Moser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Moser (rozcestník).
MOSER, a.s.
Logo
Logo
Právní forma akciová společnost a akciová společnost
Datum založení 1857[1]
Sídlo Karlovy Vary, ČR[1]
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Antonín Vlk[1]
Obrat 321 mio Kč (2012)[1]
Výsledek hospodaření 5 mio Kč (2012)[1]
Celková aktiva 305 mio Kč (2012)[1]
Vlastní kapitál 142 mld Kč (2012)[1]
Zaměstnanci 313 (2012)[1]
Oficiální web www.moser-glass.com
Identifikátory
IČO 26361035
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ludwig Moser, zakladatel sklárny

Moser a.s. je česká firma zabývající se produkcí bezolovnatého křišťálu, nápojové soubory vyrábí barevné i křišťálové. Byla založena jako pokračovatel státní firmy Sklárna Moser v roce 1991. Sklárna Moser je členem Comité Colbert, společenství, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Sídlem sklárny Moser jsou Karlovy Vary.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Manufakturu Moser založil v roce 1857 v Karlových Varech rytec a obchodník Ludwig Moser. Roku 1875[2] se stal c. k. dvorním dodavatelem Františka Josefa I., později pak perského šáha Musaffereddina nebo anglického krále Eduarda VII. Za působení Lea Mosera, technického a uměleckého ředitele sklárny v letech 1908 – 1932, se změnila výtvarná orientace sklárny. V tomto období vznikaly dekorační techniky, které jsou dodnes charakteristickými znaky moserovské produkce. Typickými atributy se stalo broušení na hrany, zdobení oroplastickým, tj. leptaným a zlaceným dekorem a využívání jedinečných moserovských barev. Z tohoto období pocházejí nápojové soupravy Splendid, Copenhagen, Paula či Royal.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Sklárna Moser se zaměřuje výhradně na výrobu křišťálu bez příměsí olova. Práce s touto sklovinou je náročná, ale bezolovnatý křišťál vyniká vysokým leskem, jiskřivostí a zejména tvrdostí, která umožňuje detailní broušení a rytí. Sklárna pracuje s tenkostěnným i silnostěnným sklem, ovládá techniky jemného zlacení, platinování a další zušlechťovací postupy. Výzvou pro designéry je rovněž možnost pracovat s charakteristicky průzračnými moserovskými sklovinami v barvách polodrahokamů, které vynikají svou krásou a v kombinacích vytvářejí nevšední optické efekty. Křišťál Moser je používán ve významných domech a palácích panovníků, státníků a vlád.

Sklenice Moser

Spolupráce s výtvarníky[editovat | editovat zdroj]

Výrobní program sklárny Moser obsahuje desítky let nepřetržitě žádané, luxusní nápojové soubory a dekorativní sklo, dále pak nové kolekce vytvářené jak na základě návrhů současných sklářských výtvarníků, tak i podle nejzdařilejších historických vzorů sklárny. Pro náročné klienty sklárna vytváří ateliérové práce na zakázku. Ve svém vývojovém studiu se sklárna věnuje zejména soudobému designu. Své návrhy ve sklárně realizuje celá řada významných výtvarníků: Vladimír Jelínek, René Roubíček, Jan Čtvrtník, Jiří Šuhájek, Jiří Bečvář, Rony Plesl, David Suchopárek, Ingrid Račková, studio Olgoj Chorchoj, v minulosti[kdy?] pak např. Ludvika Smrčková, Jan Kotík, Jan Štursa, Stanislav Libenský, František Vízner, Ivana Houserová a mnohé další osobnosti uměleckého světa.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Sklárna Moser je akciovou společností s přibližně třistašedesáti zaměstnanci. Společnost má v České republice čtyři prodejní galerie (dvě v Praze a dvě v Karlových Varech), prostřednictvím zástupců jsou výrobky Moser prezentovány takřka po celém světě. Mezi klíčové zahraniční trhy patří Rusko, USA, Japonsko, Tchaj-wan a Velká Británie. Moser pravidelně inovuje svůj sortiment s ohledem na měnící se vkus a potřeby mladší generace zákazníků, tradiční historické jádro portfolia však zůstává zachováno. Nové kolekce sklárna pravidelně prezentuje na veletrzích ve Frankfurtu, Miláně nebo na přehlídce designu Maison & Objet v Paříži.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h Výroční zpráva MOSER, a.s. za rok 2012
  2. http://www.kehilakv.cz/Moser.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]