Barvič a Novotný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Barvič a Novotný
Založeno 12. července 1883
Sídlo Brno
Souřadnice sídla
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Knihkupectví Barvič a Novotný bylo renomovaným rodinným knihkupectvím, jedním z center kulturního života a brněnskou obchodní společností.

Roku 1883 založil Josef Barvič první brněnské české knihkupectví, od počátku 20. století pak toto knihkupectví nese dnešní název Barvič a Novotný. Na poč. 21. stol. byly zákazníkům k dispozici tři prodejny, literární kavárna v prostorách divadla Husa na provázku a internetový obchod s knihami. Od roku 2013 je knihkupectví součástí skupiny Kanzelsberger.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Moravská zemská knihovna, sídlo nejnovější prodejny společnost Barvič a Novotný

Zakladatel společnosti Josef Barvič (18531924) otevřel dne 12. července 1883 v převážně německy mluvícím Brně první české „Knihkupectví, obchod s hudebninami a zbožím uměleckým“ na Rudolfovské (dnes České) ulici č.p. 4. O třináct let později zde nastoupil do učení Josef Novotný (18811952), který později, ve svých devatenácti letech, získal místo vedoucího obchodu. V roce 1909 přibral Barvič Novotného za svého společníka a název firmy se oficiálně mění na „Barvič a Novotný“.

O čtyři roky později se stěhují do Rudolfovské ul. (dnes České) č. 13, kde sídlí knihkupectví dodnes a od roku 1920 se pyšní titulem „Fakultní knihkupectví Masarykovy univerzity Brno“. Mimoto existovaly i pobočky na Palackého ul. v Králově Poli (1910) a v budově brněnského vlakového nádraží (1919 — 1923). Kromě řízení knihkupectví vyvíjel J. Novotný i činnost vydavatelskou, založil obrazárnu (1924) a pořádal koncerty houslového mistra Jana Kubelíka. Nemalá byla jeho aktivita i v oblasti charity ve prospěch chudých studentů a z jeho prostředků byly zhotoveny insignie Vysoké školy technické v Brně.

V roce 1948 byla na firmu uvalena nucená správa a poté byla zcela zlikvidována. J. Novotný byl v létě 1951 zatčen kvůli tzv. protistátní činnosti a po svém propuštění o rok později umírá. Knihkupectví se stalo součástí Národního podniku Kniha a až v roce 1991 se restitucí vrátilo manželce J. Novotného Heleně (1900 – 1994). Po malé úpravě prostor společnost Barvič a Novotný, spol. s r.o., knihkupectví slavnostně otevřela 29. února 1992. O čtyři roky později došlo k jeho rozsáhlé rekonstrukci podle projektu Ing. arch. Františka Durdi. Moderní řešení se snoubí s tradičními prvky (mj. výkladní skříně, tmavý dřevěný nábytek). Plocha se z původních 576 m2 rozšířila díky nové prodejní ploše ve 3 patře na 782 m2. Po rekonstrukci se veřejnosti knihkupectví Barvič a Novotný představilo v říjnu 1996.

Od roku 2002 disponuje knihkupectví druhou dvoupodlažní prodejnou o rozměru 844 m2 na Masarykově ulici č.p. 26. V únoru roku 2009 Barvič a Novotný otevřel svoji třetí prodejnu v Brně v prostorách Moravské Zemské knihovny na Kounicově ulici.

V roce 2013 bylo knihkupectví prodáno vnuky Josefa Novotného, knihkupeckému řetězci Kanzelsberger. Pobočka v Moravské zemské knihovně byla uzavřena, zbylým dvěma prodejnám prozatím řetězec ponechal tradiční název Barvič a Novotný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]