Přeskočit na obsah

Ludwig Moser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ludwig Löwi Moser
Ludwig Moser
Ludwig Moser
Narození18. června 1833
Karlovy Vary
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí27. září 1916 (ve věku 83 let)
Karlovy Vary
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníŽidovský hřbitov v Karlových Varech
Národnostčeská
Povolánípodnikatel, představený židovské obce
ZaměstnavatelMoser
ChoťSara Benedictová
Julia Meyerová
DětiMathilde Moserová
Rudolf Moser
Arthur Moser
Oskar Moser
Ernst Moser
Friedrich Moser
Karl Moser
Gustav Moser-Millot
Leo Moser
Richard Moser
RodičeLazar Moser
Henrietta Moserová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludwig Löwi Moser (18. června 1833 Karlovy Vary27. září 1916 Karlovy Vary[1]) byl rytec skla, podnikatel a zakladatel sklárny Moser.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Karlových Varech (Karlsbadu) jako prvorozený syn v rodině Lazara Mosera[2] a Henrietty Moserové rozené Becherové.[pozn. 1] Rodina byla židovského vyznání a jeho otec provozoval v domě Zlatá váha v Karlových Varech známou židovskou rituální jídelnu. Ludwig v Karlových Varech absolvoval základní školu, poté absolvoval čtyři třídy reálky u piaristů ve Vídni. Po návratu v roce 1847 pokračoval ve studiu v Lokti. Zde z finančních důvodů studia přerušil a vyučil se rytcem skla u Andrease Mattoniho. Také se učil kresbu u malíře Ernsta Antona.[2]. Roku 1855 se vrátil do Karlových Varů, a začal samostatně pracovat jako rytec skla. Na zakoupené sklo na pití (lázeňské pohárky a jiné sklenice) na kolonádě ryl monogramy, erby, nápisy a ornamenty.

Společenský život[editovat | editovat zdroj]

Ludwig se aktivně zapojil do společenského a náboženského života, zejména židovské náboženské obce, která vznikla v Karlových Varech v roce 1868 [2] a Moser se stal jejím představeným. Toto vysoké a zodpovědné postavení zastával až do konce svého života. Vybudoval synagogu v Parkové ulici a podílel se na zřízení izraelitského hospice císaře Františka Josefa I..

Společnost Moser[editovat | editovat zdroj]

V roce 1857 založil firmu Moser, nejprve jako malou ryteckou dílnu a obchod se sklem.[3] Sklo odebíral od čtyř jihočeských a severočeských firem. Nedostatek surového skla ho vedl k založení vlastní sklárny v obci Meierhöfen (nyní Dvory (Karlovy Vary)) 3 kilometry od Karlových Varů. Již v roce 1873 podnik natolik prosperoval, že získal privilegia dvorního dodavatele skla pro dvůr císaře Františka Josefa I. a otevřel obchodní zastoupení v New Yorku, Londýně, Paříži a Petrohradu. Jeho firma se z počátku věnovala kromě výroby skla i výrobě zrcadel, ale koncem 70. let 19. století byla zrcadla stále méně atraktivním artiklem a tak se věnoval prodeji nápojového a dekorativního skla. Od roku 1880 se věnoval výrobě a prodeji všech druhů křišťálového skla a skleněného zboží, hlavně stolních souborů z jemného mušelínu a broušeného křišťálu.[2] Po úspěchu na Světové výstavě ve Vídni se účastnil mnoha mezinárodních a světových výstav v Evropě i v zámoří.[2][3] V roce 1889 byl uznán jako zasedající člen jury na Světové výstavě v Paříži. Surové sklo odebíral z Harrachovské sklárny v Novém Světě v Krkonoších a také ze skláren na Šumavě, ale tato vzdálenost činila jeho společnosti neustálé problémy s nedostatkem surového skla a tak uvažoval o stavbě vlastní hutě. K její stavbě přistoupil až roku 1892, kdy se mu po dlouhých průtazích podařilo získat svolení od karlovarské městské rady.

Po jeho smrti se vedení firmy ujal jeho synové Gustav Moser-Millot, Karl Moser, Friedrich Moser, Leo Moser a Richard Moser. Firma s koncem první světové války stále musela čelit větším hospodářským těžkostem. Ve světě se zhoršovaly možností prodeje uměleckořemeslně zpracovaného skla a přibývala cizí konkurence, zejména francouzské a skandinávské produkce. Potomci Ludwiga Mosera dnes žijí ve Spojených státech amerických, v Česku a v Brazílii.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Příbuzenský vztah mezi Henriettou Becherovou a Janem Becherem, zakladatelem likérky Jan Becher – Karlovarská Becherovka není historicky doložen

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní archiv - Židovské matriky - Matriční záznam o úmrtí a pohřbu. www.badatelna.eu [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-26. 
  2. a b c d e f MERGL, Jan; PÁNKOVÁ, Lenka. Rodina a firma Moser. www.kehilakv.cz [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné online. 
  3. a b Příběh sklárny Moser. www.moser.cz [online]. [cit. 2019-12-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]