Malinovského náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malinovského náměstí
Malinovského náměstí od Mahenova divadla
Malinovského náměstí od Mahenova divadla
Umístění
Město Brno
Městská část Brno-střed
Poloha
Historie
Denominace 1946
Starší názvy Ovocný trh
Richard-Wagner-Platz
Další údaje
Typ náměstí
PSČ 602 00
Kód ulice 28339
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mahenovo divadlo na Malinovského náměstí

Malinovského náměstí je jedním z náměstí ve vnitřním Brně na okružní třídě okolo historického městského jádra. Jeho dominantou je Mahenovo divadlo na severní straně, dále zde stojí budova městského magistrátu a Dům umění města Brna. Náměstí se nachází východně od centrálního brněnského náměstí Svobody, se kterým je spojeno Kobližnou ulicí. Je důležitou tramvajovou křižovatkou, vzdálenou jednu zastávku od hlavního nádraží a nedaleko starého autobusového nádraží.

Historie názvu[editovat | editovat zdroj]

Po staletí se prostor dnešního Malinovského náměstí nijak zvláštně nenazýval a byl součástí navazující Kobližné ulice (Krapfengasse). Koncem 19. století se začal používat název Ovocný trh (Obstplatz), který byl za první republiky zase opuštěn. Během německé okupace bylo náměstí nazváno po skladateli Richardu Wagnerovi (Richard-Wagner-Platz). Roku 1946 došlo k přejmenování na počest maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského, velitele ruských jednotek, které pomáhaly osvobodit Brno koncem druhé světové války.[1] Současné běžné hovorové označení Maliňák svádí někdy ke zpětné „hyperkorektní“ konstrukci Malinové náměstí.[2]

Pocta Edisonovi[editovat | editovat zdroj]

Sochařské dílo Pocta Edisonovi v noci

Zde stojící Mahenovo divadlo bylo prvním[3] elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Sám vynálezce žárovky, Thomas Alva Edison, přijel v roce 1911 do Brna, aby si prohlédl osvětlení divadla. Na jeho počest byla na Malinovského náměstí v roce 2008 instalována socha brněnského umělce Tomáše Medka nazvaná „Pocta Edisonovi“. Socha je tvořena čtyřmi vzájemně propletenými žárovkami z oceli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Malinovského náměstí [online]. brno.wz.cz [cit. 2008-12-15]. Dostupné online. 
  2. Článek Malinovského náměstí na serveru mojebrno.jecool.net
  3. Malinovského náměstí - Brno [online]. www.pruvodcebrnem.cz [cit. 2014-08-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]