Vysoká škola NEWTON

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vysoká škola NEWTON, a.s.
Budova Vysoké školy NEWTON, a.s. v Brně
Budova Vysoké školy NEWTON, a.s. v Brně
Motto
Vysoká škola aplikovaného businessu
ZkratkaNU
Rok založení2004
Typ školysoukromá vysoká škola neuniverzitního typu[1]
Vedení
RektorMUDr. Jan Mojžíš, MBA
Prorektor pro strategii a rozvojdoc. Ing. Jiří Koleňák, Ph.D., MBA, LL.M.
Prorektor pro řízení kvalityIng. Milan Lindner, Ph.D
Prorektor pro zahraniční vztahyAnna Plechatá Krausová, DPhil.
Další informace
AdresaPolitických vězňů 912/10, Praha, 110 00, Česko
Zeměpisné souřadnice
https://www.newton.university/
Profil na Facebooku
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pobočka v Praze

Vysoká škola NEWTON, a.s.[2] je česká soukromá vysoká škola neuniverzitního typu,[1] která poskytuje bakalářské a magisterské vzdělání a také krátkodobé a střednědobé vzdělávací kurzy[1] v oblasti managementu, ekonomie, psychologie, aplikovaného byznysu a marketingu.

Sídlí v Brně, Praze a Bratislavě, a má téměř 3 000 studentů bakalářského, magisterského a postgraduálního studia.[3] Za rok 2022 vykázala ztrátu 3 miliony korun při obratu 121 milionů korun, vlastní kapitál poklesl do záporných hodnot.[4]

Historie školy[editovat | editovat zdroj]

Vysokou školu NEWTON, a.s. založil v roce 2004 jako NEWTON College, a. s. Petr Kraus,[5] který také působil jako člen její dozorčí rady.[6][7]

Na počátku roku 2004 obdržela na základě souhlasného stanoviska tehdejší Akreditační komise od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR státní souhlas k působení jako soukromá vysoká škola neuniverzitního typu a současně i akreditaci tříletého bakalářského profesně orientovaného studijního programu „Ekonomika a management“ se studijními obory „Globální podnikání a management“  a „Management mezinárodních institucí a veřejné správy“. V roce 2019 získala potřebnou novou akreditaci Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství, a to opět pro tříletý bakalářský profesně orientovaný studijní program „Ekonomika a management“, do něhož studenti nastupují od počátku akademického roku 2019/2020.

V letech 2013–2016 byla jediným akcionářem kyperská společnost J&T GLOBAL SERVICES LIMITED.[8] Od roku 2016 je jediným akcionářem společnost Erudikon, s.r.o.,[8] jejímž předmětem činnosti je pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a je vlastněná společností SASPA s.r.o. a Annou Krausovou.[9]

V roce 2017 škola inzerovala neakreditované studijní programy. Studenty nakonec přijímala do jiných programů a inzerované programy nazvala „specializacemi“. O těchto „specializacích“ ale neinformovala Národní akreditační úřad pro vysoké školství a programy tak nebyly uskutečňovány v souladu se zákonem.[10] Škola s vyzněním článku nesouhlasila a reagovala prostřednictvím tzv. odpovědi podle tiskového zákona. Škola následně byla zahrnuta do kontrolní činnosti regulačního orgánu v roce 2018.[11]

V roce 2020 obdržela NEWTON College akreditaci Národního akreditačního úřadu i pro navazující profesně orientované magisterské (inženýrské) studium v programu „Ekonomika a management“, o rok později pak následovala i akreditace profesně orientovaného bakalářského studijního programu „Global Business and Management“ realizovaného v anglickém jazyce. Od roku 2020 jsou vedle akreditovaného studia intenzivně rozvíjeny i další vzdělávací aktivity, zejména v podobě ucelených postgraduálních vzdělávacích kurzů a programů.

V květnu 2021 došlo ke změně původního názvu (obchodního jména) NEWTON College, a.s. do jeho současné podoby, tj. Vysoká škola NEWTON, a.s.. V rámci komunikace se studenty studijního programu “Global Business and Management” realizovaného v anglickém jazyce, jakož i při jakékoliv jiné komunikaci v internacionálním prostředí začala současně Vysoká škola NEWTON užívat názvu NEWTON University. Anglická mutace názvu se stala rovněž základem nového loga vysoké školy.

Od roku 2021 působí Vysoká škola NEWTON  i v Bratislavě, kde nabízí bakalářský program a navazující magisterský zakončený titulem inženýr a ve spolupráci s NEWTON College i vybrané programy profesního vzdělávání.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Na Vysoké škole NEWTON, a.s. se studenti vzdělávají v bakalářských, navazujících magisterských a postgraduálních oborech.

Bakalářské studium[editovat | editovat zdroj]

Bakalářské studium na Vysoké škole NEWTON, a.s. lze absolvovat v režimu Start, Business a Premium.

Tříletý bakalářský studijní program „Ekonomika a management“ má podobu profesně zaměřeného studijního programu se třemi specializacemi. Jeho těžiště spočívá ve studiu společné části složené z manažerských, ekonomických a marketingových předmětů.

Na Vysoké škole NEWTON si uchazeči mohou vybírat z následujících specializací:

 • Globální podnikání a management,
 • Management lidských zdrojů,
 • Marketing.
Start

V režimu Start lze absolvovat jedno profesní zaměření:[12] [pozn. 1]

 • Globální podnikání a management
Business

V režimu Business si lze vybrat z pěti profesních zaměření :[12]

 • Marketing a Brand Management
 • Psychologie pro manažery
 • Digitální marketing
 • Management a podnikání
 • Management cestovního ruchu
Premium

V režimu Premium si lze vybrat ze čtyř profesních zaměření,[12] které oproti režimu Business vedou osobnosti z praxe:

 • Marketing a Brand Management
 • Psychologie pro manažery
 • Digitální marketing
 • Management a podnikání

Tříleté bakalářské studium je zakončené státními závěrečnými zkouškami a obhajobou bakalářské práce. Lze jej absolvovat i v kombinované formě.

Bakalářský program v anglickém jazyce

Tříletý, v anglickém jazyce realizovaný bakalářský studijní program „Global Business and Management“, má podobu profesně zaměřeného studijního programu bez specializací (tj. studijního programu s jediným studijním plánem). Tento studijní program disponuje vlastní samostatnou akreditací udělenou Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství.

Magisterské studium[editovat | editovat zdroj]

Zakončené titulem inženýr[editovat | editovat zdroj]

Navazující magisterské studium je akreditované MŠMT ČR ve studijním programu Ekonomika a management, které je zaměřené na řízení byznysu a firem. Nabízeno je 5 rozšiřujících profesních zaměření: Podnikání, Řízení lidských zdrojů, Finanční řízení podniku, Bezpečnost v podniku, Veřejná správa a její právní aspekty.

Zakončené titulem magistr[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o navazující magisterské studium soukromé polské partnerské vysoké školy managementu Collegium Humanum, toto studium Vysoká škola NEWTON, a.s pouze zprostředkovává. Studium probíhá v prezenční nebo kombinované formě s distančními prvky v programu Management a je zaměřené na vedení lidí.

Nabízeno je 5 profesních zaměření: Marketing, Psychologie v managementu, Talent management a koučování, Management sportu a volného času, Mezinárodní vztahy a ekonomická diplomacie.

Profesní vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Profesní vzdělávací kurzy zakončeny tituly MBA, MSc., LL.M.  jsou poskytovány prostřednictvím sesterské společnosti NEWTON University Group, s.r.o. - NEWTON College. Veškeré kurzy lze studovat v režimu PLUS a EXTRA.

MBA[editovat | editovat zdroj]

Profesní vzdělávací kurz MBA na NEWTON University je určen pro manažery s ambicemi karierního postupu do top managementu, vedoucí pracovníky ve firmách, podnikatele i členy statutárních orgánů, jež si chtějí zdokonalit své manažerské dovednosti. NEWTON University je členem České asociace MBA škol (CAMBAS).

Součástí studia MBA na NEWTON University je i unikátní seberozvojový manažerský výcvik X-tream Management zaměřený na zvládání kompetentního jednání v běžných, nestandardních i limitních situacích.

MSc.[editovat | editovat zdroj]

Profesní vzdělávací kurz MSc. je vhodný pro absolventy bakalářského či magisterského stupně vysokoškolského vzdělávání, případně pro ty, kteří si chtějí prohloubit znalosti v konkrétní specializaci či plánují zahájit vlastní podnikání. Všechna MSc. studia jsou úzce zaměřená a studenti z nich vyjdou jako specialisté na danou oblast.

LL.M.[editovat | editovat zdroj]

Profesní vzdělávací kurz LL.M. je k dispozici všem, kteří chtějí zlepšit své znalosti práva v podnikatelském prostoru. Absolvent zvládne důležitá rozhodnutí ve vedení podniku s ohledem na právní legislativu, naučí se jednat s legislativními institucemi i základy právního vyjednávání.

NEWTON Executive Education Academy

Kurz se zaměřuje na rozšíření obchodních znalostí, seznámení se s nejnovějšími trendy a posílení klíčových profesních kompetencí. Jeho cílem je podpora studentů v tom, aby pochopili, jak se tyto dovednosti mohou promítnout do smysluplné činnosti v jejich profesním životě. Kurz je realizován v anglickém jazyce.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Vysoká škola NEWTON, a.s. publikuje odborné práce v oblasti psychologie[13][14], ekonomie či managementu[15]. Od roku 2005 škola publikuje také odborný časopis Scientia et Societas[16], který se zaměřuje na ekonomiku, management právo a společenské vědy. NEWTON také každoročně pořádá mezinárodní konferenci Evropské fórum podnikání[17]. Od roku 2005 na konferenci přednášely osobnosti jako prof. Vladimír Tomšík, RNDr. Luděk Niedermayer, Ing. Martin Jahn, Ing. Jan Mládek CSc. nebo Ing. Pavel Kysilka, CSc.

Vyučující Vysoké školy NEWTON, a.s. jsou členy vědecké platformy ResearchGate. K jejich publikovaným výzkumům patří například tyto studie:

 • Michal Palát: Effects of Labour Migration on Economic Development During Economic Downturn and Recovery
 • Petr Zimčík: Tax Wedge in OECD Countries - A New Evidence
 • Ludmila Navrátilová and František Milichovský: Ways of Using Guerrilla Marketing in SMEs
 • Marie Pavláková Dočekalová, Alena Kocmanová, Iveta Šimberová and Jiří Koleňák: Modelling of Social Key Performance Indicators of Corporate Sustainability Performance
 • Jerome Dumetz and Jan Čadil: Challenging the Masculinity index: The end of a cross-cultural myth
 • David Ulrych, Eva Ambrozová, Vratislav Pokorný and František Milichovský: Global X-tream Index and its Partial Parameters for Identifying the Level of Potential Individual Characteristics in the Challenging Conditions of a Modern Corporate and Security Environment

Vyučující a akademici[editovat | editovat zdroj]

Bývalý kouč Jaromíra Jágra a dalších sportovců Marian Jelínek přednáší studentům NEWTON College.

Ke klíčovým osobnostem NEWTONu patří:

 • Rektor MUDr. Jan Mojžíš,
 • Prorektor pro strategii a rozvoj doc. Ing. Jiří Koleňák, Ph.D., MBA[18],
 • Prorektor pro řízení kvality Ing. Milan Lindner, Ph.D,
 • Prorektorka pro mezinárodní vztahy a vyučující společenských věd Anna Plechatá Krausová, Ph.D.
 • Vedoucí Ústavu humanitních věd PhDr. PaedDr. Eva Ambrozová, Ph.D.[19],
 • Garant studijního oboru prof. Ing. Petr Němeček, DrSc.[20],
 • Garant studijního oboru prof. Ing. RNDr. Ľudomír Šlahor, CSc.,
 • Profesní garant zaměření Marketing a Brand Management Karel Novotný[21],
 • Profesní garant zaměření Management a psychologie Marian Jelínek,
 • Profesní garant zaměření Digitální marketing Jan Řezáč[22],
 • Vyučující humanitních předmětů, mentální kouč a lektor X-tream Managementu, bývalý hlavní psycholog resortu Ministerstva obrany PhDr. Ing. Vratislav Pokorný, MBA[23]
 • Vyučující politologie a mezinárodních vztahů, politický analytik pro Českou i Slovenskou televizi doc. PhDr. Lukáš Valeš, Ph.D.[24][25],
 • Expert na HR Jerome Dumetz, Ph.D.[26][27],
 • Právník a expert na veřejné zakázky doc. JUDr. Ing. Radek Jurčík, Ph.D.[28],
 • Vyučující manažerských předmětů Ing. Petra Koudelková, Ph.D.[29],
 • Vyučující matematických předmětů, člen redakční rady časopisu Mathematics for Applications, Journal of Quality Measurement and Analysis a vedoucí redaktor časopisu Kvaternion doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D.[30],
 • Vyučující předmětů v oblasti manažerské, podnikatelské, institucionální, vojenské a bezpečnostní etiky, etické výchovy a vedení, komunikace, leadershipu a rozvoje sociálních kompetencí Ing. Zdeněk Mikulka, B.Th., Ph.D.[31],
 • Vyučující a garant marketingových předmětů, marketingový konzultant v oblasti výzkumných projektů obalového designu, interkulturního marketingu a sociálních médií Ing. Ludmila Navrátilová, Ph.D.[32],
 • Vyučující humanitních předmětů, autor a lektor úspěšného rozvojového kurzu „Jak se efektivně učit“ PhDr. Jiří Nesiba, Ph.D.[33],
 • Vyučující humanitních předmětů, mentální kouč a lektor X-tream Managementu, bývalý hlavní psycholog resortu Ministerstva obrany PhDr. Ing. Vratislav Pokorný, MBA[34]
 • Lektor MSc. studia Moderní marketing, spoluzakladatel poradenské firmy Jobs2030 a vzdělávací platformy Educamp.cz Mgr. Valery Senichev, Ph.D.[35]
 • Vyučující ekonomických předmětů Ing. Petr Zimčík, Ph.D.[36]

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

 • Libor Hoření, autor webu Toprecepty.cz Toprecepty.cz a charitativního projektu Dobrokáva,
 • Anita Plasová (dříve Baselová), moderátorka Televize Seznam,
 • David Kašper, CEO Purple Holding, spoluzakladatel dvou brokerských společností a jedné technologické[37],
 • Lumír Kunz, CEO Aukro, spoluzakladatel FérMakléři.cz a člen Forbes 30pod30[38],
 • Leila Chadalíková, šéfredaktorka webové verze Reflexu,
 • Petr Hobža, člen rodinné firmy, výrobce Hobza.cz Strážnických brambůrek a člen Forbes 30pod30[39],
 • Barbora Karchová, autorka blogu Rawmania.cz,
 • Jakub Zajíc a Lukáš Žďárský, spolumajitelé Vnitroblocku a Kavárny, co hledá jméno, členové Forbes 30pod30[40][41].

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Národní akreditační úřad, který v České republice akredituje studijní programy pojem profesní zaměření nezná. Legislativa pracuje pouze s pojmy studijní program a studijní specializace. Vysoká škola NEWTON má akreditováné v české jazykové mutaci pouze studijní program Ekonomika a management, a to jak na bakalářském, tak magisterském stupni studia.V tomto programu jsou oblastí vzdělávání ze 100 % ekonomické obory. Tyto programy byly Vysoké škole NEWTON akreditovány se třemi výše zmíněnými specializacemi (specializace tvoří zpravidla 25 % z celkových kreditů v daném programu). Profesní zaměření je arbitrárně stanovený marketingový název, který nereflektuje oficiální podobu daného studijního programu. Viz https://regvssp.msmt.cz/registrvssp/cspodet.aspx https://www.nauvs.cz/index.php/cs/metodiky

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Statut Vysoké školy NEWTON [online]. NEWTON University [cit. 2023-10-06]. Dostupné online. 
 2. Přehled vysokých škol v ČR – soukromé vysoké školy [online]. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky [cit. 2021-09-23]. Dostupné online. 
 3. O nás | NEWTON University. www.newton.university [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
 4. Sbírka listin na or.justice.cz, IČ 27081869, Vysoká škola NEWTON, a.s., B 8568/SL110/MSPH
 5. Petr Kraus [online]. mosteckauhelna.cz [cit. 2021-09-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-01. 
 6. Soudce ve Švýcarsku rozdělil exmanažery MUS na dvě party. ČT24 [online]. Česká televize, 2013-05-13 [cit. 2021-09-23]. Dostupné online. 
 7. Kdo jsou odsouzení manažeři z MUS? Bývalý basketbalista i hudebník. Lidové noviny [online]. 2013-10-10. Dostupné online. 
 8. a b Úplný výpis z obchodního rejstříku – NEWTON College, a.s., B 8568 vedená u Městského soudu v Praze [online]. Ministerstvo spravedlnosti České republiky [cit. 2020-05-30]. Dostupné online. 
 9. Úplný výpis z obchodního rejstříku – Erudikon, s.r.o., C 247219 vedená u Městského soudu v Praze [online]. Ministerstvo spravedlnosti České republiky [cit. 2020-05-30]. Dostupné online. 
 10. Podvod na studentech? Vysoké škole snů hrozí zákaz výuky. www.tyden.cz [online]. 2017-10-23 [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. 
 11. Plán kontrolní činnosti v roce 2018. www.nauvs.cz [online]. Národní akreditační úřad pro vysoké školství [cit. 2021-05-17]. Dostupné online. 
 12. a b c Bakalářské studium – Školné [online]. NEWTON University [cit. 2019-09-22]. Dostupné online. 
 13. Competitive vs. Cooperative Personality, What is the Difference? Implications for the Personnel Selections. Procedia - Social and Behavioral Sciences. 2016-05-31, roč. 220, s. 184–190. Dostupné online [cit. 2021-04-14]. ISSN 1877-0428. DOI 10.1016/j.sbspro.2016.05.483. (anglicky) 
 14. ULLRICH, David; KOLEŇÁK, Jiří; AMBROZOVÁ, Eva. Global X-tream Index and its Partial Parameters for Identifying the Level of Potential Individual Characteristics in the Challenging Conditions of a Modern Corporate and Security Environment. Sustainability. 2019/1, roč. 11, čís. 12, s. 3325. Dostupné online [cit. 2021-04-14]. DOI 10.3390/su11123325. (anglicky) 
 15. KOLENAK, Jiri; AMBROZOVÁ, Eva; POKORNÝ, Vratislav. Connatural management approach to preparation and development of individuals in the business environment. Business: Theory and Practice. 2016-06-20, roč. 17, čís. 2, s. 81–88. Dostupné online [cit. 2021-04-14]. ISSN 1822-4202. DOI 10.3846/btp.2016.512. (anglicky) 
 16. Scientia et Societas. www.sets.cz [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-04-14. 
 17. EFP2020. www.efp.cz [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
 18. https://www.researchgate.net/profile/Jiri-Kolenak
 19. https://www.researchgate.net/profile/Eva-Ambrozova
 20. prof. Ing. Petr Němeček, DrSc. | NEWTON University. www.newton.university [online]. [cit. 2023-01-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-01-16. 
 21. Archivovaná kopie. cz.linkedin.com [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-09-13. 
 22. Rozhovor s Janem Řezáčem: Obor Digitální marketing na NEWTON College je něco, co tu dosud nebylo – Marketing Journal. www.focus-age.cz [online]. [cit. 2023-01-16]. Dostupné online. 
 23. https://www.researchgate.net/profile/Vratislav-Pokorny-2
 24. doc. PhDr. Lukáš Valeš, Ph.D. | NEWTON University. www.newton.university [online]. [cit. 2023-01-16]. Dostupné online. 
 25. https://www.researchgate.net/profile/Lukas-Vales
 26. https://www.researchgate.net/profile/Jerome-Dumetz
 27. Faculty & Guests | NEWTON University. www.newton.university [online]. [cit. 2023-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. https://www.researchgate.net/profile/Radek-Jurcik
 29. https://www.researchgate.net/profile/Petra-Koudelkova
 30. https://www.researchgate.net/profile/Miroslav-Kures
 31. https://www.researchgate.net/profile/Zdenek-Mikulka
 32. https://www.researchgate.net/profile/Ludmila-Navratilova
 33. https://www.researchgate.net/profile/Jiri-Nesiba
 34. https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Vratislav-Pokorny-2112362126
 35. https://www.researchgate.net/profile/Valery-Senichev
 36. https://www.researchgate.net/profile/Petr-Zimcik-2
 37. Z NEWTON College k milionářům. TÝDEN.cz [online]. 2016-04-20 [cit. 2023-01-16]. Dostupné online. 
 38. 30 pod 30 ročník 2019 — Forbes. 30pod30-2019.forbes.cz [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
 39. Petr Hobža je v 30 pod 30!. Forbesu CZ [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
 40. Jakub Zajíc ve speciálu Forbes 30 pod 30. Forbes 30 pod 30 [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
 41. Lukáš Žďárský ve speciálu Forbes 30 pod 30. Forbes 30 pod 30 [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]