Palác Morava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palác Morava
Základní informace
ArchitektErnst Wiesner
Materiályželezobeton, travertin a cihla
Poloha
AdresaMalinovského náměstí 603/4, Benešova 603/1, Benešova 603/3, Divadelní 603/1 a Divadelní 603/3, Brno-město, ČeskoČesko Česko
UliceMalinovského náměstí, Benešova a Divadelní
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky44770/7-85 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palác Morava od jihovýchodu

Palác Morava je výrazná budova (resp. blok budov) v centru Brna z konce 20. let 20. století postavená podle návrhu Ernsta Wiesnera. Nachází se na brněnském „ringu“, mezi Malinovského náměstím a ulicemi Divadelní a Benešovou. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Ve spodní části budovy bylo původně umístěno kino Kapitol a bar, v prvním podlaží byla kavárna a v dalších podlažích byly umístěny byty. Architekt se musel potýkat s problematickým geologickým podložím. Kvůli přirozenému prosvětlení a také zjemnění jinak industriálního výrazu stavby Wiesner prohnul hmotu budovy dovnitř. Později ke komplexu připojil budovu Moravské zemské životní pojišťovny (dnes Dům odborových služeb).

Budova byla postavena na místě bývalého varieté a Doretova dvora. Starší část budovy (1929) má celkem 6 pater, mladší část (1936) má 4 patra. Fasáda je obložena neomítnutými, dekorativně sestavenými cihlami, které jsou kombinované bílým železobetonovým skeletem. Na každém rohu domu jsou umístěné věže, které jsou obložené travertinem.

Celý komplex je obkroužen manipulační tramvajovou blokovou smyčkou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-04-25]. Identifikátor záznamu 157163 : Palác Morava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOHOUT, Michal; TEMPL, Stephan; ZATLOUKAL, Pavel. Česká republika – architektura XX. století. Díl I. Morava a Slezsko. Praha: Zlatý řez, 2005. ISBN 80-902810-2-8. S. 50. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]