ŠKODA AUTO Vysoká škola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ŠKODA AUTO VYSOKÁ ŠKOLA o.p.s.
Logo univerzity
Vzdělávací centrum Na Karmeli - sídlo ŠKODA AUTO Vysoké školy
Vzdělávací centrum Na Karmeli - sídlo ŠKODA AUTO Vysoké školy
Zkratka ŠAVŠ
Rok založení 2000
Typ školy soukromá
Vedení
Rektor doc. Ing. Pavel Mertlík, CSc.
Prorektor pro vědu, výzkum a rozvoj studijních programů doc. Ing. Stanislav Šaroch, Ph.D.
Prorektor pro studijní záležitosti Mgr. Petr Šulc
Prorektor pro zahraniční vztahy Mgr. Lenka Stejskalová, MBA
Počet studentů 950
Další informace
Adresa Na Karmeli 1457, Mladá Boleslav, 293 01, Česko
Zeměpisné souřadnice
http://www.savs.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vestibul ŠKODA AUTO Vysoké školy

ŠKODA AUTO Vysoká škola byla založena v roce 2000. Jejím zřizovatelem je akciová společnost ŠKODA AUTO se sídlem v Mladé Boleslavi. ŠKODA Auto Vysoká škola je první vysokou školou v ČR, založenou významnou českou firmou. Od r. 2012 má ŠKODA AUTO Vysoká škola statut obecně prospěšné společnosti.

Od roku 2005 je ŠKODA AUTO Vysoká škola zapojena do programu Erasmus.[1]

Výuka probíhá v Mladé Boleslavi a u vybraných oborů také v Praze.

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Areál ŠKODA AUTO Vysoké školy Na Karmeli je situován v historické části města Mladá Boleslav, které se nachází přibližně 50 km severovýchodně od Prahy. Od roku 2007 se stala vysoká škola součástí areálu vzdělávacího centra Na Karmeli, které bylo slavnostně otevřeno 20. září 2007. Vzdělávací centrum Na Karmeli je tvořeno několika historickými budovami a novostavbou. K historické části patří kostel sv. Bonaventury a bývalý piaristický klášter, kde je situována vysokoškolská knihovna včetně studoven. V novostavbě má své sídlo Škoda Auto Vysoká škola.[2]

Areál ŠKODA AUTO Vysoké školy je dobře dosažitelný z autobusového nádraží, železniční zastávky Mladá Boleslav-Město, i vlastní dopravou autem. V bezprostřední blízkosti školy se nachází dva parkovací domy (parkovací dům Jaselská, parkovací dům Militká na Staroměstském náměstí) a několik parkovacích ploch (Českobratrské náměstí, Komenského náměstí).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

ŠKODA AUTO Vysoká škola nabízí akreditované podnikohospodářské bakalářské i magisterské obory v českém i anglickém jazyce.Součástí společného základu všech oborů jsou rovněž základy technických disciplín. Během studia studenti vykonávají unikátní povinnou jednosemestrální praxi, kterou mohou absolvovat v České republice i v zahraničí. Škola se snaží o co největší zapojení do programu Erasmus tak, aby její absolventi měli relevantní studijní či pracovní zkušenost ze zemí Evropské unie. V rámci studia je rovněž možné v rámci Double Degree získat druhý diplom na některé z partnerských univerzit. Škola uskutečňuje rovněž intenzivní krátkodobé projekty, letní školy a jazykové kurzy ve spolupráci se zahraničními partnery. V roce 2013 bylo na ŠKODA AUTO Vysoké škole zapsáno přes 1200 studentů z toho 15 % zahraničních z 23 zemí světa.[3]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

ŠKODA AUTO Vysoká škola získala dne 22. dubna 2009 Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy za významný přínos rozvoji vysokoškolského odborného vzdělání v regionu Mladá Boleslav. Toto ocenění se uděluje od roku 1997 jako nejvyšší ocenění působení v resortu školství.[4]

Studijní program[editovat | editovat zdroj]

ŠKODA AUTO Vysoká škola nabízí 4 bakalářské a 4 navazující magisterské studijní programy. Oba programy lze studovat v prezenční i kombinované formě, v českém či v anglickém jazyce.[5]

V rámci profesního bakalářského studijního programu poskytuje ŠKODA AUTO Vysoká škola vzdělání v oborech:[6]

 • Podniková ekonomika a management obchodu (výuka v Mladé Boleslavi),
 • Podniková ekonomika a řízení provozu, logistiky a kvality (výuka v Mladé Boleslavi),
 • Podniková ekonomika a finanční management (výuka v Mladé Boleslavi),
 • Podniková ekonomika a řízení lidských zdrojů (výuka v Mladé Boleslavi nebo v Praze)

Obory Podniková ekonomika a management obchodu a Podniková ekonomika a finanční management lze na ŠKODA AUTO Vysoké škole studovat také v anglickém jazyce.

V říjnu 2005 získala ŠKODA AUTO Vysoká škola akreditaci navazujícího magisterského studijního programu v oborech:[7]

 • Globální podnikání a finanční řízení podniku (výuka v Mladé Boleslavi nebo v Praze),
 • Globální podnikání a marketing (výuka v Mladé Boleslavi),
 • Podniková ekonomika a management provozu (výuka v Mladé Boleslavi nebo v Praze),
 • Globální podnikání a právo (výuka v Mladé Boleslavi nebo v Praze).

Součástí obou stupňů studia je průběžná výuka alespoň dvou cizích jazyků, nejčastěji angličtiny a němčiny. Někteří studující ale volí raději ruštinu, španělštinu nebo čínštinu. Většina předmětů zejména v navazujícím magisterském studiu zahrnuje reálie světového podnikatelského prostředí. Dlouhodobé zahraniční pobyty představují jedno až dvousemestrální studia na partnerských vysokých školách a pracovní stáže v podnicích v EU s podporou programu Erasmus, dále pak v rámci mezinárodní spolupráce po celém světě. Mohou se jich účastnit studenti obou stupňů studia. Studenti bakalářského i magisterského stupně studia mají také možnost získání dvojitého diplomu (double degree) ve spolupráci s vysokou školou v rakouském Steyru či s vysokou školou ve finském Seinajoki. Bakalářský i navazující magisterský program je možno studovat zcela v anglickém jazyce. Škola uskutečňuje rovněž intenzivní krátkodobé projekty, letní školy a jazykové kurzy ve spolupráci se zahraničními partnery.

Praxe jako součást studia[editovat | editovat zdroj]

Nedílnou součástí bakalářského studijního programu je odborná praxe studentů prezenční formy studia. Praktikantské pobyty jsou zařazeny do 5. semestru a jsou uskutečňovány především ve firmě ŠKODA AUTO či, jejích dodavatelských firem v ČR či v jiných partnerských firmách ŠKODA AUTO Vysoké školy (PwC, AIMTEC, Rohde&Schwarz, Montana s.r.o. či Innov8). Mnozí posluchači navazujícího magisterského studia konají průběžné praxe a získávají tak kromě odborných znalostí i relevantní pracovní zkušenosti. Studenti s výbornou znalostí cizího jazyka mohou vyjet na pracovní stáž do zahraničí. V zahraničí absolvují studenti odbornou praxi obvykle v rámci koncernu Volkswagen nebo skupiny ŠKODA.

Pracovní stáže v zahraničí vykonávají studenti nejčastěji u těchto firem: Audi AG, Skoda Auto Deutschland GmbH,Volkswagen AG, Bentley Motors Ltd., Skoda Auto United Kingdom, VW United Kingdom,VW Group Ireland,Škoda Auto Slovensko s.r.o., Volkswagen Slovakia, a.s., VW Shanghai, VW Beijing, Audi Changchun, Skoda Auto India Private Ltd. (Pune, Aurangabad), VW Moskva.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.savs.cz
 2. {title}. www.skoda-auto.cz [online]. [cit. 19-04-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 06-11-2010. 
 3. http://www.savs.cz
 4. Archivovaná kopie. www.msmt.cz [online]. [cit. 2010-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-13. 
 5. http://is.savs.cz/dok_server/slozka.pl?id=56;download=210
 6. Archivovaná kopie. savs.cz [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-10. 
 7. Archivovaná kopie. savs.cz [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-11-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]