Qassiarsuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Qassiarsuk
Brattahlíð
Brattahlid
Hlavní ulice v Qassiarsuku
Hlavní ulice v Qassiarsuku
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška72 m n. m.
Časové pásmo-3
StátGrónskoGrónsko Grónsko
KrajKujalleq
Qassiarsuk
Qassiarsuk
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1,13 km²
Počet obyvatel33 (2017)
Hustota zalidnění29,2 obyv./km²
Správa
StarostaFredrik Frederiksen
Vznik1924
Oficiální webqassiarsuk.com
Telefonní předvolba+299
PSČ3921
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Qassiarsuk (zastarale Brattahlíð nebo Brattahlid) je osada v kraji Kujalleq v Grónsku. V roce 2017 tu žilo 33 obyvatel.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o osadě pocházejí již ze středověku, kdy byla známá pod jménem Brattahlíð. Puvodní osada se nacházela u fjordu Tunulliarfik (dánskySkovfjorden), moderní Qassiarsuk se nachází o asi kilometr dále. Ze staré osady se zachovaly ruiny z několika budov, obytných domů, hospodářských stavení a kostela. Ruiny staveb jsou stále zachovalé a od roku 2017 jsou zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO společně s dalšími místy na jihozápadě Grónska pod společným názvem „Kujataa v Grónsku: farmaření Seveřanů a Inuitů na okraji ledovcového pokryvu“.

Současná obec byla založena jako první grónská ovčí farma v roce 1924, která se nachází na současném umístění Qassiarsuku.

Do 31. prosince 2008 byla osada součástí okresu Narsaq v kraji Kitaa. Dne 1. ledna 2009 se Qassiarsuk stal součástí kraje Kujalleq, když zanikl kraj Kitaa a okresy Narsaq, Qaqortoq, a Nanortalik přestaly existovat jako samosprávné celky a sjednotily se spolu s částí okresu Ivituut do kraje Kujalleq.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na farmy v Qassiarsuku ze severu

Osada se nachází na Narsackém poloostrově zhruba 5 km na západ od města Narsarsuaq přes fjord Tunulliarfik. Je tu velice úrodná země vhodná pro zemědělství.

Veřejná zařízení a doprava[editovat | editovat zdroj]

Osada má obchod se smíšeným zbožím provozovaný společností KNI a hostel pro turisty. Je tu také malý kostel. Elektřina je pro Qassiarsuk vyráběna místní elektrárnou.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Oblast u Qassiarsuku má poměrně rozsáhlou síť pískových a štěrkových silnic, celkově dlouhých přes 120 kilometrů, vyžadujících 500 000 dánských korun ročně na údržbu (silnice platí převážně Narsarsuaq, částečně také Qassiarsuk a grónská vláda). Silnice jsou převážně potřebné pro přepravu ovcí do ovčích farm Nunataaq a Inneruulalik. Nejdelší úsek silnice spojuje ovčí farmy Qassiarsuku s letištěm Narsarsuaq, a je dlouhý asi 50 km. Silnice jsou celkově špatně udržované, chybí převýšení proti povodním a jelikož se nepoužívá tvrdší žula, ale měkčí pískovec, jsou v létě závažné problémy s prachem. Nejsou doporučeny pro silniční vozidla, ale pouze pro terénní vozidla. Jízda mezi letištěm a Qassiarsukem je těžká, protože neexistuje žádný most přes ledovcovou řeku Narsarsuaq a je obtížné ji přebrodit kvůli naplaveninám písku v řece z Grónského ledovce (grónsky: Sermersuaq).

Všechny důležité dopravy z Qassiarsuku jsou po moři. Všem sousedním osadám Narsarsuaqu (Nunataaq, Inneruulalik a Qassiarsuk) slouží letiště Narsarsuaq, jediné letiště v Kujallequ. Letiště provozuje Air Greenland a je z něho možné letět do Alluitsupu Paa, Kangerlussuaqu, Nanortaliku, Narsaqu, Nuuku, Paamiutu a Qaqortoqu. Qassiarsuk ani ostatní osady v oblasti nemají vlastní heliport.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ekonomika Qassiarsuku je založena na chovu ovcí a farmářství. To je nezvyklé vzhledem k většině ostatních grónských osad, jejichž ekonomika je založena na rybolovu.

Finančně je k dispozici také velký cestovní ruch v oblasti.[2] Ruiny Brattahlíðu a zrekonstruovaného kostela Thodhildur patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v celém Grónsku.[3]

Vzdálenost od některých grónských sídel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel Qassiarsuku byl stabilní v posledních dvou desetiletích, v posledních šesti letech však prudce klesl z 89 obyvatel (2010) na 48 obyvatel (2011), od té doby je však stabilní.

Počet obyvatel Qassiarsuku v posledních dvou desetiletích. Zdroj: Statistics Greenland
Počet obyvatel Qassiarsuku v posledních dvou desetiletích. Zdroj: Statistics Greenland

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Román An Old Captivity napsaný Nevilem Shutem se odehrává v Qassiarsuku a popisuje archeologické expedice v roce 1930 v původním umístění osady (v Brattalíðu).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Qassiarsuk na anglické Wikipedii.

  1. Population in towns and settlements July 1.st 2011-2016 [BEESTM4]. bank.stat.gl [online]. [cit. 2017-06-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-18. 
  2. HVG. Randburg - Information on Iceland. www.randburg.com [online]. [cit. 2017-06-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-17. 
  3. EDITOR@GREENLAND-GUIDE.GL, LKK+SR. The norse settlers in Greenland: About the Area. www.greenland-guide.gl [online]. [cit. 2017-06-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-06. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]