Tuzex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
www.tuzex.eu
Odběrní poukaz (bon) v hodnotě 5,- Kčs do podniku zahraničního obchodu TUZEX.

Tuzex byla v dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici. Valuty československé koruny nebyly přijímány. Název Tuzex bylo zkratkové slovo utvořené ze slov tuzemský export. Obchody sloužily k odčerpání valut zahraničních měn od obyvatelstva.

Jednalo se o podnik zahraničního obchodu, který vznikl 1. července 1957 podle vyhlášky č. 122/1957 Ú. l., poté byl v období od 1. ledna 1969 do 31. prosince 1970 na základě vyhlášky ministra zahraničního obchodu 202/1968 Sb. „o určení Tuzexu, akciové společnosti, k provádění některých zahraničních obchodů“ přeměněn v akciovou společnost, která byla na základě vyhlášky ministra zahraničního obchodu 163/1970 Sb. „o zřízení Tuzexu, podniku zahraničního obchodu“ od 1. ledna 1971 zlikvidována a opět přeměněna na podnik zahraničního obchodu. 19. srpna 1991[1] byl podnik opět přeměněn v akciovou společnost TUZEX, a. s., která 26. března 1998 přešla do likvidace.[2]

Předchůdcem Tuzexu byla organizace Darex (zkratka pro dárkový export), založená v roce 1949. Obchody tohoto druhu existovaly i v dalších komunistických státech, v Polsku to například byla síť Pewex (Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego, Podnik vnitřního/tuzemského exportu). V SSSR pak byly prodejny Berjozka, ve východním Německu prodejny Intershop, v Maďarsku Intertourist, v Rumunsku Comturist a v Bulharsku Corecom.

V tehdejší době to bylo prakticky jediné místo, kde byla po desítky let k dostání západní spotřební elektronika, potraviny, vozidla, oblečení, kosmetika. Z počátku se zde zboží prodávalo v drobném, avšak postupně se stal Tuzex velmi populární. Zboží bylo exklusivní a navíc nedostatkové.

Úprava celních tarifů podpořila Tuzex tak, že nákup zboží v Tuzexu byl výhodnější než jeho dovoz ze zahraničí.

V roce 1988 měl Tuzex 170 prodejen a roční obrat 250 milionu dolarů.

Ve 170 prodejnách Tuzexu v celé ČSSR prodáno na 60 tisíc televizorů, 30 tisíc videorekordérů a přehrávačů a 10 tisíc osobních počítačů,“ uvedla ČTK ve své zprávě v dubnu 1989.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V letech 2006-2012 je pod touto značkou provozována cestovní agentura a obchod se zakázkovým zbožím a službami.

V polovině roku 2014 přechází práva a ochranná známka na společnost TUZEX CZ s.r.o., která chystá oživení této legendární značky, ve třetí retro vlně opět na výsluní. Zároveň je v pruběhu roku 2015 naplánována revoluce v nakupování a boření zažitých obchodních zvyklostí. To vše za použití nejmodernějších technologií. Dochází k postupnému uvedení této značky na trh. Součástí modernizace jsou lehké úpravy tradičního loga. 

Autolékarničky TUZEX[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2014 a během roku 2015 skončila životnost autolékárniček, které byly plošně měněné v letech 2010/2011. Společnost TUZEX CZ s.r.o. nechala vyrobit unikátní limitovanou edici autolékárniček nesoucí název TUZEX. Bez jakékoliv reklamy se autolékárničky Tuzex staly velice vyhledávaným artiklem. Díky tomuto kroku se společnost přesvědčila, jaký mají lidé zájem o produkty nesoucí tuto značku a jak ji vnímají i po letech.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

oficiální web www.tuzex.eu

  1. http://ipoint.financninoviny.cz/tuzex-a-s-v-likvidaci.151.html
  2. Obchodní rejstřík