Univerzita obrany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Univerzita obrany
Znak Univerzity obrany
Motto
'Docendo discimus'
Zkratka UO, někdy též UNOB
Rok založení 2004
Typ školy státní[1]
Vedení
Rektor (seznam) brig. gen. prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D.
Kvestor Ing. Milan Lauber
Kancléř RSDr. Miloš Dyčka, CSc.
Prorektor pro rozvoj a internacionalizaci plk. Ing. Luděk Jedlička, Ph.D.​
Prorektor pro vzdělávání a záležitosti studentů doc. RNDr. Marek Sedlačík, Ph.D.
Prorektor pro vědeckou a expertní činnost plk. prof. Dr. Ing. Alexandr Štefek​
Prorektor pro kvalitu ​doc. Ing. Jakub Odehnal, Ph.D.
Počty akademiků (k roku 2016[2])
Počet bakalářských studentů 377
Počet magisterských studentů 1142
Počet doktorandů 227
Počet akademických pracovníků 461
Další informace
Počet fakult 3
Sídlo Brno
Zeměpisné souřadnice
http://www.unob.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budova univerzity v Kounicově ulici

Univerzita obrany se sídlem v Brně (zkratka UO, někdy též podle domény UNOB) je jediná vojenská vysoká škola v Česku. Vznikla k 1. září 2004 sloučením tří bývalých vojenských vysokých škol – Vojenské akademie v Brně (založena roku 1951), Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově (založena roku 1947) a Vojenské lékařské akademie J. E. Purkyně v Hradci Králové (obnovené roku 1988).[3]

Univerzita obrany je státní vysoká škola univerzitního typu, která má na rozdíl od veřejných vysokých škol omezenou samosprávu, není právnickou osobou, ale organizační složkou Ministerstva obrany a práva příslušející jinak ministru školství (MŠMT) vůči vysokým školám vykonává ministr obrany. Lze zde studovat bakalářské, magisterské i doktorské (Ph.D.) studijní programy, v prezenční i kombinované formě.

Tato vojenská státní vysoká škola byla původně zřízena zákonem č. 214/2004 Sb., který uvádí jako její oficiální název: Univerzita obrany, starší zákon č. 111/1998 Sb. (vysokoškolský zákon) ve své příloze uvádí jakožto oficiální název této školy: Univerzita obrany v Brně, škola však používá novější název, který rovněž uvádí MŠMT, rovněž má novější název uveden ve svém statutu (včetně ofic. zkratky UO).[4][5][6][1]

Univerzita obrany vzdělává vojenské profesionály pro potřeby Armády České republiky a civilní odborníky zejména ve prospěch bezpečnostního systému státu, obranného průmyslu a veřejné správy. Studijní programy univerzity jsou zaměřeny do oblasti vojenství a širší sféry bezpečnostního systému státu a představují zcela jedinečné studijní příležitosti vytvářející předpoklady pro odpovídající pracovní uplatnění absolventů.

Univerzita obrany představuje centrum obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje Armády České republiky. V rámci univerzity jsou rozvíjeny vědní obory, které souvisejí zejména s obranným aplikovaným výzkumem, s problematikou ochrany vojsk a obyvatelstva, či s ekonomickými nebo lékařskými obory aplikovanými v oblasti vojenství. Některé z nich se v rámci ČR vyznačují svou jedinečností, jako například vědní obory zabývající se zbraněmi a municí, bojovými vozidly, radiolokací, ochranou obyvatelstva, řízením palebné podpory, válečnou chirurgií, radiobiologií či toxikologií.

Fakulty a další součásti univerzity[editovat | editovat zdroj]

Univerzita obrany má tři fakulty:

Dále jeden ústav a tři centra:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Přehled vysokých škol v ČR – 2. Státní vysoké školy [online]. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Dostupné online. 
  2. Výroční zpráva o činnosti Univerzity obrany za rok 2016 [online]. Brno: Univerzita obrany [cit. 2017-06-05]. Dostupné online. 
  3. Zákon č. 214/2004 Sb., o zřízení Univerzity obrany. Dostupné online.
  4. http://www.unob.cz
  5. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-214
  6. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]