Polka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o tanci. Další významy jsou uvedeny v článku Polka (rozcestník).
Polka

Polka je společenský tanec v 2/4 taktu, který vznikl okolo roku 1830Čechách. Stejným výrazem se označuje i hudební skladba v jeho rytmu.

Původ[editovat | editovat zdroj]

O vzniku polky není zcela jasno, podle národopisce Čeňka Zíbrta polku vymyslela k písni Strejček Nimra děvečka Anna Chadimová (později provdaná Slezáková, 18051884), když sloužila v Kostelci nad Labem u měšťana Klášterského. Podle jiných pramenů jde ovšem pouze o velmi nepravděpodobnou legendu.

Původně se tento tanec jmenoval maděra[zdroj?], ale podle svého polovičního rytmu byl přejmenován na půlka. Tento název se později změnil na polka, patrně jako výraz sympatií k národně utlačovaným Polákům (povstání v roce 1830).

Podle jiného pramene však na počest polské zpěvačky Esmeraldy. Autorem polky Esmeralda i vůbec první tištěné polky je František Matěj Hilmar, který zkomponoval i některé další: Prachovská, Anenská.

Podrobnější informace naleznete v článku František Matěj Hilmar.

Po svém vzniku se tanec velmi rychle rozšířil a již v roce 1840 se polka celkem běžně hrála ve Vídni. Do Prahy uchvácené rytmem polky zavítal i Johann Strauss starší, který pak sám složil několik skladeb v rytmu polky. K dalším známým autorům polek patří Bedřich Smetana.

Polka ve světě[editovat | editovat zdroj]

Polka se velmi rychle stala jedním ze společenských tanců, oblíbeným hlavně ve střední Evropě a Americe. Světově vynikla zejména jako Beer barrel polka, původní skladba od Jaromíra Vejvody nazývaná též jako Modřanská polkaŠkoda lásky.

Tanec[editovat | editovat zdroj]

Polka je párový tanec, který se řadí mezi tzv. „kolové tance“ (tančí se dokola kolem sálu). Výhodou tohoto tance je možnost kombinace kroků s tanci stejného typu a značné množství figur.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]