Smědava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horská chata Smědava
Smědava 001.JPG
Základní informace
Výstavba1841 / 1935
Současný majitelŘehák Jindřich, MUDr
Poloha
AdresaBílý Potok, ČeskoČesko Česko
PohoříJizerské hory
Nadmořská výška847 m n. m.
Souřadnice
Další informace
Webhttp://chatasmedava.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smědava (německy Wittighaus) je název oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských horách ve výšce 847 m n. m. Toto sedlo pod Smědavskou horou je vrcholem jediné silnice protínající Jizerské hory a propojující Bílý Potok a Desnou.

Popis lokality[editovat | editovat zdroj]

Smědava je místem soutoku Bílé, Černé a Hnědé Smědé a tedy vzniku říčky Smědé. Samotná chata Smědava i s větší částí parkovišť patří k obci Bílý Potok (k. ú. Bílý Potok pod Smrkem), skupina domů o něco severněji na protější straně silnice však již patří k městu a katastrálnímu území Hejnice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast byla osídlena patrně od roku 1814, kdy zde žili dřevaři, uhlíři a pastevci skotu. Turistickou oblastí se stala až v polovině 19. století, roku 1841 byla na soutoku Smědých postavena první turistická chata. Roku 1891 byla k chatě přivedena silnice od Bílého Potoka a následně byla chata rozšířena o dvě křídla a prosklenou verandu. Chata brzy přestala vyhovovat zámožnějším hostům, proto nechal majitel panství – hrabě Clam-Gallas roku 1910 na protější straně silnice postavit pro své přátele nevelký dřevěný lovecký zámeček. Roku 1895 byly na trati ze Smědavy do Bílého Potoka uspořádány první závody v jízdě na saníchČechách. Dne 16. června 1932 chata vyhořela, roku 1935 byla postavena chata nová, stavěná podle návrhu architekta Františka Zejdla[1][2]. Lovecký zámeček shořel 7. listopadu 1969. Turistická chata byla v říjnu 2021 majitelem bezcitně a za pochybných událostí stržena a nahradí ji zřejmě luxusní wellness.[3]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

K chatě zajíždí autobus z Frýdlantu, přímo u ní je parkoviště. Je oblíbenou restaurací pro cykloturisty, běžkaře i pěší turisty. Ze Smědavy se lze vydat prakticky na libovolné místo Jizerských hor, například na: Smrk, Jizeru nebo Jizerku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. S.R.O, as4u cz. Zejdl František - Osobnosti - Jizerské hory - Liberec. www.jizerky.cz [online]. [cit. 2021-10-06]. Dostupné online. 
  2. LIBEREC:REICHENBERG - architektura na severu Čech. liberec-reichenberg.net [online]. [cit. 2021-10-06]. Dostupné online. 
  3. LOUDA, Jiří. Ikonu Jizerek nahradí wellness hotel. Začalo bourání chaty na Smědavě. Liberecký deník. 2021-10-06. Dostupné online [cit. 2021-10-08]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]