AVG Technologies

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Společnost AVG Technologies vyvíjí a vydává bezplatný i komerční bezpečnostní software pro koncové uživatele i firmy. Společnost byla založena v Brně, v České republice v roce 1991 Jan Gritzbachem a Tomáš Hoferem. V jednotlivých pobočkách po celém světě, v USA, České republice, Nizozemí, Velké Británii a Německu zaměstnává přes 1000 osob.[1] Vybudovala také globální síť odborníků, kteří zkoumají webové hrozby. Její součástí je 202 miliónů uživatelů produktů AVG,[2] kteří zasílají data ze svých systémů do centrální výzkumné sítě.

Společnost AVG Technologies asi nejvíce proslula díky svému bezplatnému produktu AVG Anti-Virus Free Edition. Investovala velké prostředky do vybudování webových komunit, ve kterých si uživatelé mohou vzájemně pomáhat v otázkách počítačové bezpečnosti. AVG také spolupracuje s dalšími technologickými společnostmi včetně společnosti Verisign, Virgin, WatchGuard a LimeWire, aby poskytla zdroje zabezpečení i jejich zákazníkům.

Produkty AVG jsou dostupné ve 22 jazycích. Komerční produkty AVG jsou distribuovány mnoha kanály včetně místních, národních a mezinárodních prodejců ve více než 100 zemích světa a také prostřednictvím online obchodů společností Amazon.com, CNET, Cisco, Ingram Micro, Play.com, Wal-Mart a Yahoo!

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost AVG Technologies byla založena v roce 1991 pod jménem Grisoft a začínala prodejem IT vybavení, softwaru třetích stran a produktu AVG Anti-Virus (AVG je zkratka pro Anti-Virus Guard). V roce 1994 se společnost oprostila od všech vedlejších aktivit, aby se mohla soustředit výhradně na vývoj antivirových produktů. V roce 2000 vydala svůj první bezplatný produkt. Již mnoho let je produkt AVG Anti-Virus Free Edition nejstahovanějším antivirovým softwarem na serveru CNET.com.[3]

V roce 2004 zahrnula společnost AVG Technologies do okruhu zájmu kromě koncových zákazníků také malé podniky a do svých produktů začlenila osobní firewall. V roce 2006 vynaložila prostředky na získání několika menších společností. První z nich byla německá společnost Ewido vyvíjející antispyware produkty. V roce 2007 získala společnost Exploit Prevention Labs a její technologii s projednávaným patentem LinkScanner®. Tato technologie umožňuje bezpečné procházení a vyhledávání na webu tím, že detekuje webové hrozby v reálném čase. LinkScanner byl začleněn do komerčních produktů v únoru 2008 a do bezplatných produktů v březnu 2009 a je dostupný také jako samostatný bezplatný produkt.

V roce 2008 získala společnost svou distribuční síť pro Velkou Británii a Irsko, dnes začleněnou jako AVG UK Ltd, a formálně tak změnila své jméno z Grisoft na AVG Technologies. V lednu 2009 AVG Technologies získala vývojovou firmu Sana Security ze Silicon Valley s cílem poskytnout zákazníkům dodatečnou vrstvu obrany proti novým a neznámým útokům malware proti jednotlivým uživatelským systémům a sítím. Tato technologie je začleněna do některých komerčních produktů AVG verze 9 a na některých trzích je dostupná také jako samostatný produkt pod názvem AVG Identity Protection nebo AVG Gaming Protection. Na vybraných trzích společnost odstartovala omezené poskytování nabídek bezplatných produktů malým podnikům.

V roce 2015 byl zastaven podíl společnosti ve prospěch HSBC BANK USA, NATIONAL ASSOCIATION, se sídlem v New York, na základě smlouvy o zřízení zástavního práva k podílu uzavřené dne 28. 1. 2015 k zajištění existujících a budoucích dluhů do výše USD 340 000 000 vzniklých do 28. 1. 2025. A v roce 2016 přestala společnost AVG Technologies poskytovat po 25 letech platícím uživatelům antivirů AVG technickou podporu prostřednictvím elektronické komunikace (odpovídat na e-maily), pouze v anglickém jazyce a přešla na podporu telefonickou v pracovních dnech mezi 8 a 16 hodinou AVG Telefonická podpora,[4], pro kterou je platícím uživatelům vygenerován kód, pod kterým se mají hlásit s technickými problémy na telefonním čísle +420 538 890 037.

Společnost AVAST Software v roce 2016 oznámila odkoupení firmy AVG.[5]

AVG a sociální sítě[editovat | editovat zdroj]

Sociální sítě jsou přirozeným rozšířením AVG prostřednictvím komunit uživatelů bezplatných produktů. Společnost tak vytváří komunity, které podporují informační tok mezi uživateli, techniky, žurnalisty, investory a ostatními akcionáři.

Na portálu Facebook AVG spravuje stránku komunity AVG Free,[6] stejně tak jako podporuje snahu fanoušků zakládat vlastní stránky.

Na portálu Twitter poskytuje společnost novinky v reálném čase.[7] Společnost AVG Technologies také založila kanál na portálu YouTube,[8] kam umisťuje instruktážní videa.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Současná produktová řada AVG (verze 9) kombinuje špičkové bezpečnostní technologie (analýza chování, model Cloud, seznamy povolených aplikací), které optimalizují ochranu před dynamickými hrozbami. Tyto technologie jsou společně využívány v rámci spolupráce Rezidentního štítu, firewallu a Identity Protection (IDP). Moduly si navzájem poskytují informace o malware, tím zvyšují schopnost softwaru odhalit a odstranit hrozby, které pomocí řešení využívajícího kontroly databáze virových definic odhalit nelze.

Ve verzi AVG 9 byl zcela přepracován firewall, aby bylo možné využít seznamů povolených aplikací, které v pozadí komunikují s technologií analýzy chování Identity Protection. Tento přístup je obzvláště efektivní v případě phishingových útoků, u kterých je k zachycení signálů indikujících přítomnost nové hrozby využíváno automatizovaného testování pomocí modelu Cloud.

Každá technologie využívá své vlastní principy pro detekci potenciálních hrozeb, které se pak vzájemně kombinují a zdokonalují tak celkovou detekci. Popis některých spoluprací a jejich výhody:

Firewall a IDP[editovat | editovat zdroj]

Pokaždé, když firewall odhalí pokus o připojení, dojde ke spojení s IDP. Pokud IDP rozhodne, že daný proces je důvěryhodný, bude tato informace předána firewallu bez nutnosti zobrazení pop-up okna s dotazem na uživatele. Pokud IDP zjistí, že se jedná o škodlivý proces, bude firewallu automaticky odeslán pokyn k blokování veškeré komunikace. Snižuje se tak šance, že před přesunutím hrozby do karantény dojde k úniku informací z počítače. Tento postup funguje i opačně, kdy komunikace ze strany IDP usnadňuje analýzu chování.

Rezidentní štít a IDP[editovat | editovat zdroj]

Pokud Rezidentní štít během instalace odhalí škodlivý soubor, je informace o něm předána IDP. IDP pomocí této informace provede kontrolu a případně odstraní další související součásti obsahující škodlivý kód, který Rezidentní štít neodhalil. V zásadě je spojitost se známým malware použita jako znak chování, obdobně jako při konceptu viny z důvodu spoluúčasti.

Kontrolní server využívající model Cloud a seznamy povolených aplikací (White listy)[editovat | editovat zdroj]

Základní myšlenka je taková, že provede-li proces činnost, kterou lze považovat za podezřelou, ale k prokázání malware není dostatek důkazů, dojde k jeho porovnání se službou Cloud. Ta zpětně potvrdí, zda jde o důvěryhodný, škodlivý nebo neznámý proces. V případě důvěryhodného a škodlivého procesu jsou provedeny odpovídající kroky. Pokud jde o proces neznámý, je mu umožněno provádět stávající činnost do doby, kdy je odhaleno dostatečné množství podezřelé aktivity ke spuštění detekce. Tato informace je poté odeslána do kontrolní služby, a pokud bude v počítačích ostatních zákazníků prováděna kontrola stejného procesu, budou okamžitě upozorněni. Informace o důvěryhodnosti je přidána do interní konfigurace a ta je následně v podobě (průběžně dodávané) aktualizace konfigurace zprostředkována všem agentům.

Celá řada technologií je součástí produktů AVG Internet Security pro koncové zákazníky i podniková řešení. Ostatní produkty začleňují jednotlivé technologie s ohledem na jejich individuální zaměření.

Certifikáty[editovat | editovat zdroj]

Společnost AVG Technologies pravidelně poskytuje své produkty k provedení testů organizacím jako ICSA Labs,[9] Virus Bulletin,[10] West Coast Labs[11] a AV-Comparatives.[12]

Laboratoř West Coast Labs udělila produktu AVG Internet Security jako prvnímu na světě certifikát Checkmark Anti-Malware Dynamic.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Vždy, když společnost AVG Technologies vydává nový produkt pro domácnosti nebo podniky, jsou tyto produkty podrobeny recenzi vydavatelů technologických publikací. Bezplatné i komerční produkty AVG jsou často zařazeny do srovnávacích testů.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Aktuální seznam ocenění, které společnost AVG Technologies a její produkty získali, lze nalézt na webu společnosti.[13]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.avg.com/cz-cs/about-us
 2. http://www.avg.com/us-en/press-releases-news.ndi-226259
 3. http://download.cnet.com/AVG-Anti-Virus-Free-Edition/3000-2239_4-10320142.html?tag=mncol
 4. https://support.avg.com/support_contact_form
 5. http://byznys.ihned.cz/c1-65358430-antivirove-spolecnosti-se-spojuji-avast-software-koupi-avg-technologies-za-1-3-miliardy-dolaru - Avast kupuje konkurenční AVG. Vznikne český antivirový gigant s více než 400 miliony uživatelů
 6. http://www.facebook.com/avgfree
 7. http://twitter.com/officialAVGnews
 8. http://www.youtube.com/user/officialAVG
 9. http://www.icsalabs.com
 10. http://www.virusbtn.com/index
 11. http://www.westcoastlabs.com
 12. http://www.av-comparatives.org/
 13. http://www.avg.com/cz-cs/oceneni