Přeskočit na obsah

Joseph Maria Olbrich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Joseph Maria Olbrich
Joseph Maria Olbrich
Joseph Maria Olbrich
Narození22. prosince 1867
Opava
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. srpna 1908 (ve věku 40 let)
Düsseldorf
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtíleukemie
Národnostněmecká
Alma materAkademie výtvarných umění ve Vídni
Povoláníarchitekt, designér a designér šperků
Významná dílaPavilon Secese
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Maria Olbrich (22. prosince 1867 Opava[1]8. srpna 1908 Düsseldorf) byl český architekt německé národnosti, designér a malíř, pracoval s kovem, textiliemi a grafikou. Byl důležitou osobností secesního hnutí ve Vídni a v německém Darmstadtu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval akademii výtvarných umění ve Vídni. Ačkoli studoval u Carla von Hasenauera (tvůrce vídeňské Ringstrasse), bývá nepřesně označován za žáka Otty Wagnera. Ten si Olbricha vybral až následně do svého ateliéru. V roce 1893 začal pro Otto Wagnera pracovat. Pomáhal mu s návrhy budov pro vídeňské metro. V roce 1897 Olbrich společně s Otto Wagnerem, Gustavem Klimtem, Josefem Hoffmannem a Kolomanem Moserem založil uměleckou skupinu Vídeňská secese a navrhl pro tuto skupinu výstavní pavilon Secession. Olbrich rovněž pracoval ve Wiener Werkstätte, kde navrhoval nábytek, který se vyznačuje čistými liniemi bez dekorací. Šperky – většinou přívěsky a brože, které navrhoval, se vyznačují jednoduchostí a střídmostí.

Na žádost velkovévody Arnošta Ludvíka Hesenského přesídlil Olbrich v roce 1900 do Darmstadtu, kde získal hesenské občanství a profesorský titul. V roce 1903 se oženil ve Wiesbadenu s Claire Morawe, rozvedenou ženou spisovatele Christiana Ferdinanda Morawe. Nejznámějším dílem z tohoto období je Svatební věž na darmstadtské vyvýšenině Mathildenhöhe, kde je po něm také pojmenována jedna z ulic (Olbrichweg).

Krátce po narození dcery Marianny v červenci 1908 Olbrich 8. srpna ve věku 40 let v Düsseldorfu zemřel na leukémii a byl pohřben o 4 dny později na starém hřbitově v Darmstadtu. Jeho jméno nesou i ulice ve Vídni (Obrichgasse) a v Düsseldorfu (Josef-Maria-Olbrich-Straße).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Biografický slovník Slezska a severní Moravy. 1. sešit. Ostrava : Ostravská univerzita ; Opava : Optys, 1993. 112 s. ISBN 80-85819-05-8. S. 78–79
  • Sagnerová, Karin: Jak je poznáme? Umění secese. Praha, Knižní klub, 2007. ISBN 978-80-242-1773-4
  • Millerová, Judith: Průvodce pro sběratele secese. Praha, Noxi, 2004. ISBN 80-89179-08-8

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]