Prada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prada
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formasocietà per azioni
Datum založení1913
ZakladatelMario Prada
Adresa sídlaMilán, 201 35, Itálie
Charakteristika firmy
Oblast činnostimóda
Produktyoděv
Dceřiné společnostiMiu Miu
Church's
The Original Car Shoe
Identifikátory
Oficiální webwww.pradagroup.com
ISINIT0003874101
LEI8156000FE0A2DC5B7852
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Prodejna Prada v Pařížské ulici v Praze
Prodejna Prada v Miláně

Prada S. p. A. (starší název Fratelli Prada) je italský módní obchod, který založili v Miláně v roce 1913 Mario a Martino Pradové. V začátcích prodával italský butik pouze luxusní kožené zboží a doplňky.

Značku celosvětově uvedla ve všeobecnou známost až zakladatelova vnučka Miuccia Prada, která zdědila upadající podnik v roce 1978. Miuccia se začala věnovat navrhování módních kolekcí a její manžel Patrizio Bertelli převzal vedení podniku.

V současnosti je Prada považována za jednu z nejvlivnějších [1] společností v módním průmyslu. Vlastní 250 obchodů v 65 zemích světa.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Prada spolupracuje se známými architekty, nejvýznamněji s architektem Remem Koolhaasem a kanceláří Herzog & de Meuron, kteří navrhují firemní prodejny v různých částech světa.

Prada v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • román Ďábel nosí Pradu napsala v roce 2003 Luren Weisbergerová, pojednává o sebestředné a ješitné šéfce, která nosí značkové oblečení, jako například Pradu
  • americký film Ďábel nosí Pradu z roku 2006, je založen na tomto románu, hlavní roli ješitné a sebestředné šéfové hraje Meryl Streepová a roli její asistentky, která se v průběhu změní z ošklivého kačátka na dokonalou mladou dámu vyznávající se v módě, hraje Anne Hathawayová
  • Ďábel nenosí Pradu je také jedna z epizod seriálu Simpsonovi
  • Značka Prada je zmíněna také v americké komedii Pravá blondýna: "Nedupej mi tady těma loňskejma křuskama od Prády," uzemní hlavní hrdinku skrytý gay ve scéně odehrávající se v soudní budově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FashionMagazin.cz 2.12.2014, 10 Nejvlivnějších módních značek na světě [1] Archivováno 10. 12. 2014 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]