Saně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Saň.
Saně
Stahování dřeva na saních
Saně pro zimní svoz dřeva na Šumavě

Saně nebo sáně, zdrobněle sáňky, jsou dopravní prostředek, který se pohybuje klouzáním po sněhu. Skládá se ze dvou sanic a nástavby mezi nimi.

Saně jsou pro pohyb po sněhu výhodnější, než kolová vozidla. Je to proto, že se podkladu dotýkají na větší ploše, a proto se méně do sněhu boří. V oblastech s velkou sněhovou pokrývkou byly saně v minulosti prakticky jediným prostředkem pro dopravu nákladů. Poháněny mohou být buď lidskou silou, gravitační silou nebo spřežením, které je tažené koňmi, severskými psy či soby. Existují i saně poháněné tlačnou vrtulí.

Saně se používají také jako náčiní v sáňkařském sportu zařazeném do olympijského programu, kde ale závody probíhají na ledových drahách.

Příbuznými dopravními prostředky saní jsou lyže, brusle a skiboby. Dnes jsou saně v mnoha případech nahrazovány také sněžnými skútry.

Saně jsou vyráběny dodnes nejčastěji ze dřeva, ale objevují se i saně plastové nebo ocelové. Výrobou saní se historicky zabývali koláři. K výrobě saní se používalo nejčastěji jasanové dřevo. Konstrukční spoje se nelepily, pouze zajišťovaly hřebíky nebo vruty, případně se zaklínovaly.

Terminologie a konstrukce dřevěných saní[editovat | editovat zdroj]

Kurzívou jsou uvedeny slangové kolářské výrazy užívané v Podkrkonoší.

  • Sanice (vohnoutek) - část, po které saně kloužou. Přední část bývá ohnutá, čímž saně získávají charakteristický vzhled. Vohnoutky jsou na výrobu jedny z nejnáročnějších komponent saní (ohýbané dřevo, velký průřez).
  • Skluznice (šinka) - Ocelový pásek připevněný zespodu podkovářskými hřebíky k sanici.
  • Nožička - je spojena na čep a dlab se sanicí i s oplenem. Čepy na rozdíl od dnešní nábytkářské výroby nejsou zakulacovány. Ostrohranný čep a dlab je považován za pevnější.
  • Oplen (voplinek) - příčný nosník saní. Malé saně jsou dvouoplenové (mají dva páry nožiček), větší saně bývají tříoplenové. Na oplenech je připevněna ložná plocha saní.
  • Ložná plocha (lajsny) - U historických dětských saní lišty ložné plochy mívaly zahnuté konce, čímž se vytvořila vzadu jakási opěrka. U nověji vyráběných saní bývá ložná plocha provedena z popruhů vypletených mezi dvěma krajovými podélnými hranolky.
  • Želízko - Ocelová tyčka připevněna svými konci ze předu k oběma sanicím. Slouží k vyztužení přední části saní a k připevnění tažného provázku. U některých saní tento prvek bývá dřevěný.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]