ZKL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ZKL, a.s.
Logo
Základní údaje
Právní forma Akciová společnost
Sídlo Brno-Líšeň, Česká republika
Adresa sídla Jedovnická 2346/8, Brno, 628 00, Česko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Ing. Jiří Prášil, CSc.,
(předseda představenstva)
Charakteristika firmy
Zaměstnanci 1100
Slogan Historie je základem současnosti a výzvou
pro budoucnost
Identifikátory
Oficiální web http://www.zkl.cz
IČO 25568353
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koncern ZKL je strojírenský podnik v Brně-Líšni zabývající se výrobou valivých ložisek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historické foto výrobního závodu ZKL Brno
Historická propagační fotografie výrobků ZKL

První ložiska v Československu se začala vyrábět v roce 1923 v malém městečku Perštejn poblíž Klášterce nad Ohří, v tehdejším závodě německé firmy Fichtel & Sachs. Tento závod později převzala švédská firma SKF. Po válce byla výroba převedena do Klášterce nad Ohří, kde vznikl v roce 1952 národní podnik ZKL, n. p. Klášterec nad Ohří (ZKL = Závod kuličkových ložisek). Ten byl v 90. letech během procesu privatizace transformován na akciovou společnost. V roce 1999 byla společnost začleněna do koncernu ZKL.

Historie výroby ložisek v Brně je o něco mladší. Byla zahájena v roce 1947 na základě využití licence anglické firmy Hoffmann, a to v rámci tehdejšího podniku Zbrojovka v Brně-Líšni. Neustálá potřeba nových druhů ložisek a nové kvalitativní požadavky na technickou úroveň v oblasti konstrukce, technologie a kvality daly následně podnět k vybudování výzkumného ústavu ZKL VÚVL v Brně. Výroba ložisek v tehdejší Zbrojovce Brno a výzkumně vývojová činnost v ZKL VÚVL se staly základem dnešních akciových společností ZKL Brno, a. s. a ZKL Výzkum a vývoj, a. s. Akciová společnost ZKL, a. s. integruje české ložiskové výrobce vyrábějící ložiska pod ochrannou známkou ZKL. Byla založena v roce 1999 jako čistě česká soukromá společnost integrující tři výrobní podniky - společnosti ZKL Brno, a. s., ZKL Klášterec nad Ohří, a. s. a ZKL Hanušovice, a. s. Do koncernu patří také specializované společnosti ZKL-Výzkum a vývoj, a. s. a ZKL Bearings CZ, a. s.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ředitelství koncernu ZKL v Brně-Líšni

Společnost ZKL je výrobce velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek. Věnuje se výzkumu, vývoji, výrobě a distribuci valivých ložisek, výrobě speciálních ložisek a komponentů pro automobilový a železniční průmysl. V současnosti v koncernu pracuje více než 1100 zaměstnanců.

ZKL dodává své produkty do nejrůznějších průmyslových odvětví jako je hutnictví, energetika, těžké strojírenství, těžba a zpracování surovin, automobilový průmysl, doprava, zemědělství a mnoho dalších. Výroba ložisek ZKL se soustředí do tří výrobních podniků – ZKL Brno, a.s., ZKL Klášterec nad Ohří, a.s. a ZKL Hanušovice, a.s. Závod ZKL Brno, a.s. se specializuje na výrobu soudečkových, válečkových a speciálních ložisek (dělená, těsněná nebo velkorozměrová ložiska do průměru 1600 mm). ZKL Klášterec nad Ohří, a.s. se zaměřuje na produkci kuličkových, kuželíkových a válečkových ložisek do průměru 400 mm. Výrobní závod ZKL Hanušovice, a.s. se zabýval výrobou komponentů pro valivá ložiska a dílů pro automobilový průmysl, od března 2016 je v insolvenci a společnost byla přejmenována na Technic Tubes, a.s.

ZKL vyváží svoje výrobky do více než 70 zemí světa. Mezi hlavní exportní teritoria patří Turecko, Rusko, Indie, Čína a Německo. Koncern využívá k prodeji svých výrobků širokou distribuční síť, k níž patří také přímá obchodně technická zastoupení ZKL v Německu, Mexiku, Argentině, Brazílii, Uruguayi, Číně a Indii.

Výrobní program[editovat | editovat zdroj]

  • ložiska - soudečková, kuličková, válečková, kuželíková, speciální, velkorozměrová
  • ložiskové díly
  • automobilové díly - trubky topení, chlazení, odvzdušňování pro palivové systémy motorů osobních automobilů (v útlumu, insolvence)

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]