Wiener Zentralfriedhof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Falcův hrob

Wiener Zentralfriedhof (doslova Vídeňský ústřední hřbitov) je velký hřbitov nacházející se v rakouském hlavním městě Vídni. Rozlohou dva a půl milionu metrů čtverečních je po hamburském hřbitově Ohlsdorf druhým největším hřbitovem v Evropě a místem posledního odpočinku přibližně tří milionů osob. Vídeňský magistrát se zde stará o 250 000 hrobů.

V blízkosti kostela sv. Karla Boromejského, ve skupině 32a, se nacházejí hroby Beethovena, Schuberta, Johanna Strausse otce i syna, Brahmse či Huga Wolfa, označené jako "Ehrengräber". V těchto místěch se nachází také pomník W. A. Mozarta. Rakouští prezidenti jsou pohřbeni v hrobkách v blízkosti kostela.

První vchod od centra města (Tor 1) zpřístupňuje starou židovskou část. Nedaleko vedlejšího vchodu (Tor 3) je pochován rakouský rockový zpěvák Falco. Skleněná deska na jeho hrobě symbolizuje rozbité CD. Čtvrtý vchod (Tor 4) je vstupem do evangelické části a pátý vstup (Tor 5) do nového izraelského oddělení existujícího od roku 1928. Pochován je zde i hudební skladatel Antonio Salieri.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Doprava na hřbitově[editovat | editovat zdroj]

V areálu hřbitova vzhledem k jeho velikosti jezdí autobusová linka 11, která má na trase 22 zastávek. Interval mezi spoji je 30 minut, první vyjíždí o 9. hodině, poslední v sobotu v 16:30, v ostatních dnech v 15:30.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zentralfriedhof (Viedeň) na slovenské Wikipedii.

  1. (německy) Öffentliche Erreichbarkeit & Autozufahrt

Související kategorie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]