Bechyňský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bechyňský potok
Blatská stoka poblíž přírodní památky Kozohlůdky
Blatská stoka poblíž přírodní památky Kozohlůdky
Základní informace
Délka toku asi 20 km
Plocha povodí 123,1 km²
Průměrný průtok 0,67 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-07-04-002
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihočeský kraj - Vlastiboř,
Veselí nad Lužnicí)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Lužnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bechyňský potok je levostranný přítok řeky Lužnice. Délka jeho toku je asi 20 km. Plocha povodí měří 123,1 km², průměrná nadmořská výška toku je 443 m.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení asi 5 km severovýchodně od obce Sudoměřice u Bechyně – 4 km západně od obce Želeč v prostoru nad Vyhnanickými rybníky (Velký Vyhnanický, Panianin rybník). Dále míří na jih a napájí Starý rybník, Nový a Rytířský rybník na severovýchodním okraji rozlehlé Černické obory. Na břehu Nového rybníku se pak nachází přírodní památka Kutiny. Dál míří k jihovýchodu kolem vesnice Svinky, protéká známou blatskou Vlastiboří, přebírá vodu z okolních menších rybníků, teče pod vsí Záluží Veseckým lesem, východně od Borkovických blat. Před Veselím nad Lužnicí ( jihozápadně od Žíšova) na 3,1 říčním kilometru přijímá Bechyňský potok zprava vodu z dlouhé Blatské stoky, která protéká Mažickými a Borkovickými blaty (Mažice, Borkovice), velkou a hlavní regionální drenážní oblastí. Níže po proudu ústí zprava do Bechyňského potoka od jihu přitékající Domavelská stoka.

Ve Veselí nad Lužnicí – na severním okraji (u přemostění silnice E55 - obchvatu) se vlévá Bechyňský potok zleva do Lužnice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]