Adolf Loos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adolf Loos

Adolf Loos, asi 1904
Narození 10. prosince 1870
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 23. srpna 1933 (ve věku 62 let)
Kalksburg
RakouskoRakousko Rakousko
Povolání architekt
Vzdělání Universität für angewandte Kunst Wien
Technická univerzita Drážďany
Manžel(ka) Lina Loos
Elsie Altmann-Loos
Claire Beck Loos
Hnutí moderna
Významná díla Obchodní dům Goldman a Salatsch, Vídeň
Dům Tristana Tzary, Paříž
Müllerova vila, Praha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Loos (10. prosince 1870 Brno[1]23. srpna 1933 Kalksburg u Vídně) byl klasik moderní architektury, čelný představitel architektonického purismu. Spolu s Leopoldem Bauerem, Josephem Mariou Olbrichem a Josefem Hoffmannem patří k významným rodákům z Moravy a Slezska, kteří ovlivnili evropskou architekturu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Brně v rodině kamenosochaře. Jeho rodný dům stával na dnešní Kounicově ulici, kde dnes stojí hotel Continental. Po brzké smrti otce (1879) neměl jednoduché dětství a byl těžko zvladatelným dítětem. Obecnou školu navštěvoval v Brně a poté vystřídal několik gymnázií (v Brně, Jihlavě a Melku); byly to především matčiny pokusy usměrnit svéhlavou osobnost, když ani benediktinům v Melku se to nepodařilo.

Znamenitá odborná studia poté absolvoval na průmyslové škole v Liberci (před pavilonem H Technické univerzity – dříve budovy Stavoprojektu má památník) a v Brně, kde odbornou přípravu dokončil. Krátce studoval i na drážďanské technické univerzitě;[2] usadil se ve Vídni, kde brzy stanul v čele modernistického hnutí. V letech 1893–1896 pobýval ve Spojených státech, nejprve u příbuzných a později vystřídal řadu aktivit od pomocných prací v hotelech, na stavbách až po psaní uměleckých kritik. Pohyboval se zejména ve Filadelfii, New Yorku a Chicagu. V Chicagu se seznámil s výsledky Chicagské školy. Po návratu do Evropy nejprve musel nastoupit vojenskou službu jako rezervní důstojník v Brně a Uherském Hradišti a poté se usadil ve Vídni. Brzy zapadl do intelektuální společnosti, ke které patřili zejména Karl Kraus, Petr Altenberg a Egon Schiele. Začal psát do listů a časopisů jako: Die Zeit, Wage, Fremden Blatt, Neue Freie Presse. Články vzbudily pozornost a přinesly mu i první úkol – návrh krejčovského salonu Ebenstein, který mu přenechal kolega Max Fabiani. O rok později navrhl kavárnu Museum (dnes pozměněnou), která se stala centrem vídeňského uměleckého a intelektuálního kvasu na mnoho desítek let. V prvním desetiletí 20. století byl Adolf Loos jednou z nevlivnějších postav vídeňské tvůrčí společnosti. Ovlivňoval nejvýznamnější osobnosti oné doby, jak se z toho sami vyznali: zejména Ludwig Wittgenstein, Arnold Schoenberg a Le Corbusier.[3]

Po zániku Rakousko-Uherska se dynamické a intelektuální milieu z velké míry rozpadlo a svou roli sehrála také těžká hospodářská situace Rakouska. V té době Loos obracel svou pozornost stále více do bývalé rodné země Českých zemí, kde se velmi úspěšně rozvíjela moderní architektura, a mladí tvůrci převzali štafetu a silně se inspirovali právě u Loose. Od poloviny 20. let se stále více hlásily následky dřívějšího onemocnění syfilidou[4] a od roku 1928, mu rychle se zhoršující nemoc nejen znemožňovala práci, kterou víc a více konali jeho asistenti a společníci, ale uvrhla jej do chudoby a společenské izolace.

Zemřel ve věku nedožitých 63 let v soukromém sanatoriu Dr. Schwarzwalda ve vídeňském předměstí Kalksburgu.

Jeho hojné kontakty s Židy (většina jeho klientů, dvě manželky, nejbližší přátelé a téměř všichni asistenti byli Židé) zavdávala mylné domněnce, že Loos sám byl židovského původu. Tento omyl[zdroj?] se dokonce dostal do jinak spolehlivých publikací.[5] Opak je však pravdou,[zdroj?] není žádná evidence, že Adolf Loos by byl židovského původu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Architektonický styl[editovat | editovat zdroj]

Adolf Loos nebyl moderním architektem v pravém smyslu slova. Jeho práce je ale přímým předstupněm moderní architektury. Část vídeňské společnosti byla jeho díly zaskočena a vyprovokována k obranným reakcím. Café Museum (Kavárna muzeum) se díky Loosovu strohému interiéru přezdívalo Café nihilismus, obchodnímu domu Goldman a Salatsch na Michalském náměstí, jehož holá fasáda ční přímo naproti honosnému vchodu do Hofburgu, se přezdívalo „obilní silo“ nebo „dekl od kanálu“ (podle rozmístění oken).

Společnost však nikdy není jednolitá a jiná její část ji naopak podporovala a Loos neměl v prvních dvou desetiletích o klienty nouzi. Jeho stavebníci se navíc rekrutovali z majetných kruhů. Rozhodující vliv měla ta část Loosovy tvorby, která spadá do let 1904–1910. Tehdy vznikla vila Karma (1904) pro psychiatra Beera, který odešel z Vídně do Montreux, traktát Ornament a zločin a vila Steiner ve vilové čtvrti Hietzing (1910).

Loos odmítal v architektuře i v užitém umění cokoli, co brání plnému využití všech funkcí díla. Ve vlivném článku Ornament a zločin[6] (Ornament und Verbrechen – 1910[7]) se zabýval tím, za jakých okolností je ornament zločinem, který jen zbytečně bere čas a peníze, jež by mohly být věnovány užitečnějším věcem. Architektura podle něj nepatří mezi umění, což ale neznamená, že nemá splňovat estetické ideály. Vidí je v harmonii, účelovosti, strohé a důstojné eleganci moderního člověka, zbaveného zátěže starého, v mnohém však i krásného světa.

Raumplan[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Raumplan.

Během první světové války rozvinul Adolf Loos princip uspořádání vnitřního prostoru stavby zvaný Raumplan (pojmenování nemá český ekvivalent a v německém tvaru již zdomácnělo). Navrhování stavby podle Raumplanu spočívá v narušení horizontálního navazování jednotlivých pater, vnitřek stavby je členěn na jednotlivé kubusy s rozdílnou světlou výškou a tím dochází k propojení místností s různými výškovými úrovněmi. Tento způsob řešení prostru nebyl zcela nový, živelně se uplatňoval již ve starověkých a středověkých stavbách, stejně jako byl vlastní jistým druhům prostor z užitných důvodů (obchody, knihovny a knihkupectví, sýpky apod.). Loos jej však v součinnosti se svými asistenty povýšil na princip, nakládal s ním s velkým důmyslem a mistrovstvím a vytvořil s jeho užitím několik ceněných děl. K nim náleží vila Josefa Rufera (1922), vila básníka rumunského původu Tristana Tzary na Montmartru (1927), vila Moller (1927–1928), Müllerova vila v Praze (1930). Poprvé se tento postup objevil v Loosově díle v plném rozsahu v roce 1915 při rekonstrukci vily Mandl, ovšem první náznaky principů (i když při stejné úrovni podlah) použil již dříve – např. u krejčovského salonu Knize.

Další práce[editovat | editovat zdroj]

Po skončení první světové války vytvořil Loos několik děl, která vyvolala velký ohlas a výraznou měrou (vlivem) se zapsala do dějin kultury. Patří k nim dokonce i návrh vily pro Josephine Bakerovou (1927), který nebyl realizován následkem žárlivého vztahu dvou slavných architektů – Adolfa Loose a Le Corbusiera – k této elektrizující ženě. Adolf Loos vyslal svého společníka H. Kulku do Paříže, aby přímo tam vedl návrhové práce a pravidelně se slavnou tanečnicí konzultoval. Dále mají značný význam vila Tristana Tzary, horská vila Khuner v Payerbachu u Semmeringu a také Müllerova vila v Praze. Pro České země vytvořil Adolf Loos hodně přes třicet návrhů v rozmezí 30 let jeho tvorby. Největší vliv na další rozvoj moderní architektury měla však dnes polozapomenutá Bauerova vila v Hrušovanech u Brna, která měla též zásadní vliv – jako silný inspirační zdroj – na Jindřicha Kumpošta, Jaroslava Grunta a Bedřicha Rozehnala podle jejich vlastního zhodnocení.[8] Adolf Loos měl značný zájem také o sociální tvorbu. V polovině 20. let byl hlavním architektem vídeňského sociálního programu a navrhl dřevěné sídliště Lainz. Větší pozornost by zasloužil jeho soubor domů pro pracující (dochovaných, částečně přestavěných) v Náchodě-Babí v horní části ulice Na Vyšehradě. Je vynikající ukázkou dělnické kolonie domků s plným využitím prostoru na jednoduché a účelné byty a jeho jediným dílem ve východních Čechách.[9]

Adolf Loos se dostal znovu do ohniska světové pozornosti na přelomu 70. a 80., let mimo jiné v souvislosti s tehdejším zájmem o postmoderní architekturu charakterizovanou Charlesem Jencksem. Loosův návrh budovy Chicago Tribune z věhlasné architektonické soutěže (1924) se stal téměř hlavní ikonou tohoto hnutí[10]

Práce českých badatelů[editovat | editovat zdroj]

Vedle zájmu specialistů o Loosovo dílo z různých zemí, zejména z Rakouska, Itálie, Holandska, Izraele a USA je třeba připomenout mimořádnou objevnost práce v exilu usazené historičky umění Věry Běhalové, za kterou stojí pionýrská práce o vile Karma, a Vladimíra Šlapety s jeho útlým, ale převratným katalogem z 80. let 20. stol.

Stavby a realizace[editovat | editovat zdroj]

 • Salon Ebenstein ve Vídni, Kohlmarkt, 1897
 • Café Museum, roh Operngasse a Friedrichstrasse ve Vídni, 1899
 • Byt Turnowských, Wohllebengasse 19 ve Vídni, 1900
 • Heroldův dům na Jiráskově ulici v Brně, 1900
 • Byt Adolfa Loose, Bösendorferstrasse 3 ve Vídni, 1903
 • Vila Karma v Clarens u Montreux, 1904–1906
 • American Bar (také Kärtner Bar), Kärtner Durchgang ve Vídni, 1908
 • Dům na Michalském náměstí, Michaelerplatz 3 ve Vídni, 1909–1911
 • Steinerův dům, St.-Veit-Gasse 10 ve Vídni, 1910
 • Krejčovský salon KNIŽE, Graben 13 ve Vídni, 1910–1913
 • obchodní dům Goldman a Salatsch (Looshaus) ve Vídni, 1911
 • Manzovo knihkupectví ve Vídni, 1912
 • Scheuův dům, Larochegasse 3 ve Vídni, 1912–1913
 • Cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna, 1916
 • Vila Viktora Bauera v Hrušovanech u Brna, 1914–1916
 • Sídlištní domy v Lainzu, Hermesstrasse 1–77, 85–99 ve Vídni, 1921
 • Venkovský dům Spanner, Gumpoldskirchen, 1923
 • Dům a studio Tristana Tzary, Avenue Junot 15 v Paříži, 1926
 • Mollerův dům, Starkfriedgasse 19 ve Vídni, 1927–1928
 • Müllerova vila, Střešovice 820 v Praze, 1928–1930
 • Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5, 1931-1932
 • Dům v kolonii Werkbundsiedlung Hietzing, 1930–1932
 • Vzorové domy Woinovichgasse 13, 15, 17, 19 ve Vídni, 1931
 • Brumelův dům v Plzni, 1928
 • Řada bytových interiérů v Plzni
  • byt v Bendově ul. 10, (1930–1931), movitá kulturní památka
  • Klatovská tř. 12, (1929)
  • Klatovská tř. 140, (1930)
  • Klatovská tř. 19, (1931–1932)
  • byt v Husově ul. 20, (1931–1932)
  • byt v Škrétově ul. 24 (pravděpodobně realizováno některým ze žáků až po smrti A. Loose)
  • přestavba domu v Husově ul. 58, (1928–1929)
  • Weinerův byt na nám. Republiky 22, (1931)
 • Náchod – kolonie rodinných dělnických domků – Babí, Na Vyšehradě, čp. 154–161 (Evidovaná památka číslo 4780)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Žáci a spolupracovníci[editovat | editovat zdroj]

 • Felix Augenfeld
 • Otto Bauer
 • Josef Berger
 • Hans Blumenfeld
 • Hugo Ehrlich
 • Leopold Ehrmann
 • Paul Engelmann
 • Peter Feile
 • Guiseppe De Finetti
 • Leopold Fischer
 • Ernst Ludwig Freud
 • Jacques Groag
 • Gabriel Guevrekian
 • Alfons Hetmanek
 • Franz Kaym
 • Norbert Krieger
 • Heinrich Kulka
 • Karel Lhota
 • Walter Loos
 • Zlatko Neumann
 • Richard Neutra
 • Franz Schacherl
 • Rudolf Michael Schindler
 • Franz Schuster
 • Margarete Schütte-Lihotzky
 • Kurt Unger
 • Helmut Wagner-Freisheim
 • Rudolf Wels
 • Hans Welz[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Matriční záznam o narození a křtu
 2. SARNITZ, August. Loos. Kolín : Taschen, 2004. ISBN 80-7209-613-3. Kapitola Život a dílo, s. 90. (česky)  
 3. Le Corbusier. Hommage à Adolf Loos. Paris 1931
 4. Černoušková D.,Chatrný J. (eds.). Brněnské stopy Adolfa Loose. Brno MMB 2010 ISBN 978-80-86549-08-8
 5. Zempliner Artur. Encyklopedie významných osobností ve víru židovského osudu. Praha Lederer a Zempliner 2000 ISBN 80-238-5971-4
 6. In: Bohumil Markalous:Ornament a zločin. Praha: Ars, 1929, s. 139
 7. Janet Stewart, Fashioning Vienna: Adolf Loos's Cultural Criticism. London: Routledge, 2000, s. 173
 8. Dle osobních sdělení JS autorovi editace v roce 1981 Grunt a 1982 Rozehnal
 9. NPÚ. Památkový katalog. Dostupné z: http://pamatkovykatalog.cz/?mode=parametric&municipalityWEP=N%C3%A1chod&locality=Bab%C3%AD&street=Na+Vy%C5%A1ehrad%C4%9B&presenter=ElementsResults
 10. Charles Jencks: The Language of Post-modern Architecture. New York 1977
 11. Stefan Voglhofer: Adolf Loos : Bauschule – Schüler – Mitarbeiter, 2008, dostupné online

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • SARNITZ, August, Adolf Loos 1870–1933. Architekt, kritik, dandy. Taschen/Nakladatelství Slovart, Praha 2004, ISBN 80-7209-613-3.
 • TEIGE, Karel. Adolf Loos šedesátníkem. Rozpravy Aventina. 1930, roč. 6, čís. 13-14, s. 151. Dostupné online.  
 • ŠLAPETA, Vladimír. Adolf Loos a česká architektura. 2. vyd. Praha : Muzeum hlavního města Prahy, 2000. 79 s. ISBN 80-85394-26-X. (česky)  
 • SCHACHEL, Roland; RUCKCHCIO, Burkhart. Adolf Loos : Leben und Werk. Vien : Residenz Verlag, 1981. ISBN 3-7017-0288-8. (německy)  
 • KULKA, Heinrich. Adolf Loos. Vídeň : Anton Schroll, 1931.  
 • BEHALOVA Vera. Heinrich Kulka Forschung. Bauforum 43/1974
 • BEHALOVA Vera. Die Wohnungen von Adolf Loos in Pilsen in: Adolf Loos 1870–1933. Berlin Akademie de Künste 1983, s. 78–91
 • SAPÁK Jan. Adolf Loos in. Adolf Loos and the reconstruction of Villa Müller. Praha Archis 2001, s. 42–66
 • SAPÁK Jan. K hypotetické rekonstrukci Loosovi vily v Hrušovanech u Brna in. Architektura ČR 8/1982, s. 369–371
 • KUBINSZKY Mihály. Adolf Loos. Budapest Akadémiai Kiádo 1970, Berlin 1971
 • KURRENT Friedrich. Adolf Loos als Konstrukteur. Wien 1990
 • Kolektiv – SCHACHEL L. Roland a další. Adolf Loos (velký výstavní katalog). Wien, Albertina 1990
 • LOOS Adolf (Markalous Bohumil eds.). Řeči do prázdna. Praha Orbis 1929
 • In Loos - Plzeň - souvislosti. Plzeň : Západočeská galerie v Plzni, 2011. ISBN 978-80-86415-79-6.
 • In RISSELADA, Max. Raumplan versus plan libre : Adolf Loos / Le Corbusier. Zlín : Archa, 2012. ISBN 978-80-87545-04-1.
 • Adolf Loos a Plzeň : výběrová bibliografie. Plzeň : Knihovna města Plzně, 2014. 54 s. Dostupné online. ISBN 978-80-260-6227-1.  
 • MARILAUN, Karl. Adolf Loos. Brno : J. Vaněk, 1939. Dostupné online.  
 • ŠVÁCHA, Rostislav. Od moderny k funkcionalismu: proměny pražské architektury první poloviny dvacátého století. Praha: Odeon, 1985. 573 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]