Inline brusle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fitness brusle
Závodní inline brusle
Inline freestyler
Freestyle brusle

Inline brusle jsou kolečkové brusle, které mají kolečka umístěná v jedné řadě za sebou. Samotná brusle se skládá z boty, rámu a koleček. Tyto části se liší podle způsobu použití bruslí. Neméně důležitou částí brusle jsou ložiska.

Inline bruslení je mladý sport, rozšířený po celém světě, který se člení do několika kategorií. Každá kategorie používá specifický typ brusle.
Kondiční variantě (fitness) se věnuje stále více lidí. Stále více zájemců si získává i inline rychlobruslení. Závody se konají v mnoha variantách a délkách (od 200m po maratony a dálkové závody), a to jak na dráze, tak na silnici. Ve skateparcích dovádějí odvážní vyznavači aggressive bruslení na různých umělých překážkách. V Evropě jsou též rozšířené inline jízdy městy, například Paříž, Berlín, Londýn, Bratislava atd. V České republice je největší obdobnou akcí pravidelné noční bruslení v Opavě – Blade Nights, která se koná každou sobotu od května do září. Průměrný počet účastníků na této akci, která probíhá v ulicích města při zastavené dopravě, bývá okolo pěti set.

Typy podle dle zaměření[editovat | editovat zdroj]

  • hokejové; Tyto brusle vycházejí ze své lední varianty, kolečka jsou menší, často mají tzv. "rockering" (česky houpací rám) který umožňuje rychlé změny směru.
  • rychlobruslení; Závodní brusle jsou typické nízkou botou vyráběnou z karbonu, která je buď tvarována přímo na nohu závodníka příp. vyráběna sériově. Vnitřek boty je zpravidla vyráběn z kůže. Na botu je připevněn dlouhý rám (též frame, či šasi). Jako materiál se používá slitina hliníku AL 7075, či karbon. Rámy je možné vzhledem k botě posouvat horizontálně i vertikálně. Rámy se liší délkou – od 11.6–13.5 palců, výškou a možností osazení koleček. Nejpoužívanější rámy jsou pro 4 kolečka velikosti 110mm, dětské rámy však mají kolečka 84–90mm, případně pouze 3 kolečka velikosti 100-110mm. Kolečka jsou vyráběna z jedné či více vrstev polyurethanu, polymeru, který má vzhledem k pevnosti a zároveň lehkosti, ideální jízdní vlastnosti. Na začátku 21. století se používalo 5 koleček menší velikosti, zpravidla 80-84mm. V případě delších závodů (24 hodin LeMans na bruslích) se často používají takzvané marathon brusle (také přezdívané maratonky), což je rychlobrusle s mírně zvýšeným kotníkem, který částečně omezuje závodní techniku, na druhou stranu zvyšuje komfort závodníků a umožňuje tak absolvovat i vícehodinové závody.
  • freestyle; Tyto brusle jsou typické krátkým rámem a menšími kolečky. Brusle se používá pro slalom a ježdění v městské zástavbě.
  • fitness; Rekreační a fitness kategorie v současnosti splývají. Jedná se především o pohodlné brusle na kondiční jízdu. Někteří výrobci již používají velká kolečka i v této kategorii, což je výhodné pro překonávání drobných nerovností. Brusle je vybavena patní brzdou.
  • agresivní; Poznají se podle pevné skeletové boty a malých, tvrdých koleček. Brusle se skládá z boty, soulplatu a framu který může obsahovat 2 balanční kolečka která jsou menší a plastová. Jsou tam aby se člověk trefil na rail středem brusle. Jsou vhodné na skákání a provádění různých akrobatických triků na speciálních pevných překážkách. Jako překážky se využívají i městské prvky jako zábradlí, obrubníky a schody.
  • speciální; Do této kategorie se řadí ostatní brusle pro méně rozšířené disciplíny jako sjezd, alpine slalom a další. Brusle na inline slalom mají delší rám, na kterém je připevněno 5 menších koleček velikosti 80-84mm, bota je vyšší, podobná botám na sjezd, má několik přezek pro maximální pevnost.
Různá kolečka pro inline brusle.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]