Nástupišť (hran) 4 (7)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava autobusová stanice před výpravní budovou
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBezbariérové WCRestauraceVeřejné parkovištěPošta
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poříčany je železniční stanice v severní části obce Poříčany v ulici Nádražní nedaleko říčky Šembery. Nachází se ve východní části středních Čech v Středočeském kraji, v okrese Kolín. Leží na železniční trati 011 a 060.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poříčany procházela nově budovaná trať společnosti Severní státní dráha z Olomouce do Prahy, nádraží zde bylo nicméně zbudováno až roku 1874, naproti hospodě U Hroudů. Stanice vznikla v zatáčkovém úseku, kterým se původní dráha vyhýbala obci, aby drasticky nezasahovala do jejího urbanistického uspořádání. Společnost České obchodní dráhy pak napojila k nádraží roku 1882 železnici vedoucí do Sadské, následně prodlouženou do Nymburka, přesněji řečeno do stanice Nymburk-město. O dva roky později bylo dostavěno nové nástupiště, ale z důvodu rostoucího počtu (zejména přestupujících) cestujících bylo nakonec rozhodnuto o vybudování nové výpravní budovy dokončené roku 1899. Vedle ní stála též samostatná budova nádražní restaurace.

Od roku 1948 začaly probíhat práce na elektrifikaci 3 kV stejnosměrného proudu v úseku Poříčany-Pečky dokončené zprovozněním trati 1. června 1958. Došlo také k položení třetí dopravní koleje, demolici nádražní budovy a stavbě budovy nové, která byla otevřena roku 1964.

Modernizace[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází První železniční koridor, leží na trase 4. Panevropského železničního koridoru. Roku 2018 byla dokončena rekonstrukce stanice a úpravy parametrů nádraží na koridorovou stanici: nachází se zde tři ostrovní nástupiště s podchodem, byl instalován elektronický informační systém pro cestující a výpravní budova prošla opravou. Expresní spoje mohou stanicí projíždět rychlostí až 160 km/h, nádražní provoz je řízen dálkově z Centrálního dispečerské pracoviště Praha díky traťovému zabezpečovacímu zařízení, elektronickému stavědlu ESA 11.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]