Ludwig Moser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludwig Löwi Moser
Ludwig Moser
Ludwig Moser
Narození18. června 1833
Karlovy Vary
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí27. září 1916 (ve věku 83 let)
Karlovy Vary
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníŽidovský hřbitov v Karlových Varech
Národnostčeská
Povolánípodnikatel, představený židovské obce
ZaměstnavatelMoser
ChoťSara Benedictová
Julia Meyerová
DětiMathilde Moserová
Rudolf Moser
Arthur Moser
Oskar Moser
Ernst Moser
Friedrich Moser
Karl Moser
Gustav Moser-Millot
Leo Moser
Richard Moser
RodičeLazar Moser
Henrietta Moserová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludwig Löwi Moser (18. června 1833 Karlovy Vary27. září 1916 Karlovy Vary[1]) byl rytec skla, podnikatel a zakladatel sklárny Moser.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Karlových Varech (Karlsbadu) jako prvorozený syn v rodině Lazara Mosera[2] a Henrietty Moserové rozené Becherové.[pozn. 1] Rodina byla židovského vyznání a jeho otec provozoval v domě Zlatá váha v Karlových Varech známou židovskou rituální jídelnu. Ludwig v Karlových Varech absolvoval základní školu, poté absolvoval čtyři třídy reálky u piaristů ve Vídni. Po návratu v roce 1847 pokračoval ve studiu v Lokti. Zde z finančních důvodů studia přerušil a vyučil se rytcem skla u Andrease Mattoniho. Také se učil kresbu u malíře Ernsta Antona.[2]. Roku 1855 se vrátil do Karlových Varů, a začal samostatně pracovat jako rytec skla. Na zakoupené picí sklo (lázeňské pohárky a jiné sklenice) na kolonádě ryl monogramy, erby, nápisy a/nebo ornamenty.

Společenský život[editovat | editovat zdroj]

Ludwig se aktivně zapojil do společenského a náboženského života, zejména židovské náboženské obce, která vznikla v Karlových Varech v roce 1868 [2] a Moser se stal jejím představeným. Toto vysoké a zodpovědné postavení zastával až do konce svého života. Vybudoval synagogu v Parkové ulici a podílel se na zřízení izraelitského hospice císaře Františka Josefa I..

Společnost Moser[editovat | editovat zdroj]

V roce 1857 založil firmu Moser, nejprve jako malou ryteckou dílnu a obchod se sklem.[3] Sklo odebíral od čtyř jiho- a severočeských firem. Nedostatek surového skla ho vedl k založení vlastní sklárny v obci Meierhöfen (nyní Dvory (Karlovy Vary)) 3 kilometry od Karlových Varů. Již v roce 1873 podnik natolik prosperoval, že získal privilegia dvorního dodavatele skla pro dvůr císaře Františka Josefa I. a otevřel obchodní zastoupení v New Yorku, Londýně, Paříži a Petrohradu. Jeho firma se z počátku věnovala kromě výroby skla i výrobě zrcadel, ale koncem 70. let 19. století byla zrcadla stále méně atraktivním artiklem a tak se věnoval prodeji nápojového a dekorativního skla. Od roku 1880 se věnoval výrobě a prodeji všech druhů křišťálového skla a skleněného zboží, hlavně stolních souborů z jemného mušelínu a broušeného křišťálu.[2] Po úspěchu na Světové výstavě ve Vídni se účastnil mnoha mezinárodních a světových výstav v Evropě i v zámoří.[2][3] V roce 1889 byl uznán jako zasedající člen jury na Světové výstavě v Paříži. Surové sklo odebíral z Harrachovské sklárny v Novém Světě v Krkonoších a také ze skláren na Šumavě, ale tato vzdálenost činila jeho společnosti neustalé problémy s nedostatkem surového skla a tak uvažoval o stavbě vlastní hutě. K její stavbě přistoupil až roku 1892, kdy se mu po dlouhých průtazích podařilo získat svolení od karlovarské městské rady.

Po jeho smrti se vedení firmy ujal jeho synové Gustav Moser-Millot, Karl Moser, Friedrich Moser, Leo Moser a Richard Moser. Firma s koncem první světové války stále musela čelit větším hospodářským těžkostem. Ve světě se zhoršovaly možností prodeje uměleckořemeslně zpracovaného skla a přibývala cizí konkurence, zejména francouzské a skandinávské produkce. Potomci Ludwiga Mosera dnes žijí ve Spojených státech amerických, v Česku a v Brazílii.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Příbuzenský vztah mezi Henriettou Becherovou a Janem Becherem, zakladatelem likérky Jan Becher – Karlovarská Becherovka není historicky doložen

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní archiv - Židovské matriky - Matriční záznam o úmrtí a pohřbu. www.badatelna.eu [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné online. 
  2. a b c d e f MERGL, Jan; PÁNKOVÁ, Lenka. Rodina a firma Moser. www.kehilakv.cz [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné online. 
  3. a b Příběh sklárny Moser. www.moser.cz [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]