Paul Engelmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Engelmann
Narození 14. června 1891
Olomouc, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 5. února 1965 (ve věku 72 let)
Tel Aviv, Izrael
Povolání architekt
Vzdělání Technická univerzita ve Vídni
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Paul Engelmann (14. června 1891, Olomouc5. února 1965, Tel Aviv) byl izraelský architekt a filozof moravského původu, který je dnes nejvíce znám pro své přátelství s architektem a filozofem Ludwigem Wittgensteinem.

Mládí a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v asimilované židovské rodině žijící v Olomouci, jako nejstarší ze tří dětí. Nešlo o nijak zámožnou rodinu. Jeho otec při obchodování zbankrotoval, takže musel pracovat jako pojišťovací agent.[1] Po absolvování olomouckého německého gymnázia odešel do Vídně studovat architekturu na Vídeňskou technickou univerzitu k Adolfu Loosovi, uznávanému rakouskému architektovi moravského původu. Studia na rok přerušil a pracoval jako sekretář novináře Karla Krause. V roce 1915 se Engelmann stal diplomovaným architektem. Vojenské služby v první světové válce byl ze zdravotních důvodů (po prodělané tuberkulóze) zproštěn, za což byl jako pacifista vděčný. Válečná léta proto ve značném rozsahu trávil v Olomouci. Díky tomu se roku 1916 seznámil s Ludwigem Wittgensteinem, který v Olomouci několik měsíců navštěvoval školu pro dělostřelecké důstojníky.

Wittgenstein, Engelmann a spolu s nimi také pozdější uznávaný advokát Jindřich Groag tehdy tvořili nerozlučnou trojici. Na pozadí válečných útrap přemýšleli o smyslu života, společně četli Bibli a knihy Lva Tolstého. Přátelství mezi Engelmannem a Wittgensteinem trvalo až do roku 1928.

Mezi roky 19261928 žil ve Vídni, následně se vrátil do rodné Olomouce. Ve Vídni, v Olomouci a v Ostravě po něm zůstalo několik úspěšně realizovaných projektů.[1][2][3]

Odchod do mandátní Palestiny[editovat | editovat zdroj]

Po smrti své matky se v roce 1934 pod vlivem rostoucího politického napětí v sousedním Německu odstěhoval do tehdejší Palestiny. Usadil se v Tel Avivu, kde se živil jako návrhář nábytku. Jako filozof se hojně věnoval přednáškové činnosti. Na trvalo za ním do Palestiny přesídlil i Max Zweig, jeho olomoucký kamarád z mládí. Ten později také inicioval knižní vydání korespondence mezi Engelmannem a Wittgensteinem.[4], [5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MAŇÁK, Pavel. Paul Engelmann (1891–1965) [online]. Židovská obec Olomouc, 2009-03-24, [cit. 2013-06-09]. Dostupné online.  
  2. http://www.guardian.co.uk/books/2002/jan/05/arts.highereducation
  3. http://www.archiweb.cz/architects.php?type=arch&place=foreign&action=show&id=407
  4. http://www.uibk.ac.at/brenner-archiv/archiv/engelmann.html
  5. http://www.roangelo.net/logwitt/englmann.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vojáku Vladimíre... Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby. Praha 2009. ISBN 978-80-904272-1-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]