Hotel Alcron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alcron Hotel Prague
Praha, Štěpánská ulice, hotel Alcron.JPG
Účel stavby

Hotel

Základní informace
Sloh Art deco
Architekt Alois Krofta
Výstavba 19261932
Stavebník Alois Krofta
Poloha
Adresa Štěpánská 623/40, Praha, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Web https://www.alcronhotel.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Alcron je budova čp. 623 na Novém Městě v Praze na ulici Štěpánská. Byl postaven v roce 1932 ve stylu art deco. Pětihvězdičkový hotel je od roku 2019 provozován nezávisle pod názvem Alcron Hotel Prague.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hotel Alcron nechal vystavět pražský podnikatel a architekt Alois Krofta (1888–1958), otevřen byl v roce 1932. Nechal ho pojmenovat podle sebe – vzal první dvě písmena z křestního a tři z příjmení, z k udělal pro lepší znění c a na konec přidal n, protože slovo Alcron je loď z řecké mytologie. V roce 1948 byl hotel znárodněn.

Po pádu komunismu byl hotel v roce 1990 uzavřen. V roce 1992 si Kroftovi podali žádosti o restituci. Mezi dvěma bývalými manželkami Aloise Krofty a jednou z jejich dcer vyvstala právní bitva. Každá z žen nakonec získala jednu třetinu vlastnictví a v roce 1995 prodaly své podíly rakouské firmě Crown WSF Ltd.

V roce 1996 se noví vlastníci dohodli s hotelovou společností Radisson SAS Hotels, aby hotel po jeho znovuotevření provozovala. Budova byla kompletně přestavěna a modernizována, historické veřejné prostory byly obnoveny v původním stylu art deco.

Hotel byl znovu otevřen 1. srpna 1998 jako Radisson SAS Hotel Praha. Crown WSF si po dvou letech zajistil právo užít jméno Alcron a hotel byl přejmenován na Radisson SAS Alcron Hotel. Hotel byl znovu zrekonstruován v roce 2008. V roce 2009 byl Radisson SAS Alcron Hotel znovu přejmenován na Radisson Blu.

Po 20 letech spolupráce s Radissonem skončila a hotel Alcron je od 1. ledna 2019 provozován nezávisle.

Restaurace[editovat | editovat zdroj]

V hotelu se nacházejí dvě restaurace (Alcron a La Rotonde) a jeden bar (Bebop Lobby Bar). Restaurace Alcron, která má kapacitu 24 míst, obdržela v letech 2012–2017 michelinskou hvězdu. V roce 2017 se umístila v žebříčku Best Fine Dining na 7. místě v Evropě a na 11. místě na světě.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Radisson Blu Alcron Hotel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]