Univerzita obrany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Univerzita obrany
Budova univerzity v Kounicově ulici
Budova univerzity v Kounicově ulici
'Docendo discimus'
Motto
Zkratka UO
Rok založení 2004
Typ školy státní
Vedení
Rektor brigádní generál prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D.
Kvestor plk. gšt. Ing. Milan Lauber
Prorektor pro vnitřní řízení plk. gšt. Ing. Miloslav Bauer, Ph.D.
Prorektor pro vzdělávání a záležitosti studentů doc. RNDr. Marek Sedlačík, Ph.D.
Prorektor pro vědeckou a expertní činnost plk. doc. Dr. Ing. Alexandr Štefek
Prorektor pro marketing vnější vztahy prof. Ing. Rudolf Urban, CSc.
Počty akademiků (k roku 2013[1])
Počet bakalářských studentů 671
Počet navazujících studentů 537
Počet doktorandů 192
Počet ostatních studentů 376
Počet akademických pracovníků 433,3
Další informace
Počet fakult 3
Sídlo Brno
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky

Univerzita obrany se sídlem v Brně je jediná vojenská vysoká škola v České republice. Vznikla k 1. září 2004 sloučením tří bývalých vojenských vysokých škol – Vojenské akademie v Brně založené 1951, Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově založené 1947 a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové obnovené 1988.[2]

Univerzita obrany je státní vysoká škola, která má na rozdíl od veřejných vysokých škol omezenou samosprávu, jako jediná vysoká škola v České republice není právnickou osobou, ale organizační složkou Ministerstva obrany a práva příslušející jinak ministru školství vůči vysokým školám vykonává ministr obrany. Lze zde studovat bakalářské, magisterské i doktorské studijní programy, v prezenční i kombinované formě.

Univerzita obrany vzdělává vojenské profesionály pro potřeby Armády České republiky a civilní odborníky zejména ve prospěch bezpečnostního systému státu, obranného průmyslu a veřejné správy. Studijní programy univerzity jsou zaměřeny do oblasti vojenství a širší sféry bezpečnostního systému státu a představují zcela jedinečné studijní příležitosti vytvářející předpoklady pro odpovídající pracovní uplatnění absolventů.

Univerzita obrany představuje centrum obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje Armády České republiky. V rámci univerzity jsou rozvíjeny vědní obory, které souvisejí zejména s obranným aplikovaným výzkumem, s problematikou ochrany vojsk a obyvatelstva, či s ekonomickými nebo lékařskými obory aplikovanými v oblasti vojenství. Některé z nich se v rámci ČR vyznačují svou jedinečností, jako například vědní obory zabývající se zbraněmi a municí, bojovými vozidly, radiolokací, ochranou obyvatelstva, řízením palebné podpory, válečnou chirurgií, radiobiologií či toxikologií.

Fakulty a další součásti univerzity[editovat | editovat zdroj]

Univerzita obrany má tři fakulty:

Dále jeden ústav a tři centra:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výroční zpráva o činnosti Univerzity obrany za rok 2014 [online]. Brno: Univerzita obrany, [cit. 2015-03-07]. S. 60, 66. Dostupné online.  
  2. Zákon č. 214/2004 Sb., o zřízení Univerzity obrany. Dostupné online.