Vojenská akademie v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vojenská akademie v Brně
Vojenská technická akademie
Vojenská technická akademie Antonína Zápotockého
Vojenská akademie Antonína Zápotockého
Budova rektorátu bývalé Vojenské akademie, dnes rektorátu Univerzity obrany
Budova rektorátu bývalé Vojenské akademie, dnes rektorátu Univerzity obrany
Zkratka VA
Rok založení 1951
Typ školy vojenská vysoká škola
Další informace
Zeměpisné souřadnice
www.vabo.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojenská akademie v Brně (VA, lidově akáda) byla vojenská vysoká škola technického směru v Brně, existující mezi lety 1951–2004. Zanikla s ostatními českými vojenskými vysokými školami sloučením do Univerzity obrany, která využila její brněnský areál v Kounicově ulici.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Brněnská Vojenská akademie byla založena 15. srpna 1951 rozkazem prezidenta republiky Klementa Gottwalda pod názvem Vojenská technická akademie (VTA). Základem školy se stali pedagogové, budovy i materiální vybavení Vysoké školy technické Dr. Edvarda Beneše v Brně (dnešní Vysoké učení technické v Brně), která byla 2. října téhož roku zrušena.[1] V době zřízení tvořilo VTA tvořilo sedm fakult: dělostřelecká, tanková, letecká (strojní), ženijní (stavební), elektrotechnická, chemická a železniční.

Po vzoru sovětských vojenských akademií byla v roce 1954 pojmenována po Antonínu Zápotockém, čímž získala název Vojenská technická akademie Antonína Zápotockého (VTA AZ). Po reorganizaci vojenských vysokých škol v roce 1958 došlo ke sloučení s Vojenskou akademií Klementa Gottwalda v Praze a název byl změněn na Vojenskou akademii Antonína Zápotockého (VA AZ). Po sametové revoluci bylo v roce 1990 z názvu školy odstraněno jméno komunistického prezidenta a došlo také k navrácení majetku městu a Vysokému učení technickému v Brně (například komplex historických budov na Veveří, sídlo Fakulty stavební VUT).[2]

Škola zanikla v roce 2004 sloučením s Vysokou vojenskou školou pozemního vojska ve Vyškově a Vojenskou lékařskou akademií Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové do nově vzniklé Univerzity obrany,[3] sídlící v brněnském areálu akademie v ulici Kounicově. Bývalá Vojenská akademie se stala základem Fakulty vojenských technologií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vládní nařízení č. 80/1951 Sb., o organisačních změnách na vysokých školách. In: Sbírka zákonů. 1951. Dostupné online. § 8. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  2. Historie Fakulty vojenských technologií [online]. Fakulta vojenských technologií Univerzity obrany [cit. 2012-02-18]. Dostupné online. 
  3. Zákon č. 214/2004 Sb., o zřízení Univerzity obrany. In: Sbírka zákonů. 2004. Dostupné online. § 1, odst. 1. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]