Wiener Zentralfriedhof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vídeňský ústřední hřbitov
Lokalita
StátRakouskoRakousko Rakousko
ObecKaiserebersdorf, Vídeň a Simmering
Zeměpisné souřadnice
Map
Specifikace
Stavební slohsecese
Odkazy
Kód památky128657
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wiener Zentralfriedhof (doslova Vídeňský ústřední hřbitov) je rozsáhlý hřbitov v rakouském hlavním městě Vídni na území čtvrtě Simmering, která je součástí 11. vídeňského okresu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Beethovenův hrob
Falcův hrob
Brahmsův hrob

Svou rozlohou dva a půl milionu metrů čtverečních je po hamburském hřbitově Ohlsdorf a po Brookwood Cemetery nedaleko Londýna třetím největším hřbitovem v Evropě a je místem posledního odpočinku přibližně tří milionů osob. Vídeňský magistrát se zde stará o 250 000 hrobů. Byl otevřen v roce 1874 a od svého založení byl sedmkrát přestavěn.

V blízkosti kostela sv. Karla Boromejského, ve skupině 32a, se nacházejí hroby Beethovena, Schuberta, Johanna Strausse otce i syna, Brahmse či Huga Wolfa, označené jako "Ehrengräber". V těchto místech se nachází také pomník W. A. Mozarta. Rakouští prezidenti jsou pohřbeni v hrobkách v blízkosti kostela.

První vchod od centra města (Tor 1) zpřístupňuje starou židovskou část. Nedaleko vedlejšího vchodu (Tor 3) je pochován rakouský rockový zpěvák Falco. Skleněná deska na jeho hrobě symbolizuje rozbité CD. Čtvrtý vchod (Tor 4) je vstupem do evangelické části a pátý vstup (Tor 5) do nového izraelského oddělení existujícího od roku 1928. Pochován je zde i hudební skladatel Antonio Salieri.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Doprava na hřbitově[editovat | editovat zdroj]

V areálu hřbitova vzhledem k jeho velikosti jezdí autobusová linka 106, která má na trase 22 zastávek. Interval mezi spoji je 30 minut, první vyjíždí o 9. hodině, poslední v sobotu v 16:30, v ostatních dnech v 15:30.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Místo, kde byl Mozart pohřben, je neznámé. Na Vídeňském ústředním hřbitově se nalézá kenotaf.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Zentralfriedhof (Viedeň) na slovenské Wikipedii a Wiener Zentralfriedhof na německé Wikipedii.

Související kategorie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]