Marie Pia Savojská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Pia Savojská
portugalská královna
Queen Maria Pia of Portugal.jpg
Doba vlády 1861 - 1889
Manžel Ludvík I. Portugalský
Narození 16. října 1847
Turín, Itálie
Úmrtí 5. červenec 1911
(ve věku 64 let)
Palazzina di caccia di Stupinigi, Itálie
Předchůdce Stefanie Hohenzollern-Sigmaringen
Následník Amélie Orleánská
Dynastie Savojští
Otec Viktor Emanuel II.
Matka Adéla Habsbursko-Lotrinská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Pia Savojská (16. října 18475. červenec 1911) byla portugalská královna, manželka Ludvíka I. Portugalského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Pia byla dcerou italského krále Viktora Emanuela II. a jeho manželky Adelheid Rakouské. Jejími bratry byli italský král Umberto I. a Amadeus I. Španělský.

6. října roku 1862 se v Lisabon vdala za portugalského krále Ludvíka z dynastie Braganza-Sasko-Koburg-Gotha. Jako královna byla Marie Pia známá jak pro svou extravaganci a finančně náročný životní styl, tak pro angažovaní se v charitě. Z manželství se narodili dva synové:

Král Ludvík zemřel 19. října 1889, Marie Pia si však u dvora zachovala silnou pozici a v případě nepřítomnosti krále a královny sloužila coby regentka království. Silně ji zasáhl úspěšný atentát na jejího syna Karla a korunního prince Ludvíka Filipa, ke kterému došlo 1. února 1908. Během posledních let v Portugalsku vykazovala známky senility a zřídka byla na veřejnosti spatřena.

Zažila ještě sesazení svého mladšího vnuka Manuela z trůnu a vyhlášení portugalské republiky v roce 1910. Poté se vrátila do své rodné Itálie, kde rok poté zemřela.

Královna[editovat | editovat zdroj]

Maria Pia se neangažovala v politických záležitostech, ale při konfliktu s João Carlosem vévodou ze Saldanhy roku 1870, prohlásila: "kdybych byla králem, nechala bych ho zastřelit!"

Jako královna byla Maria Pia považována za poněkud extravagantní, hlavně z důvodu množství svých aktivit v oblasti charity a dobročinných akcí na pomoc prostým Portugalcům. Ti ji pro její soucit a práci pro sociálně slabé přezdívali "milosrdný anděl" a "matka chudých ". Na druhou stranu si však také potrpěla na nákladné společenské akce. Měla také velký podíl na zvelebení interiéru královského paláce Ajuda v Lisabonu, který dodnes slouží jako reprezentační sídlo pro hoštění státnických návštěv.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Pia of Savoy na anglické Wikipedii.

  1. a b c d SILVEIRA PINTO, Albano Anthero da; SANCHES DE BAENA, Augusto Romano Sanches de Baena e Farinha. Resenha das familias titulares e grandes de Portugal. Lisabon: Lisboa F.A. da Silva, 1883. 756 s. Dostupné online. S. XIV, XLVI. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portugalská královna
Předchůdce:
Stefanie Hohenzollern-Sigmaringen
18611889
Marie Pia Savojská
Nástupce:
Amélie Orleánská