Brusle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Videozáznam bruslení
moderní brusle na lední hokej

Brusle jsou sportovní pomůcka, umožňující jejímu nositeli zvláštní klouzavý pohyb po různorodém povrchu. Hlavní částí bruslí je podrážka s upevněnou speciálně navrženou konstrukcí jejíž funkční vlastnosti takový pohyb umožňují.

Brusle na led[editovat | editovat zdroj]

Staré dřevěné holandské brusle

Brusle na led je obuví doplněnou zdola o nůž, v níž se lze pohybovat po ledové ploše.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nálezy prvních kostěných bruslí se datují v tisících let před naším letopočtem. Nejstarší kovové brusle pocházející z přelomu letopočtu byly nalezeny v MaďarskuBalatonu, ale více se rozšířily od 14. století v NizozemíSkandinávii. Brusle se k botám připevňovaly za pomoci řemínků. Díky pozdějšímu přechodu na ostření na dva břity se žlábkem mezi nimi se uživatelé mohli zbavit hůlek, které do té doby sloužily k odpichu. Bushnell sestrojil ve Philadelphii v roce 1848 celokovové brusle, které se k botám připevňovaly ze stran šroubovacími svěrkami na kličku. Odtud již byl jenom krok k bruslím, které byly přímo připevněny na boty (šrouby, nýty).

Kolečkové brusle[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kolečkové brusle.

Dětské kačenky[editovat | editovat zdroj]

Dětské kačenky

Dětské kačenky jsou dvouřadé zimní brusle. Upevňují se na dětskou botu pomocí dvou kožených pásků. Kačenky lze velikostně upravit, a to díky aretačním šroubkům. Po uvolnění šroubku se dají dvě kovové části posunout tak, aby šly upevnit na botičku, a to do velikosti cca 17 cm.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]