Stolpersteine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stolpersteine v Olomouci
Kladení kamene před historickou radnicí v Kolíně nad Rýnem

Stolpersteine, česky též Kameny zmizelých doslova "kameny, o které je třeba klopýtnout" (pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga.

Název[editovat | editovat zdroj]

Německé Stolperstein je dost obtížné výstižně a přitom krátce přeložit. Význam pojmu je „(dlažební) kameny, o které se zakopává / je možno zakopnout“, zde se však jedná o „kameny, o které se má zakopnout“. Většina jazyků přebírá německý výraz.

„Zde žil…“[editovat | editovat zdroj]

„Aby si někdo kámen mohl přečíst, musí se před obětí sklonit“[1]

Místo k zakopnutí, ale též k zamyšlení, je malá čtverhranná dlaždice z betonu s hranou vždy 10 centimetrů, zakončená mosaznou destičkou, nesoucí text „Zde žil/a…“[2] s několika dalšími údaji o oběti; kameny umělec většinou sám integruje do dlažby před posledním bydlištěm oběti. K obětem nacismu umělec počítá pronásledované skupiny jako jsou Židé, Sinti a Romové, političtí nepřátelé, homosexuálové, příslušníci odboje, oběti eutanázie, Svědkové Jehovovi a další.

Myšlenku na originální a pro všechny dostupné – i když miniaturní – památníky na oběti nacismu dostal Gunter Demnig již v roce 1993. Roku 1994 se v jednom kostele v Kolíně nad Rýnem konala výstava, tehdejší farář pak Demniga podpořil. Roku 1995 posléze Demnig vsadil první kameny do dlažby v Kolíně a Berlíně (tehdy ještě bez povolení městských úřadů, tedy ilegálně). Během několika let se jeho iniciativa stala populární a nalezla širokou podporu – akce má mnoho pomocníků při zjišťování dat obětí a také přispěvatelů (jeden takový stolperstein stoji dnes kolem 120 eur).

Hlasy pro a proti[editovat | editovat zdroj]

Idea Guntera Demniga našla své příznivce i odpůrce. K příznivcům patří ti, kteří připomínky na zločiny nacismu a jejich oběti nechtějí vtěsnávat jen do muzeí – Demnigovy stolpersteine jsou volně přístupné.

Mezi odpůrci se pak nachází velmi široké spektrum argumentů. Jedná se někdy o ne zcela pochopitelné argumenty jako strach z údajné kluzkosti hladkého povrchu (tedy nebezpečí zranění); v Mnichově povolení nebylo uděleno s ohledem na protesty židovské komunity; v Krefeldu se městská správa zprvu - shodně s místní židovskou komunitou - postavila proti s argumentem, že tyto kameny se nacházejí na normálním chodníku a byly by tedy pošlapávány chodci; někdy protestují i vlastníci domů, kteří takové upomínky nechtějí mít na chodníku.[3][4]

Již přes 60 000 kamenů[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2006 bylo přesto napočítáno již přes 9000 kamenů, vložených do dlažby v 186 městech. K městům s největším počtem Demnigových kamenů patřil Hamburg (tehdy 1600 kamenů), Kolín nad Rýnem (1400 kamenů) a Berlín (1550 kamenů); v dalších německých městech pracuje mnoho aktivistů na umístění dalších kamenů. Koncem roku 2016 bylo napočítáno již přes 60 000 kamenů na zhruba 1800 místech v celkem 21 evropských zemích.[5]

Demnigova myšlenka našla pozitivní ohlas i v jiných státech. V Rakousku se nacházejí stolpersteine ve Vídni, Sankt Georgen u Salcburku a také 4 v Braunau am Inn – v rodišti Adolfa Hitlera. Další kameny se nacházejí v Itálii a v Holandsku; během roku 2007 má být několik kamenů položeno v Maďarsku. V září 2006 plánované položení několika kamenů v Polsku se neuskutečnilo, protože původně vydané povolení bylo staženo zpět.

Stolpersteine v Česku[editovat | editovat zdroj]

Stolpersteine ve dvou jazycích (Znojmo)

V Česku byly první Stolpersteine umístěny v říjnu 2008, kdy bylo na pražském Josefově umístěno prvních 10 kamenů. Projekt realizovala nejprve Česká unie židovské mládeže, od roku 2009 pak občanské sdružení Stolpersteine CZ, které položilo v roce 2009 a 2010 dalších asi 60 kamenů. Postupně dochází k instalaci Kamenů zmizelých i v dalších městech; k roku 2011 jsou tyto památníčky k vidění například v Brně (umístěny roku 2010 a 2011), Kolíně, Neratovicích, Ostravě, Třeboni, Olomouci, Kroměříži, Krnově či Teplicích.[6][7]

Zcela výjimečně existují Kameny zmizelých ve dvou jazycích: příkladem jsou čtyři kameny pro dvě osoby rodiny Weinbergerů ve Znojmě, vždy česky a německy, které byly položeny č. srpna 2016 v ulici Rudoleckého 859/21 Gunterem Demnigem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. „Um den Stein lesen zu können, muss man sich vor dem Opfer verbeugen…“, citát Gunter Demnig.
  2. V několika málo případech pak „Zde bydlel/a…“ nebo „Zde působil/a…“.
  3. Stolpersteine für Krefeld: Chronik, archiviert unter archive.is
  4. München streitet über Stolpersteine, in: Süddeutsche Zeitung, 5. prosince 2014, online: sueddeutsche.de/...
  5. https://twitter.com/_Stolpersteine_/status/809151296653684736 zpráva na serveru twitter, 14. prosince 2016
  6. http://www.shekel.cz/14998/v-olomouci-pripomene-31-kamenu-zidy-zavrazdene-za-2-sv-valky
  7. http://www.teplice-budoucnost.cz/kameny-zmizelych-v-teplicich

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]