Palác Morava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palác Morava od jihovýchodu
Dům odborových služeb od severozápadu

Palác Morava je budova z konce 20. let 20. století postavená podle návrhu Ernsta Wiesnera. Nachází se na Malinovského náměstí a na Divadelní ulici v Brně. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Ve spodní části budovy bylo původně umístěno kino Kapitol a bar, v prvním podlaží byla kavárna a v dalších podlažích byly umístěny byty. Architekt se musel potýkat s problematickým geologickým podložím. Kvůli přirozenému prosvětlení a také zjemnění jinak industriálního výrazu stavby Wiesner prohnul hmotu budovy dovnitř. Později ke komplexu připojil budovu Moravské zemské životní pojišťovny (dnes Dům odborových služeb). Budova byla postavena na místě bývalého varieté a Doretova dvora. Starší část budovy (1929) má celkem 6 pater, mladší část (1936) má 4 patra. Fasáda je obložena neomítnutými, dekorativně sestavenými cihlami, které jsou kombinované bílým železobetonovým skeletem. Na každém rohu domu jsou umístěné věže, které jsou obložené travertinem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2013-04-25]. Katalogové číslo 157163 : Palác Morava. Památkový katalog. MonumNet: [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ: [2].  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOHOUT, Michal; TEMPL, Stephan; ZATLOUKAL, Pavel. Česká republika – architektura XX. století. Díl I. Morava a Slezsko. Praha : Zlatý řez, 2005. ISBN 80-902810-2-8. S. 50. (česky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°11′43″ s. š., 16°36′50″ v. d.