Dobeška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ulice Na Dobešce
Divadlo Dobeška

Dobeška je vilová osada v Praze-Braníku na jihozápadním výběžku Pankrácké planiny směrem od KrčeBraníku a Podolí nad Branickými skalami, založená k tomu ustaveným stavebním spolkem roku 1914 a budovaná zejména do roku 1938.

Název Dubeška, později upravený na Dobeška, údajně zvolili osadníci podle mohutného dubu, který stával poblíž domu č. p. 263 v dnešní ulici U dubu. Karel Čapek však ve svém článku v roce 1931 uvádí název Na Dobešce mezi příklady názvů podle starých usedlostí.[1]

Jako Dobeška je nesprávně označován též kopec s vrcholem o nadmořské výšce 263 m n. m., jehož skalnaté srázy v bývalých lomech i se zalesněnými svahy jsou chráněny jako přírodní památka Branické skály. Tento hřeben, táhnoucí se po celé délce současné ulice Zelený Pruh s vrcholem v místech dnešní Akademie řemesel, se historicky nazývá Psár a byl druhým vrcholem někdejších Kavčích Hor. Les Dobeška na původně holé Branické skále byl založen roku 1917. Autorem 2 metry vysoké dřevěné vyhlídkové tribuny je architekt a herec David Vávra.

Místní zařízení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Karel Čapek: Čtyři sta třicet jmen. Lidové noviny 20. 5. 1931

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]