Eduard Strauß

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eduard Strauß
Narození 15. března 1835
Leopoldstadt
Úmrtí 28. prosince 1916 (ve věku 81 let)
Vídeň
Povolání hudební skladatel a dirigent
Příbuzní otec Johann Strauss starší
bratři Johann Strauss mladší a Josef Strauss
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eduard Strauß (15. března 1835 Vídeň28. prosince 1916 Vídeň) byl rakouský dirigent a skladatel. Jeho otec, Johann Strauss byl také skladatel, stejně i starší bratři Johann a Josef. Skládal taneční hudbu, hlavně valčíky a polky.

Příbuzenstvo
otec Johann Strauss starší
bratr Johann Strauss mladší
bratr Josef Strauss
syn Johann Strauss nejmladší

Mladý Eduard chtěl být původně diplomatem, kvůli čemuž pilně studoval. Pod vlivem rodiny se však dostal k hudbě. Naučil se hrát na housle i na harfu. Od roku 1859 začal dirigovat rodinný orchestr. Vykonal s ním mnoho cest do zahraničí, hlavně do německých zemí, ale i Anglie a USA. V roce 1872 sa stal ředitelem dvorních bálů (KK Hoffbalmusikdirector). Když naplánoval druhou cestu do USA, jeho orchestr se proti tomu vzbouřil. Na to ho Eduard rozpustil a stáhl se do ústraní. Muzikanti však už spolupracovali dost dlouho na to, aby se jen tak rozešli a proto si získali nového dirigenta, kterým sa stal Karl Michael Ziehrer. Přijali jméno „Bývalá Straussova kapela“. Eduard se kvůli tomuto názvu pokusil soudit, ale neuspěl. V roce 1906 se zatrpknuvší rozhodl spálit celý rodinný notový archiv. Většina skladeb se zachovala v tištěné formě a opisech. Zemřel v roce 1916 na infarkt. Jeho nejstarší syn Johann Strauss se stal také skladatelem.

Eduard Strauss složil přibližně 300 děl, ale neměl na hudbu až takový talent jako jeho bratři. Mezi jeho nejznámější díla patří Freie Bahn op. 45, Doktrinen op. 79, nebo Schneeflocken op. 157.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]