V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Josef Strauss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Strauss
Josef Strauss (1827-1870).jpg
Narození 20. srpna 1827
Mariahilf (Vídeň)
Úmrtí 22. července 1870 (ve věku 42 let)
Vídeň
Místo pohřbení hřbitov svatého Marka
Wiener Zentralfriedhof
Alma mater Technická univerzita Vídeň
Povolání hudební skladatel a dirigent
Rodiče Johann Strauss starší
Příbuzní Johann Strauss mladší a Eduard Strauß (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Strauss (20. srpna 1827, Vídeň22. července 1870, Vídeň) byl rakouský hudební skladatel; druhý syn skladatele Johanna Strausse. Skládal polky a valčíky.

Hudební talent od svého otce zdědil, ale na základě otcova přání šel studovat na polytechnický institut a věnoval se i výtvarnému umění. První zaměstnání získal jako kreslič. V revolučním roku 1848 se stal členem studentských legií, ale do dění se radši nezapojoval, zůstal antimilitaristou.

Příbuzenstvo
otec Johann Strauss starší
bratr Johann Strauss mladší
bratr Eduard Strauß
synovec Johann Strauss nejmladší

Když jeho bratr zkolaboval a rodina ho požádala, aby ho zastoupil ve vedení orchestru, neměl na to dostatečné hudební vzdělání. Přemluvili ho a on se pustil plnou silou do rychlostudia hudby. 23. června 1853 poprvé vystoupil před publikem, v srpnu už představil svou první vlastní skladbu, valčík Die Ersten und Letzten (První a poslední). Osvědčil se jako dirigent, i jako skladatel a po bratrově návratu z léčení se s ním ve vedení orchestru střídal. V roce 1870 odpadl na koncertu ve Varšavě a byl převezen do Vídně. Krátce na to zemřel, pravděpodobně na krvácení do mozku.

Během své krátké hudební kariéry stihl vydat 283 skladeb. Jejich hudební styl je podobný Johannovu, ale vyznívá melancholičtěji. Mezi nejznámější díla patří valčíky Dorfschwalben aus Österreich op.164, Akvarellen op. 258, nebo Perlen der Liebe op. 39. Společně s Johannem napsal i slavnou Pizzicato-Polku.